Що треба знати про ринок репетиторства в Україні, чим він відрізняється від західних аналогів, які прогалини є в законодавстві, і де шукати онлайн-репетиторів?

 
Ринок репетиторства переходить в онлайн. Світовий обсяг сектора перевищив 100 млрд дол. Експерти Technavio прогнозують, що завдяки цифровим технологіям до 2021 року ринок зросте ще на 14%. Діджіталізація освіти в Україні дала зелене світло онлайн-курсів, але виявила проблему: відсутність єдиної бази з можливістю зручного вибору уроків, компетенції вчителів, формування розкладу і місця проведення занять. Українські педагоги тільки відкривають для себе новий формат.
 

Онлайн-репетиторство на Заході і в Україні

Інтерес школярів і студентів до нестандартного навчального процесу підвищує роль і престижність приватного репетиторства. Сотні професіоналів – від вчителів англійської до репетиторів з музики – практикують такі уроки. Разом із загальним попитом на приватні заняття збільшилася кількість вчителів, готових працювати онлайн: вони проводять уроки по відеозв’язку і консультують учнів в месенджерах. Серед педагогів підвищується конкуренція, що веде до зростання обсягів сектора. Згідно зі звітом Zion Market, світовий ринок приватних репетиторів до 2026 року складе 177 621 млн дол. Основними гравцями індустрії, за даними THEJournal, вважаються Fleet Education Services, Pearson Education і Skooli.

Аналітики The Sutton Trust підрахували: близько 27% британських школярів 11-16 років займаються мінімум з одним репетитором. В Європі репетиторство найбільш розвинене насамперед через потребу в удосконаленні англійської мови. По всьому світу його вивчають понад мільярд людей. Очікується, що в 2020 році кількість учнів зросте до 2 млрд. Це можливо, якщо хоча б один носій мови з усіх англомовних країн буде займатися мінімум з п’ятьма іноземними студентами.

Ефективно вивчати онлайн можна не тільки іноземні мови. Зарубіжні сервіси слідують і іншим запитам клієнтів. Наприклад, на Skooli студенти вирішують завдання з геометрії, рівняння з алгебри і тригонометрії, розбирають з репетиторами економічну стратегію. У віртуальному класі спілкування проходить у відеочаті. Є функція запису уроку. Педагог пише на електронній дошці і може обмінюватися файлами. В Україні, за даними HeadHunter, в 2018-2019 роках ринок репетиторства виріс на 50% в порівнянні з 2016-2017 роками. Найбільш затребуваним і для дорослих, і для дітей залишається англійська мова.

Фахівці є на будь-який бюджет. Середня ціна заняття з репетитором з англійської – 200 грн за годину. Українська мова і математику можна підтягнути за 70-300 грн. У столиці ціни в середньому на 100 грн вище, ніж в регіонах. Репетиторство частіше актуально для абітурієнтів, відзначають експерти аналітичного центру Cedos. Хоча дослідження показують, що заняття поза школою не гарантують попадання в престижний університет на бюджет. Серед респондентів 46% готувалися до вступних іспитів з репетитором з кількох предметів, 13% – по одній дисципліні, 41% займався самостійно. У підсумку вони майже порівну надійшли на контрактну і бюджетну форми навчання (49,5% і 50,5% відповідно).

Для України освіта – перспективна сфера бізнесу, в цій ніші активно розвиваються стартапи. Наприклад, сервіс для пошуку репетиторів Preply в 2018 році залучив 4 млн дол від венчурного фонду Point Nine Capital. У тому ж раунді вітчизняний “єдиноріг” отримав гроші від польських і українських інвесторів, серед яких – екс-директор з маркетингу Booking.com Артур Костен і гендиректор DocPlanner Маріуш Гралевскі. Фінансування допомогло додати на сайті миттєве бронювання занять і запустити мобільний додаток. Завдяки вкладенням компанія відкрила офіси в Берліні і Барселоні і розширила штат.


“Коли ми починали роботу, в Україні не було ні якісного класифікатора курсів, ні платформи для пошуку репетиторів. Знайти відповідного фахівця, забронювати уроки і скласти розклад – зараз з цим справляється наш продукт”, – говорить CEO міжнародного EdTech-маркетплейса для вивчення іноземних мов Preply Кирило Бігай. На платформі зареєстровані більше 25 тис викладачів іноземних мов з 15 країн. Найбільш активно компанія розвивається в Бразилії, Польщі, Україні, Німеччині, Швейцарії, Мексиці, Малайзії і Туреччини. Люди можуть вивчати 40 мов – від англійської та німецької до китайського.Чому онлайн-уроки більш ефективні

Світ розвивається настільки стрімко, що без нових навичок не обійтися. Інтернет дозволяє зробити навчання безперервним, коли розклад вбудовується в повсякденне життя. Приватне репетиторство – приклад комфортних, доступних і продуктивних занять і для учня, і для вчителя. Для тьюторів одне з ключових переваг в порівнянні з традиційними уроками вдома – підвищення конкурентоспроможності і можливість примножити прибуток. Онлайн-репетитори ставлять ціни нижчі, ніж їх колеги в офлайні. Наприклад, в США онлайн-репетитор в середньому заробляє 30 дол на годину. Та ж послуга при особистій зустрічі буде коштувати 80-100 дол.

“У нас є цікавий кейс, коли репетитори з Індії навчали американських дітей математики, тому що приватні уроки в Штатах стоять 20 дол за годину, в Індії – 2 дол. Оплата проходить безпосередньо на платформі за аналогією з такими маркетплейсамі як Airbnb і Booking. “Репетитор заповнює профіль і пропонує ціну, а компанія забезпечує інструментами для ефективної роботи”, – розповідає Бігай. Ресурс хостингу IT-проектів GitHub включив 137 українських проектів в число найбільш успішних в світі. Однак вітчизняні масштаби ще складно порівнювати з закордонним стартап-спільнотою, стверджує він.

“Ринки країн пострадянського простору і Заходу відрізняються за обсягом, проникненню платіжних інструментів, вартості години занять і споживчої культури. У нас люди не звикли платити через інтернет, а в США ця культура працює десятиліття. Хоча в Україні помічаємо зміни”, – говорить Бігай. На вітчизняний ринок Preply вийшов не відразу. Проект зародився в Америці. Коли команда зрозуміла, що освіта – тренд поза часом і країнами, вона вирішила масштабувати бізнес в новому середовищі. Раніше в Україні ніхто не намагався створити базу онлайн-курсів, тому сервіс швидко став популярним.

 

 

Репетиторство та законодавство

За кордоном репетиторство вважається такою ж офіційною роботою, як і викладання в школі чи вузі. Приватний тьютор платить не менше 20% податків. В Україні вже зроблені перші кроки до регулювання цієї сфери. Згідно з українським законодавством, вчителі, які дають приватні уроки, повинні щорічно подавати податкову декларацію про доходи. Податком обкладаються заняття з підготовки дітей до школи, до вступу до вищих навчальних закладів, а також додаткові заняття із загальноосвітніх предметів. У репетиторів є два способи працювати офіційно.

Перший – стати ФОП і платити податок в залежності від категорії. Розмір податку залежить від доходу. Для першої групи дохід становить до 300 тис грн на рік, для другої – до 1,5 млн грн, для третьої – до 5 млн грн. Другий варіант підійде педагогам, які працюють в школі чи університеті. Держслужбовець повинен вказати в декларації репетиторство як додатковий заробіток. У цьому випадку податок становить 18% плюс 1,5% військовий збір. Обсяг українського ринку репетиторства визначити складно, адже тут це все ще неофіційна робота. Державна служба зайнятості відзначає, що в неформальному секторі економіки в 2019 році було зайнято 16,5 млн українців. Окремої статистики репетиторів-підприємців немає.

Тривалість і регулярність занять різна, що теж ускладнює підрахунок даних. Наприклад, у Preply є клієнти, які займаються з репетиторами більше року, а хтось задовольняється одним-двома уроками. Разом з тим, фахівці сервісу оцінюють ринок репетиторства в країнах колишнього СРСР приблизно 1 млрд дол. В Україні сектор щомісяця зростає більш ніж на 30%. Лідирують Київ, Харків, Дніпропетровськ та Одеса. Найчастіше користувачі спілкуються через Skype.Навчання в мережі. Як організувати процес

Універсальної схеми занять немає: хтось засвоює матеріал швидко, комусь потрібно пояснювати тему ще раз, але готуватися заздалегідь треба завжди. Якщо репетитор має гарну навчальною базою з відео і аудіо, він може відповісти на будь-яке питання учня. Втім, навіть найвища кваліфікація педагога не дозволить досягти успіху без завзятості учня. На старті потрібно зрозуміти мотивацію: вільне володіння бізнес-англійським для відряджень або базова програма для комфортних подорожей? Чітка мета допоможе розподілити навантаження і розписати план занять.

Далі потрібно вибрати час для навчання, а щоб не загубитися в темі, слід конспектувати теорію. Не варто забувати про зворотний зв’язок: після закінчення курсу необхідно обмінятися з репетитором відгуками в профілях. На думку педагога-методиста, організатора TutorLAB і Клубу репетиторів Олександри Руденко, між онлайн-заняттям і офлайн-заняттям немає особливої ??різниці. Технології занурюють учня в процес не гірше, ніж в класі або вдома. У своїй роботі спеціалістка виділяє кілька особливостей. “Онлайн сам по собі не працює. Дорослі і діти добре сприймають інформацію з комп’ютера, але для цього репетитор повинен працювати не тільки в Skype і по максимуму використовувати інтерактивні інструменти.

У мене є професійний профіль в програмі відеоконференцій Zoom. Вона допомагає краще демонструвати навчальний матеріал. Урок будується так само, як і живий, але якщо у людини проблеми з поведінкою під час навчання, займатися онлайн складніше “, – говорить вона. Серед труднощів користувачі освітніх онлайн-майданчиків виділяють технічні несправності на сайті, відсутність особистих зустрічей студентів з викладачами, невміння репетиторів продавати свої послуги. Якщо два останніх моменти лягають на плечі педагога, то з першим під силу впоратися технічній команді ресурсу. Проаналізувавши звернення клієнтів в Skooli, розробники з’ясували, що їх платформа краще працює на браузерах Google Chrome і Mozilla Firefox.


Де шукати онлайн-репетитора

Рreply

Міжнародна платформа для пошуку репетиторів дозволяє вивчати 40 мов з викладачами з США, Бразилії, Польщі, України, Німеччини, Швейцарії, Мексики, Малайзії і Туреччини. Уроки проходять в Skype.

Skyeng

Онлайн-школа англійської мови для користувачів з усього світу. Тут можна вибрати індивідуальні заняття або уроки в невеликій групі. Викладачі регулярно перевіряються на рівень кваліфікації, щоб заняття проходили максимально ефективно. Можна вибрати загальний курс англійської, курс для ведення бізнесу або підготовки до вступних тестів. Також є окремі програми для дітей. Уроки ведуться в Skype.

Buki
Майданчик для пошуку репетиторів з гуманітарних і точних наук для дітей і підлітків. На сайті зібрані анкети викладачів з понад 300 населених пунктів України. Підбір репетитора безкоштовний. Є дистанційні заняття в Skype і офлайн-уроки в зручному місці.

Alfa School Ukraine
Школа розвиває комунікаційні навички. Заняття індивідуальні. Педагоги використовують електронну дошку, Google-платформи, Power Point, відеоматеріали. Спілкування йде в Skype. Можна вибрати носіїв мови.

 

Асоціація репетиторів України

Одна з найбільших електронних баз репетиторів. На сайті зібрані анкети вчителів, готових займатися з дітьми по Skype. При виборі педагога можна почитати відгуки клієнтів. Автори ресурсу радять провести пробний урок очно, а потім переходити в онлайн. На їхню думку, так простіше визначити запити учня, оцінити його рівень знань та налагодити взаємний контакт.


Економічна Правда

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу