Політолог Андрій Золотарьов заявив, що різке підвищення вартості контрактного навчання в державних вузах з 1 вересня 2020 року, яке пролобіювали “провайдери зовнішнього впливу” в Міністерстві освіти і науки, робить його недоступним для молоді з малозабезпечених сімей. Що йде в контексті адаптації України до моделі держави з аграрно-сервісній економікою.
Згідно з постановою №191 від 3 березня 2020 року про введення індикативних цін на контрактне навчання, прийнятому колишнім урядом Олексія Гончарука, вартість контракту в 2020 році має становити не менше 60% від середньої вартості підготовки одного студента – бюджетника (44 тис. гривень), в 2021 році – не менше 70%, в 2022 – не менше 80%.
Це означає, що з 2020 року за навчання за спеціальностями економіста, юриста, програміста, політолога, соціолога, філолога, лікарів усіх спеціальностей, фармацевта, ветеринара, фахівця з транспорту та туризму, а також журналіста доведеться заплатити не менше 26 тис. гривень на рік.
За даними Соцпортала, в 2019 році в київських вузах на подібних спеціальностях можна було вчитися за 18-26 тис. гривень на рік. Вартість контрактів у визнаних університетах Одеси, Ужгорода, Львова, Харкова та інших міст була в кілька разів нижче, ніж в столиці. І тому з 1 вересня подорожчає в 2-2,5 рази.
“Підвищення плати за навчання у вищих навчальних закладах ніяк не позначиться на якості освіти, – упевнений Андрій Золотарьов. – МОН має задавати високі стандарти для всіх без винятку навчальних закладів, а не виставляти майновий ценз для отримання освіти громадянами України”.
За його словами, недорогі державні вузи в обласних центрах – це економ-варіант освіти для дітей з небагатих сімей. Тепер диплом стане прерогативою лише заможних людей.
Золотарьов так само висловив здивування відсутністю реакції з боку президентської команди на різке підвищення плати за навчання в державних вузах через неконкурентний механізм індикативних цін.
“Дивно для нинішньої влади, яка входила з гаслами лібералізму, не відреагувати на цей факт та не висловити свою оцінку. Тим більше, що індикативні ціни в Україні традиційно встановлюють на горілку, і застосування їх до контрактної форми навчання у вищих навчальних закладах можна розцінювати так, що вищу освіту зрівняли з шкідливими звичками”, – зазначив політолог.
Нагадаємо, що на сьогодні міністр освіти і науки України не призначений. Попередній міністр Анна Новосад звільнена із займаної посади 4 березня. Тимчасово виконуючою обов’язки з 25 березня призначено Любомиру Мандзій. За питання вищої освіти відповідає заступник міністра Єгор Стадний, який до приходу в міністерство в 2019 році працював директором аналітичного центру CEDOS.
Стадний підтримував введення індикативних цін ще до призначення на посаду в 2019 році. Він стверджує, що доступна ціна контрактного навчання свідчить про корупцію вищих навчальних закладів.
“Університети, які зараз ставлять ціну на контракт 12-13 тис. гривень, нечисті на руку та “добирають” на сесіях. Тобто зарплату офіційну викладачеві високу дати не можемо, тому контракти низькі, а на сесіях – вольниця, збирайте врожай”, – заявив він.
Раніше планувалося, що державним університетам дадуть рік на підготовку до даного рішення. Однак після прийняття постанови часу на адаптацію не дали.
Прогрессивные страны движутся к безплатному высшему образованию, “наши” (кацапские гены) …