1 вересня учні все таки повернуться до класів, але можливо доведеться змінювати кількість дітей в класі, повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. “Спрогнозувати епідситуацію на вересень майже неможливо. Готуємось і до найгірших сценаріїв, до дистанційної освіти, до проміжних варіантів і до повного повернення дітей до школи”, – сказав Ляшко. До початку нового навчального року батьки мають 2 місяці, щоб підготувати дітей до навчання в умовах пандемії коронавірусу, незалежно від можливого сценарію розвитку подій, прогнозованого МОЗ. В етері Українського радіо сімейна психологиня Катерина Гольцберг дала поради першачкам та їх батькам, як краще налаштувати дитину на дистанційне навчання.

Пандемія, невизначена ситуація, а тут треба дитину вести в перший клас. В чому особливості у сприйнятті чи тривогах першокласників та їхніх батьків?

Ще з часу свого шкільного навчання батьки мають певний підсвідомий сценарій, як дитина має йти до першого класу, як це буде відбуватися. На досвіді старших дітей, сценарій батьків руйнується. Іноді саме батькам найважче прилаштуватися до нових умов, тоді як психіка дитини набагато гнучкіша. Батьки мають розповісти дітям як потрібно вести себе в школі, що можна робити, а що – ні. Для дитини 6-7 років важливіші візуальні та тактильні контакті: зміна обстановки, нові друзі, безпечне середовище, сам процес потрапляння в школу. Для першачків дуже важливо скласти своє враження про нове приміщення, однокласників і нову віху свого життя загалом. Я, як психолог, впевнена, що дітям необхідно мати можливість ознайомитися зі шкільним життям. Можливо, необхідно перенести початок навчання або зробити дистанційне навчання тільки для старших класів. Вже давно пора подумати над вирішенням цієї проблеми, бо і навчальні заклади необхідно підготувати до таких змін.

Якщо ми будемо виходити з позиції батьків, які з одного боку тривожаться за безпеку здоров’я дитини, а з іншого – чують про соціалізацію…

Соціалізація дитини відбувається не тільки в шкільному колективі, але і вдома. Манера поведінки батьків – це також досвід соціалізації для дитини, майбутній фундамент для побудови своєї стратегії поведінки. Для маленького учня більш необхідна «символізація» переходу дитинства в школярство: новий розклад дня, нові обов’язки, ставлення до вчителя, як до авторитету наділеного знаннями. З дистанційним навчанням такий перехід може не відбутися взагалі, а довіра до школи буде підірвана.

Про які речі важливо поговорити з дитиною перед тим, як вона піде до школи і як це зробити?

Ознаками готовності дитини до школи є:

 • можливість попросити про допомогу;
 • обслужити себе самому – зав’язати шнурки, помити руки, сходити до туалету;
 • діяти згідно з нормами та правилами поведінки – про певні речі говорити відкрито, про інші промовчати;

Батьки мають розповісти та пояснити правила поведінки, а завдання вчителя коригувати ці правила. Батьки кажуть: “Тепер ти слухаєшся цю людину як мене. На період, поки ти знаходишся в школі, вона замінює мене повністю”. Правила не ламають індивідуальність дитини, а навпаки дають спокій та впевненість, що все буде іти за планом, нічого незвичайного не станеться.

Як правильніше адаптувати дитину до нових обставин?

Навіть якщо дитина відвідувала садочок чи інший навчальний заклад, то все одно необхідно визначити якими компетенціями володіє майбутній першокласник. Насамперед з дитиною потрібно просто обговорити правила поведінки в тій чи іншій ситуації, погратися «в школу», приміряючи на себе ролі вчителя та школяра.  Важливо проговорити ситуації в які може потрапити маленька людина, пояснити коли необхідно вибачитись, як адекватно реагувати на несподівані ситуації, тощо. Не потрібно лякати дитину, а навпаки, культивувати гордість за звання школяра.

Давайте ще поговоримо про адаптацію батьків до школи…

Батькам необхідно відпустити свої шкільні образи та надати кредит довіри вчителю та школі, а також суворо контролювати балачки на кухні між собою, оскільки діти навіть в такому віці все розуміють і чують. Не варто знецінювати авторитет вчителя. Вчитель без авторитету в очах дитини не може навчати. Батьки не мають заважати або втручатися в навчальний процес, даючи, на їх думку, цінні поради щодо ведення навчального процесу вчителем.

Чи варто говорити з дитиною про свої очікування від школи?

Дорослі також мають певні очікування від школи і заборонити дитині створювати власну картину сподівань від навчального закладу. Батьки мають пояснити, що за будь-яких умов, вони завжди будуть на стороні своєї дитини і будуть любити її. Треба бути хорошою людиною, а не тільки відмінником. Якщо дитина проявляє інтерес до школи і залюбки відвідує клас, то батьки все зробили вірно.

Дитина не розуміє на уроці, і це нормально. Але, якщо це не проговорено, то може виникнути ціла проблема. Не завжди це помітить вчитель. Що робити батькам у такій ситуації?

Іноді маленьким дітям дуже важко визнати, що вони чогось не розуміють і зізнатися в цьому. Страх бути висміяним іншими учнями чи розізлити вчителя, змушує дітей мовчати. В одній школі, на столі у дітей поклали картки червоного і зеленого кольору. Якщо учень не розумів матеріал, то картка переверталася догори червоним кольором і вчитель пояснював ще раз до того часу поки клас не «зазеленіє». З таким підходом дитині не потрібно щось спеціально говорити і учні відчувають себе комфортніше.

 

Нагадаємо, що Уряд готує нові правила, за якими розпочнеться навчальний рік.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

8 коментар до “Яким буде перший клас в 2020 році”
 1. Відкрийте школи! А в іншому випадку починайте уже зараз закривати свої ресторани! Нехай кожен вирішує сам, пускати чи ні дитину у школу!!!

 2. А почему никто не думает о дистанционном обучении с другой стороны. 1) С детьми (младшая школа) необходимо находиться одному из родителей, т.е. сразу падает доход семьи на 50%. 2) Сильно испорченное зрение.
  Я против дистанционного обучения , по крайней мере в младших классах!

 3. Якась бредота пробачте,а де вчителів будуть брати для обмежуваного відвідування?Чи одні діти будуть ходити два раз в тиждень інші три рази????Що це взагалі таке???

 4. Я вчитель, і вважаю, що за найменшої можливості необхідно запускати навчальний процес 1 вересня, особливо для першокласників і п’ятикласників. Для цих дітей відбувається кардинальна зміна частини їхнього життя, вони потрапляють у нові для себе умови і обставини. Завдання усіх від кого залежить як діти пристосуються до цього, забезпечити звичайні умови. Щодо сьогоднішнішньої ситуації – зрозуміло, що коронавірус не зникне. Діти підуть до школи і через 3 – 4 тижні почнуть хворіти, тому що “обміняються ” своїми бактеріями-вірусами + коронавірус долучиться до загальної картини але… Я вважаю, що краще слідкувати за динамікою і швидко реагувати на зміни у ній, ніж починати із дистанційного домашнього навчання, яке ніколи не організує більшість дітей до навчання так, як шкільна атмосфера, вчитель, визначений рамками урок – це банальні речі на яких виховується відповідальність, пунктуальність. Якщо зараз, кожен із свого боку: ВЛАДА – зніме напругу і невизначеність у суспільстві щодо звичайного навчання з 1 вересня; ВЧИТЕЛІ І БАТЬКИ – налаштуються самі і налаштують дітей на навчальний процес, – то діти отримають установку на нормальне своє життя і навчання. Якщо буде загострення, то, звичайно, потрібно переривати очну форму навчання і переходити, але тимчасово, на дистанційну. Ви уявляєте, як через пів року- рік сьогоднішніх першачків навчати у класі, по дзвінку, серед інших дітей, якщо у них у більшості буде стереотип: піжама, коли хочу їм, відволікаюсь, граюсь… Навряд чи вдасться їх потім організувати.
  Краще чергувати звичайне урочне навчання з дистанційним, чим вчитися і навчати дистанційно.

 5. Нічого не видумуйте, відкрийте школу і батьки самі вирішать, чи відпускати чи тримати в хаті, вас у верховній раді ніякий вірус не бере, хоча вас там більше чим учнів в класі, а вибачте забула, ви ж недоторкані

 6. Зачем обмежувать спілкуваня с дітьми
  ???? Вы думаете вони на перерви не будуть між собой спілкуватить?

 7. А влада готує кошти для оплати батькам ,якщо все таки вчитимуться діти онлайн

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *