Нещодавно в ЗМІ з’явилися статті, в яких МОНмолодьспорту закидають завищення цін на підручники, непрозорі процедури закупівель та інші гріхи. Як з’ясували журналісти Pedpresa.com, автори публікацій не знають ані специфіки поліграфічного виробництва, ані законів України.

Як стверджують журналісти одного з видань, цього року в переліку поліграфічної продукції для школи, друк якої замовило міністерство, підручники Ольги Хорошковської обійшлися державі найдорожче – по 647 гривень за примірник. При цьому автори публікацій гордо заявляють, що згаданий автор є матір’ю першого віце-прем’єр-міністра Валерія Хорошковського. Більше того, книжки для школи нібито закуплені за, цитуємо «неконкурентною процедурою закупівлі «в одного учасника».

Пильність колег заслуговує похвали. Проте радше шукати корупцію деінде, не роблячи з себе посміховисько. За словами директора Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОНмолодьспорту (саме ІІТЗО замовляв підручники) Олександра Удода, ситуація пояснюється дуже просто: серед авторів підручників хтось побачив знайоме прізвище, яке співпало із іменем одного з керівників нашого уряду. «Ольга Назарівна – відомий і  авторитетний науковець, вона є автором підручників більше 30 років, – каже він. – І через те, що її син став одним з керівників уряду,  ми не можемо їй – доктору наук, професору – заборонити працювати».

В інституті попереджають будь-які звинувачення в ангажованості при відборі авторів підручників. Ще минулого року було проведено Всеукраїнський конкурс рукописів підручників. За словами першого заступника директора ІІТЗО Святослава Серебрянського, оцінку текстів проводило біля 500 експертів, тобто весь спектр спеціалістів, які могли оцінити змістовну частину підручників – видавці, фахівці Академії педнаук, психологи, вчителі і науково-методичні працівники. «Ще до оцінювання застосовали процедуру шифрування – всі рукописи закодували, щоб експерти не знали конкретних авторів конкретних рукописів, а також видавництва, з якими автори уклали угоди, розповів він. – Тож ця процедура виключає підстави звинуватити членів експертної комісії в ангажованості».

Ольга Хорошковська справді пише підручники мовами національних меншин і вони справді коштують чимало. До речі, є підручники навіть дорожчі. Наприклад, надруковані шрифтом Брайля коштують 1500-1700 гривень за примірник; шкода, що мас-медіа оминули цей факт. Проте, насправді ІІТЗО замовляло й підручники середньою вартістю 12 гривень 80 копійок за примірник – для шкіл з українською мовою навчання. І знову дорікнемо колегам, що не звернули на це увагу.

В інституті кажуть, що суттєва різниця в ціні між різними підручниками не випадкова і ретельно обрахована економістами. Справа в тому, що технологічний процес в типографіях влаштовано так, що собівартість одного примірника зростає зі зменшенням накладу (друкованої кількості примірників) і навпаки. У вартості виробництва книжок є кілька складових, які зумовлюють цю обернено-пропорційну залежність. Такі складові як витрати на художнє оформлення, редакційні та видавничі витрати (підготовка оригінал-макету тощо), авторські гонорари – є константами і лягають у собівартість підручника незалежно від накладу. А ось ціна на папір і друк – перемінні складові собівартості. Чим вища ціна цих матеріалів і послуг – тим вища собівартість примірника і всього накладу загалом.

Шкода, що журналісти не знають цих елементарних речей. Які, до речі, торкаються, й друкування накладів газет, де вони працюють. Звичайно, простіше вхопитися за першу-ліпшу велику цифру, роздмухуючи скандал з нічого.

Докладніше, проте, про історію з підручниками читайте в наступному числі «Освіти України».

 Юрій Зущик

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу