Коли закінчиться карантин, випускники шкіл стрункими шеренгами підуть складати ЗНО. Та чи безпечно це? 

Ми ж розуміємо: послаблення карантину не означає, що з епідемією буде покінчено. Далеко не всі абітурієнти в захваті від того, що їх зберуть у закритих аудиторіях, коли ризики для здоров’я залишаються реальними. Можливо, доведеться писати екзамен у масці чи рукавичках. Візьміть до уваги також, що ЗНО — іспит високих ставок, і на нього не те що прийдуть, а приповзуть і мертві, і живі, і ненароджені.

Чимало випускників і їхніх батьків замислюються — а воно нам точно зараз потрібно? “Звільніть від ЗНО хоча б тих, хто не планує вступати до українських вишів, — кажуть вони. — Поставте в атестат оцінки зі шкільних журналів без тестування. Англія і Франція це зробили”.

Як буде проходити ЗНО після карантину - 113033

Міжнародний експерт Альгірдас Забуліоніс, який консультував запровадження ЗНО в Україні, наголошує: ідеальних варіантів, які можна було б запозичити в інших країн, не існує. “Коли ви хочете порівняти Україну з іншими, мусите дивитися на тих, хто має схожу систему. Орієнтуватися потрібно на три важливих чинники. Перший — яку роль виконує зовнішній екзамен? У вас ЗНО відіграє одразу дві ролі: випускних шкільних іспитів і вступу до університетів. Другий — чи є в суспільстві довіра до вчителів та шкільних оцінок? У вас ця довіра дуже низька. А у Фінляндії та багатьох західних країнах вступна кампанія може пройти на шкільних оцінках. І третій — наскільки ваші університети автономні під час вступної кампанії? У вас ця кампанія — централізована, і роль Міносвіти в ній дуже велика. Є країни, де університети мають більшу автономію, отже питання вступу можуть вирішувати самі”.

Якщо зібрати досвід інших країн і наші ідеї, вимальовуються три варіанти проведення незалежного тестування. Перший — перенести іспити на більш пізній термін. І саме його ми обрали. Другий — залишити незалежне тестування лише для вступу, а оцінки державної підсумкової атестації (випускні шкільні іспити) виставити на основі шкільних. Третій — зменшити кількість предметів, з яких проводиться ЗНО, і тоді у випускників буде менше контактів. Наприклад, Естонія залишила всього два тести — з естонської мови та математики.

Україна обрала варіант, який не чіпає ЗНО, не тому, що інші аж такі погані. Просто є побоювання, що коли ми бодай один раз обмежимо застосування незалежного екзамену, більше не повернемо його. Незалежне тестування — це наша опорна стіна, на якій тримаються і боротьба з корупцією, і якість освіти. І цю стіну страшно розхитувати. “Попри довгу історію, зовнішнє незалежне оцінювання ще не вклалося в мізках нашого політичного істеблішменту як щось, без чого неможливо існувати, що конче необхідне для нормального функціонування всієї держави”, — кажуть скептики.

 

Уже зараз піднімають голови ті, хто не зацікавлений у чесному вступі і реальних балах шкільного атестату. Ходоки до МОН просять скасувати незалежне тестування для контрактників, зробити поступку випускникам коледжів. І тихенько пропонується взагалі обійтися без ЗНО нинішнього року.

“Противники ЗНО прикидаються овечками, які нібито піклуються про здоров’я дітей, а насправді вони мріють про відродження корупції при вступі, — каже заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний. — Якби хтось наважився  скасувати ЗНО, це означало б, що повертаються вступні іспити з усіма корупційними наслідками. При цьому діти так само збирались би в аудиторіях, тільки їм довелося б їздити по всій країні. Бо понад 70 відсотків вступників хочуть навчатися в університетах Києва, Харкова, Львова, Одеси чи Дніпра. Отже, ризик для здоров’я дітей був би більшим, ніж під час проведення ЗНО, яке діти складають переважно за місцем проживання і в умовах чітко регламентованої кількості учасників в одній аудиторії”.

Як буде проходити ЗНО після карантину - stadnyjКрім того, вступ за шкільними атестатами, не підкріпленими ЗНО, ставить абітурієнтів у нерівні умови. “Вступати за атестатом — це означає довіряти оцінці вчителя, — каже Єгор Стадний. — Я розумію, що це важливо, але не в нинішній ситуації. Потрібні роки перетворень в освіті. Нагадую, що у 2010 році наприкінці навчального року ми вже бачили, як аномально зросли продажі шкільних журналів. Усі розуміють, навіщо довелося так масово купувати шкільні журнали наприкінці року, коли зазвичай їх закуповують, навпаки, на початку навчання. Хай мені вибачать ті вчителі, які ніколи не зловживають оцінками, але сьогодні ми мусимо гарантувати чесний відбір вступникам”.

Особисто мені найбільш симпатичний варіант, коли ЗНО залишиться лише для вступу. Так, це не ідеал, і є певний ризик щодо об’єктивності шкільного атестату, отриманого без незалежного тестування. Але є й кілька плюсів. По-перше, менше людей складали б ЗНО, а в кожного випускника був би вибір— іти на тестування під час пандемії чи ні. Ті, хто відмовиться, — або вступатимуть за кордон, або складуть ЗНО наступного року і стануть студентами пізніше. Це тим більш важливо, що далеко не всі школи змогли організувати дистанційне навчання, і не всі школярі мали змогу готуватися до тестування, консультуючись із учителями.

Є ще один тонкий момент. Якщо ЗНО буде проведене наприкінці літа, то атестати видаватимуть ще пізніше. Отже, ті, хто хоче вступати за кордон (а для цього потрібен тільки атестат), можуть не встигнути подати документи на вступ. А якщо атестати видадуть прямо зараз, проблеми не буде. Та нас не влаштував цей варіант усе з тих же причин — не можна чіпати опорну стіну.

Щодо зменшення кількості предметів, з яких проводиться тестування, за прикладом Естонії, — плюс такого варіанта в тому, що у випускників буде менше спільних зустрічей в одній аудиторії, їм доведеться прийти на іспит лише двічі. “Не буде іспиту з фізики, хімії, біології, — каже Забуліоніс. — Але фізика, наприклад, корелює з математикою. Зменшення кількості іспитів означає, що виші отримають трохи спрощену інформацію про вступника, але об’єктивну. Один раз у зв’язку з пандемією можна на це піти”.

“А що ми виграємо від такого рішення? — каже Єгор Стадний.— Річ у тому, що на ті ж тестування з фізики, хімії, біології приходить менше людей, ніж на мову. Якщо ми погоджуємося, що для вступу на чимало спеціальностей недостатньо просто української мови й математики, і ми відповідатимемо за безпеку під час проведення ЗНО, то навіщо йти на такі кроки? Від цього постраждає якість відбору”.

Лунають також ідеї переглянути зміст тестів ЗНО і прибрати з них запитання з тем, які б вивчатися у випускному класі в березні—травні, коли в багатьох школах повноцінного навчання не було.

Та Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) не піде на цей крок. Чому — пояснює його керівник Валерій Бойко: “Ми розуміємо, що вимушене дистанційне навчання може поглибити сегрегацію серед здобувачів освіти. Однак ухвалили рішення не втручатися у зміст тестових зошитів зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році з таких причин. По-перше, у змісті тестових зошитів дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається в 11 класі у квітні—травні. По-друге, підготовка тестового зошита триває три роки, — завдання розробляються різними авторами, проходять експертну оцінку, апробацію. Це забезпечує високу якість тестового інструменту, і ми не готові цим нехтувати. По-третє, верстку й макетування сигнальних примірників українськомовних тестових зошитів УЦОЯО завершив це на початку січня, і вже надруковано понад 70 відсотків. Заміна завдання сьогодні означатиме визнання надрукованого браком і його знищення. Далі — верстка та макетування нових сигнальних примірників зошитів, їх друк. Це вкрай необачний крок, оскільки в Центрі триває робота над перекладом, версткою й макетуванням зошитів мовами національних меншин (навіть в умовах карантину). Крім того, наслідком такого кроку стане неминуче звинувачення в марнотратстві бюджетних коштів. По-четверте, наявна модель шкалювання результатів тестування трохи знижує вплив зовнішніх чинників, і ми можемо статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників, зумовлені вимушеним карантином”.

Отже, рішення про проведення вступної кампанії прийняте. “Ми будемо чекати закінчення карантину і вже потім проводити ЗНО, але ми розуміємо, що навіть коли карантин закінчиться, деякі застереження залишаться актуальними. Тому ми готуємо необхідні заходи. Можливо, знадобиться термометрія на пунктах тестування, точно не зможемо залучати до роботи інструкторами осіб із групи ризику, точно доведеться забезпечити всіх масками й антисептиками, можливо, потрібно буде ще зменшити кількість учасників в одній аудиторії. Також будемо пильно стежити, щоб серед учасників не було контактних осіб, а також, само собою, інфікованих. Після одужання чи виходу з ізоляції вони або ж зможуть узяти участь у додатковій сесії, або ж ітимуть як звільнені від ЗНО за станом здоров’я, — така категорія вступників була і в попередні роки”, — говорить заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.

З одного боку, це тішить. А з іншого — боюся подумати, як цією лазівкою  можуть скористатися недоброчесні абітурієнти, щоб отримати довідку і потрапити у список контактних осіб. Лікарі, тримайтеся!

Крім того, зменшити кількість абітурієнтів, які сидять в одній аудиторії, буде непросто. Бо це означає збільшення мережі шкіл, які беруть участь у тестуванні, кількості інструкторів та спостерігачів. Цей план Б має лежати на столах у чиновників уже зараз.

Школи в кожному регіоні утримує місцева влада. Чи знайдуться в неї кошти на дезінфекцію приміщень? Це питання потрібно вирішити вже зараз.

“Ми будемо намагатися проводити зовнішнє незалежне оцінювання в найбільш безпечному режимі, вживати всіх необхідних заходів, — каже Єгор Стадний. — Просто так ніхто не відкриватиме шлюзи посеред карантину. Але я хочу підкреслити, що за будь-яких обставин ЗНО — це безпечний варіант вступної кампанії”.

Нинішнього року перед вступною кампанією я вперше маю двоїсті відчуття. З одного боку, безумовно хочеться підтримати ЗНО. З іншого — сумно, що в нас страх керує вибором стратегії. Якби не він, країна могла б прийняти більш гнучкі рішення. Так, ЗНО — наша опора, але сила опори в її гнучкості і в тому, що вона реагує на навантаження. Саме тому вона їх і витримує.

Як буде проходити ЗНО після карантину - 199382 e1586037711823

 

Оксана Онищенко
Оглядач відділу освіти та науки DT.UA

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

33 коментар до “Як буде проходити ЗНО після карантину”
 1. Доброго дня! На мою думку в Міністерстві потрібно продумати ретельно процедуру складання ЗНО : 1. врахувати,що персонал ЗНО в основному складається із представників групи ризику;
  2. якщо ви хочете зменшити кількість предметів, то вже зараз з вищіми навчальними закладами потрібно вирішити це буде обов’язково українська мова і другий предмет, якому буде надано перевагу із попереднього переліку предметів ЗНО для вступу на сайтах вищіх навчальних закладів;
  3. врахувати єпідем ситуацію по захворюванням на сьогодні;
  4. а краще надати змогу дітям в цьому році вступити за конкурсом аттестатів. Корупція є завжди і буде, а якщо є недовіра до вчителів – я цього не розумію, встаньте сьогодні і проведіть урок в онлайн режимі. “Крім того, вступ за шкільними атестатами, не підкріпленими ЗНО, ставить абітурієнтів у нерівні умови. “Вступати за атестатом — це означає довіряти оцінці вчителя, — каже Єгор Стадний. — Я розумію, що це важливо, але не в нинішній ситуації. Потрібні роки перетворень в освіті.” Яких перетворень? Вже наперетворювали, що вже вчителю немає ніякої довіри. А 30 градусів в аудіторії це нормально.

 2. Я випускник минулих років. В цьому році маю здавати ЗНО і не думаю що ЗНО зараз буде доречним. Можна і треба зробити вступ за середнім балом атестата. Я не готовий іти в клас де буде вилика кількість людей різних міст України.

  1. Спершу, не здавати, а складати ЗНО. І не вилика кількість, а велика кількість. Вочевидь, ви не вважаєте, що ЗНО буде доречним цього року і зрозуміло чому, середній бал аттестату практично у всіх не нижче 9-10, коли ж скласти оцінювання хоча б на стільки ж буде набагато складніше. І чому ж ви не готові йти в клас, же учні з різних міст?

   1. Ок а навіщо ЗНО дітям які вже обрали професію і навчаються зараз на другому курсі. На ЗНО було б значно менше людей, якби складали лише випускники шкіл

 3. “Окрім цього, зовнішнє незалежне оцінювання учасники складають переважно за місцем свого проживання.” Серьезно? Да? У нас в стране все люди живут в городе? Вы уверены? У всех есть транспорт? Да, или у нас ходят электрички?. Объясните как добираться до вашего чертового ЗНО? Я живу в глуши где осталось три дома, транспорт есть токо в одном дворе, да и то это трактор древний, а до места проведения ЗНО 45-50км. Даже если восстановят электрички это приведет к распространению болезни. Потом тут некоторые люди пишут что если отменят ЗНО, то дети будут задавать экзамены в университетах, так вот НЕ БУДУТ. Сделайте так как в Казахстане, там поступают по среднему балу аттестата. Все равно все не поступят, многие не планируют идти дальше и у большинства очень низкий средний бал. Вся эта тема только лишний риск для людей…

 4. ЗНО потрібно проводити обов’язково!!!
  Читаючи коментарі, я чесно кажучи в шоці…
  Я мама 11-ці і я чесне оцінювання, за вступив до вишу без корупції.
  ЗНО бути.

  1. Ок а навіщо ЗНО дітям які вже обрали професію і навчаються зараз на другому курсі. На ЗНО було б значно менше людей, якби складали лише випускники шкіл

 5. Я думаю, що ЗНО потрібно відмінити, ми ж не знаєм яких там дітей будуть возити тим автобусом, а вдома рідні, маленькі братики і сестрички ще не вистачало щоб їх заразити. Так як в деяких областях не всі є прилади для лікування цього вірусу, це дуже небезпечно, тим паче більша кількість дітей будуть вступати у ліцеї та коледжі, бо після університету роботу нереально знайти
  Це дуже небезпечно і через це оцінювання може ще бути більша кількість захворюваних

 6. У кожного випускника , який не входить в групу ризику за віком, є родина,в якій люди з групи ризику. Ми не зможемо забезпечити 2-тижневу ізоляцію дітей після складання ЗНО. Як з цим збираєтеся впоратися? Родини учнів спеціально не згадуються. Скільки смертей вважають статистично доцільною ціною для ЗНО?

  1. Читав думку про спеціальні та загальноосвітні предмети пані Анни та повністю підтримую її. Для чого мені знати загальноосвітні предмети, якщо я здав їх у школі? В коледжі я вчу спеціальні предмети, вони мені знадобляться. Я поступаю на 1 курс бакалавра юриста, але маю здавати українську літературу? Ха-ха-ха не смішіть мене. Для чого вона мені? Розказувати клієнтам казочки чи що? Вважаю за потрібне здавати дві мови, які я знаю бездоганно. Українська та англійська – ось що знадобиться. А не 1199 рік заснування Галицько-Волинського князівства і що Тигролови це роман, написаний емігрантом…

 7. ОЧЕНЬ УДИВЛЕНА ПРЕДЫДУЩИМИ КОМЕНТАРИЯМИ.!!! Пахнет совдепией! Уверена,что ЗНО необходимо, все дети должны находится в равных условиях при поступлении, только так можно избежать коррупции

  1. Вы не вполне адекватнч-совдепия….советская система образования лучшая и в Европе и в Штатах вводят именносоветскую систему образовария

 8. Так пизикувати життям дітей дуже безвідповідально
  Дивіться шоб батьки взагалі відпустила дітей на ЗНО
  І напомню, що якщо у людини немає температури, це не означає що вона не хвора, вона може бути переносником цього вірусу
  Із-за якось екзамену в нас може бути нова хвиля епідемії

 9. Зно-опорна стіна для боротьби з корупцією?
  А нічого, що за ЗНО багато хто платить
  Всі даже ціни знають, і як це робиться
  Тим більше, всі діти які зараз на карантині
  Не готуються до ЗНО
  А мене, в моєму коледжі, навіть до нього не готують
  Кажуть, шо самі впораємось
  А як? Нам потрібно і предмети по спеціальності знати і до ЗНО готуватись?
  Так не піде

 10. Боже, какой бред. Дети задохнутся в этих масках за 2- 3 часа в одной аудитории.

  1. Головне те, що ЗОШИТИ Надруковані!!!! А якже, витрачені державні кошти!!
   А тепер уявімо день ЗНО. Діти приходять до школи в масках, гумових рукавичках о 8.30. 2-3класи. ЦЕ 75-80 дітей!!!
   О 9.00 вони сідають в замовлені маршрутки(вже продезенфіковані????!!!!) і їдуть в інший район, до іншої школи (теж продезенфікованої???!!!! ). Там їх зустрічають вчителі, дай Бог їм здоров’я !! Дітей розводять по аудиторіях. По скільки чоловік? І учні починають писати ЗНО, в тих же масках і рукавичках!!!
   А температура повітря може бути 25 і вище градусів. Діти будуть непритомніти!!!! Це ж колосальне навантаження! А ще не забувайте, що 3 місяці майже нікуди не виходили, мало були на повітрі.
   По закінченню процедури всі на подвір’ї чекають інструктора, щоб забрати зошити. А потім сідають в маршрутки (які вже встигли зробити не одне коло по маршруту!!!!) і їдуть в свою школу. А наступний іспит через 3 дні!!! А вдома їх чекають батьки, можливо, і старенькі бабусі і дідусі!!!!
   Так, ЗНО потрібно!! Але, будь ласка, продумайте і відпрацюйте алгоритм його проведення в умовах пандемії!!!!!

 11. Підтримую кожне слово, цілком згідна. У мене дочка одинадцятикласниця. Ретельно та старанно готується, покладає великі надії на ЗНО

 12. Нарешті, хоч в чомусь із владою погоджуюсь. Правильні слова. Але усім навіть чиновникам раджу не гнатися закордон, що б їх чадо вчилось у найкращих ЗВО. Краще усі вступайте в українські. (На деякі професії – майже взагалі нема людей. Ось через то не можуть зараз знайти нових професійних людей, тому цей уряд можна назвати в. о. уряду. Хоча Гончарука був ще гірший і тоді – це було цирком.)

 13. Якщо син – студент 2 курсу коледжу , професія кухар то для чого йому зно , в університет не буде йти казали як не здасть то виженуть.це просто знущання над дітьми. Хто йде в виші хай і здає зно…

 14. Думаю, майбутнє залежить від того наскільки заре думають про дітей, сенс стіни, якщо не буде кому нею володіти?

 15. Відмініть ЗНО хоча б для тих, хто не буде вступати до вишів, для студентів 2 курсу закладів профосвіти. Так буде набагато безпечніше, а хто хоче йти вчитись в університети – нехай і складає ЗНО

  1. Насиішила. Багато хочуть з коледжів перейти в університет. А якщо відмінити для таких, то не відомо хто хоче в університети, а хто ні, а отже зможе дехто в університет пролізти при тому, що хто вчився за спеціальністю в коледжі й поступає за спеціальністю, то може легко проскочити на кілька років, а то й хто на іншу – зможе легко зайти на перший по оцінках. А щоб нормально зробити це, то треба провести ще одну освітню реформу, що дуже небезпечно в теперішній ситуації – при пандемії та війні.

 16. Вода водой, коррупция как была так и осталась хоч есть ЗНО хоч его нету. Если я иду по своей профессии какого черта я должен сдавать Математику или Украинский??? Я электрик, у нас есть свои предметы которыми мы пользуемся на практике, а ЗНО портит жизнь людям которые поняли кем хотят быть в будущем. Казахстан смог отменить ЗНО, а мы не можем, мы что самые лысые?? И не надо равнять Казахстан с Англией или Францией. ЗНО это полная хрень, раньше от него был толк но щас это полнейшая хрень. Повторюсь коррупция в любом случае будет, не понимает это токо глупый.
  Там Кличко что-то пытался сказать, хай сдаст он ЗНО, а потом будет что-то говорить.

  1. Скажу для вас понятным языком. Вы где живете? Если в Украине, тогда вы должны знать украинский язык и уважать его. Если вы живете здесь в течение длительного времени, то вы не национальное меньшинство і вы должны говорить только по-украински. Поскольку национальные меньшинства считаются группой людей, проживающих в необычной для ней этнической принадлежности, кроме того, либо в деревнях на границе, либо в определенных специальных районах. Таким образом, мы не будем отменять ЗНО и не будем ровнятись на вонючу брудну Азию.

  2. ЗНО потрібно скасувати хоча б для студентів коледжів, які цього року не беруть участь у вступній кампанії до вишів. Цим самим істотно зменшуються ризики поширення інфекції та можливого захворювання студентів. Здоров’я і життя наших дітей, як і всіх решта людей в Україні є найвищою соціальною цінністю держави. Тому прийняття такого рішення є вкрай необхідним, адже воно є розсудливим та законним, покликане захистити найвищу соціальну цінність держави – молоде покоління. Отже аргументація автора статті про “розхитування опорної стіни”, у разі скасування ЗНО, є не переконливою та грунтується на впертому формалізмі, який не має нічого спільного з основними функціями і завданнями держави.

  3. Моё мнение,такое,,зно должны сдавать дети,которые планируют поступать в вузы,так уменьшить количество детей в аудитории!
   Те кто поступают на контракт, можно вообще освободить от зно,есть факультеты на специальности которые, могут поступить только на контрактной основе,зачем рисковать здоровьем детей!

 17. Якщо ЗНО відбудеться, значить ніякого вірусу немає! Держава в який раз розвела народ…Значить все закрить, карантин, кругом не більше ніж 2чел..,ви чо, дибіли, чи з нас робите?А дітей десятками збирать?Чи можливо вам вигідно, щоб більша частина захворіла?Шановний пан Зеленський, якщо ви дійсно за народ, перегляньте це питання.Діти -.це наше майбутнє!!! -чи не так?

  1. Ні, шановний, ЗНО – це не хрєнь, як ви виражається. Це дійсно незалежне оцінювання знань рівне для всіх. Його категорично ОБОВ’ЯЗКОВО треба проводити для тих, хто вступає до вишів, тільки на незалежне оцінюванняоцінювання і покладаємо надії

  2. Спитай___те епідеміологів і вони підтвердать, що вврус є. Чому таким, як ви, не доходить, що якщо відмінити ЗНО не то, що буде крах освіти, а Україна в могилі буде, тобто повернемось в минуле. І щоб виповзти треба буде багато століть часу, якщо й не одне тисячоліття. Навіть якщо рік почекати, то рік повністю пропаде, що теж призведе до знищення. Вчіть історію й аналізуйте помилки усіх діячів.

 18. Судячи із статті, заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний усвідомлює всі можливі ризики проведення (або відтермінування) ЗНО в поточному році, а це і можливість додаткових заражень дітей, неможливість місцевих органів на місцях забезпечити безпечне проведення ЗНО, зрив термінів проведення ЗНО, і тим самим неможливість дітей вступу до ВИШів не в Україні. І цього мажора-самолюба не цікавлять долі молодих людей, а його цікавить лише його дітище – ЗНО. Це як ідея столітньої давності – байдуже скільки людей загинуло в огні революції, головне щоб переміг комунізм! І ніякі аргументи не беруться до уваги, і нічого міняти не будемо. Головне процес! СУМНО І СТРАШНО! І цьому лайну я плачу заробітню плату в 50000 грн.!!!

  1. Чого ви із вашими дітьми, чорти, женетесь вчитись закордоном. Ви самі несвідомо знищуєте Україну. Вже багато нестач є на деякі професії, а перенавчання безробітних дуже багато коштує. А держбюджет через Януковича малий. А МВФ на перенавчання усіх безробітних не дасть шроші під час війни й пандемії. Якщо ви так гнатиметесь за кордон вчитись, то так бюджет України стане в норму через багато років. Закордоном у більшості так само коштує навчання. Хоча у дееяких дешевше, але харчування та житло дорожче. То ж Ви не з економите. А якщо хоч десять років не булоеміграції з України, то б бюджет швидко прийшов в лад і навіть би стало краще.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *