1 вересня учні все таки повернуться до класів, але можливо доведеться змінювати кількість дітей в класі, повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. “Спрогнозувати епідситуацію на вересень майже неможливо. Готуємось і до найгірших сценаріїв, до дистанційної освіти, до проміжних варіантів і до повного повернення дітей до школи”, – сказав Ляшко. До початку нового навчального року батьки мають 2 місяці, щоб підготувати дітей до навчання в умовах пандемії коронавірусу, незалежно від можливого сценарію розвитку подій, прогнозованого МОЗ. В етері Українського радіо сімейна психологиня Катерина Гольцберг дала поради першачкам та їх батькам, як краще налаштувати дитину на дистанційне навчання.

Пандемія, невизначена ситуація, а тут треба дитину вести в перший клас. В чому особливості у сприйнятті чи тривогах першокласників та їхніх батьків?

Ще з часу свого шкільного навчання батьки мають певний підсвідомий сценарій, як дитина має йти до першого класу, як це буде відбуватися. На досвіді старших дітей, сценарій батьків руйнується. Іноді саме батькам найважче прилаштуватися до нових умов, тоді як психіка дитини набагато гнучкіша. Батьки мають розповісти дітям як потрібно вести себе в школі, що можна робити, а що – ні. Для дитини 6-7 років важливіші візуальні та тактильні контакті: зміна обстановки, нові друзі, безпечне середовище, сам процес потрапляння в школу. Для першачків дуже важливо скласти своє враження про нове приміщення, однокласників і нову віху свого життя загалом. Я, як психолог, впевнена, що дітям необхідно мати можливість ознайомитися зі шкільним життям. Можливо, необхідно перенести початок навчання або зробити дистанційне навчання тільки для старших класів. Вже давно пора подумати над вирішенням цієї проблеми, бо і навчальні заклади необхідно підготувати до таких змін.

Якщо ми будемо виходити з позиції батьків, які з одного боку тривожаться за безпеку здоров’я дитини, а з іншого – чують про соціалізацію…

Соціалізація дитини відбувається не тільки в шкільному колективі, але і вдома. Манера поведінки батьків – це також досвід соціалізації для дитини, майбутній фундамент для побудови своєї стратегії поведінки. Для маленького учня більш необхідна «символізація» переходу дитинства в школярство: новий розклад дня, нові обов’язки, ставлення до вчителя, як до авторитету наділеного знаннями. З дистанційним навчанням такий перехід може не відбутися взагалі, а довіра до школи буде підірвана.

Про які речі важливо поговорити з дитиною перед тим, як вона піде до школи і як це зробити?

Ознаками готовності дитини до школи є:

  • можливість попросити про допомогу;
  • обслужити себе самому – зав’язати шнурки, помити руки, сходити до туалету;
  • діяти згідно з нормами та правилами поведінки – про певні речі говорити відкрито, про інші промовчати;

Батьки мають розповісти та пояснити правила поведінки, а завдання вчителя коригувати ці правила. Батьки кажуть: “Тепер ти слухаєшся цю людину як мене. На період, поки ти знаходишся в школі, вона замінює мене повністю”. Правила не ламають індивідуальність дитини, а навпаки дають спокій та впевненість, що все буде іти за планом, нічого незвичайного не станеться.

Як правильніше адаптувати дитину до нових обставин?

Навіть якщо дитина відвідувала садочок чи інший навчальний заклад, то все одно необхідно визначити якими компетенціями володіє майбутній першокласник. Насамперед з дитиною потрібно просто обговорити правила поведінки в тій чи іншій ситуації, погратися «в школу», приміряючи на себе ролі вчителя та школяра.  Важливо проговорити ситуації в які може потрапити маленька людина, пояснити коли необхідно вибачитись, як адекватно реагувати на несподівані ситуації, тощо. Не потрібно лякати дитину, а навпаки, культивувати гордість за звання школяра.

Давайте ще поговоримо про адаптацію батьків до школи…

Батькам необхідно відпустити свої шкільні образи та надати кредит довіри вчителю та школі, а також суворо контролювати балачки на кухні між собою, оскільки діти навіть в такому віці все розуміють і чують. Не варто знецінювати авторитет вчителя. Вчитель без авторитету в очах дитини не може навчати. Батьки не мають заважати або втручатися в навчальний процес, даючи, на їх думку, цінні поради щодо ведення навчального процесу вчителем.

Чи варто говорити з дитиною про свої очікування від школи?

Дорослі також мають певні очікування від школи і заборонити дитині створювати власну картину сподівань від навчального закладу. Батьки мають пояснити, що за будь-яких умов, вони завжди будуть на стороні своєї дитини і будуть любити її. Треба бути хорошою людиною, а не тільки відмінником. Якщо дитина проявляє інтерес до школи і залюбки відвідує клас, то батьки все зробили вірно.

Дитина не розуміє на уроці, і це нормально. Але, якщо це не проговорено, то може виникнути ціла проблема. Не завжди це помітить вчитель. Що робити батькам у такій ситуації?

Іноді маленьким дітям дуже важко визнати, що вони чогось не розуміють і зізнатися в цьому. Страх бути висміяним іншими учнями чи розізлити вчителя, змушує дітей мовчати. В одній школі, на столі у дітей поклали картки червоного і зеленого кольору. Якщо учень не розумів матеріал, то картка переверталася догори червоним кольором і вчитель пояснював ще раз до того часу поки клас не «зазеленіє». З таким підходом дитині не потрібно щось спеціально говорити і учні відчувають себе комфортніше.

 

Нагадаємо, що Уряд готує нові правила, за якими розпочнеться навчальний рік.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Коментарі закриті.