Політолог Андрій Золотарьов заявив, що різке підвищення вартості контрактного навчання в державних вузах з 1 вересня 2020 року, яке пролобіювали “провайдери зовнішнього впливу” в Міністерстві освіти і науки, робить його недоступним для молоді з малозабезпечених сімей. Що йде в контексті адаптації України до моделі держави з аграрно-сервісній економікою.

Згідно з постановою №191 від 3 березня 2020 року про введення індикативних цін на контрактне навчання, прийнятому колишнім урядом Олексія Гончарука, вартість контракту в 2020 році має становити не менше 60% від середньої вартості підготовки одного студента – бюджетника (44 тис. гривень), в 2021 році – не менше 70%, в 2022 – не менше 80%.

Це означає, що з 2020 року за навчання за спеціальностями економіста, юриста, програміста, політолога, соціолога, філолога, лікарів усіх спеціальностей, фармацевта, ветеринара, фахівця з транспорту та туризму, а також журналіста доведеться заплатити не менше 26 тис. гривень на рік.

За даними Соцпортала, в 2019 році в київських вузах на подібних спеціальностях можна було вчитися за 18-26 тис. гривень на рік. Вартість контрактів у визнаних університетах Одеси, Ужгорода, Львова, Харкова та інших міст була в кілька разів нижче, ніж в столиці. І тому з 1 вересня подорожчає в 2-2,5 рази.

 

“Підвищення плати за навчання у вищих навчальних закладах ніяк не позначиться на якості освіти, – упевнений Андрій Золотарьов. – МОН має задавати високі стандарти для всіх без винятку навчальних закладів, а не виставляти майновий ценз для отримання освіти громадянами України”.

За його словами, недорогі державні вузи в обласних центрах – це економ-варіант освіти для дітей з небагатих сімей. Тепер диплом стане прерогативою лише заможних людей.

Золотарьов так само висловив здивування відсутністю реакції з боку президентської команди на різке підвищення плати за навчання в державних вузах через неконкурентний механізм індикативних цін.

“Дивно для нинішньої влади, яка входила з гаслами лібералізму, не відреагувати на цей факт та не висловити свою оцінку. Тим більше, що індикативні ціни в Україні традиційно встановлюють на горілку, і застосування їх до контрактної форми навчання у вищих навчальних закладах можна розцінювати так, що вищу освіту зрівняли з шкідливими звичками”, – зазначив політолог.

Нагадаємо, що на сьогодні міністр освіти і науки України не призначений. Попередній міністр Анна Новосад звільнена із займаної посади 4 березня. Тимчасово виконуючою обов’язки з 25 березня призначено Любомиру Мандзій. За питання вищої освіти відповідає заступник міністра Єгор Стадний, який до приходу в міністерство в 2019 році працював директором аналітичного центру CEDOS.

Стадний підтримував введення індикативних цін ще до призначення на посаду в 2019 році. Він стверджує, що доступна ціна контрактного навчання свідчить про корупцію вищих навчальних закладів. 

“Університети, які зараз ставлять ціну на контракт 12-13 тис. гривень, нечисті на руку та “добирають” на сесіях. Тобто зарплату офіційну викладачеві високу дати не можемо, тому контракти низькі, а на сесіях – вольниця, збирайте врожай”, – заявив він.

Раніше планувалося, що державним університетам дадуть рік на підготовку до даного рішення. Однак після прийняття постанови часу на адаптацію не дали.

Джерело

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Коментарі закриті.