У 2014 році Ілон Маск заснував школу для своїх синів під назвою “Ad Astra“, що в перекладі з латини означає “до зірок”. У школі навчається більше 40 учнів, близько половини з яких – діти працівників SpaceX. 7 принципів освіти школи “Ad Astra” :

1. Система оцінок неефективна
«У моїй школі немає оцінок. Вони формують у дітей спотворену систему цінностей », – стверджує Маск. Зате в школі Ad Astra є своя валюта – «айстри». Їх отримують не за правильне рішення завдання, а за реалізацію своїх ідей. Хтось робить сайти, хтось пече пиріжки. Кожен має можливість зробити щось і дізнатися, наскільки це цінно. Так діти заздалегідь навчаються ринкових відносин на практиці.

2. Вища освіта не повинна бути метою школяра
Вища освіта і поглиблене вивчення всіх предметів скоріше мінус, ніж плюс, на думку Ілона. «Все це змушує людей вважати себе особливими, після чого ті перестають кого-небудь слухати і аналізувати свої помилки», – упевнений він. Як приклад геніальних людей без престижних дипломів він називає Стіва Джобса і Білла Гейтса.
Учні Маска зосереджені на фундаментальному знанні. Вони осягають основи дисциплін, їх спірні питання і застосування на практиці, а не забивають голову тим, що їм навряд чи знадобиться в подальшому. Таким чином у них формується міцна база знань у всіх сферах науки, а поглиблене розуміння приходить у міру освоєння обраної професії.

3. Тести, абстрактні завдання і рівняння марні без практики
«Тести погубили американську освіту. Випускники не вміють думати, вони можуть тільки підкреслити правильну відповідь », – стверджує підприємець. Найефективніший спосіб закріпити вивчене – практика. Замість того щоб розповідати дитині про те, які бувають інструменти і для чого вони потрібні, в школі Маска їм дають двигун і просять його розібрати.
«Рішення абстрактних завдань не приносить користі, діти не розуміють, навіщо їм це потрібно, і не запам’ятовують. Їх мозок просто відсіває зайву інформацію », – каже Ілон Маск. Школярі просто не бачать сенсу в цих складних рівняннях, де, крім цифр і змінних, нічого немає. В якості альтернативи дітям дають реальні завдання: створити щось, починають, з’ясувати ефективні способи вирішення життєвої ситуації.

4. Дітям необхідно поглиблене вивчення етики і моралі
«Уявіть собі невелике містечко на озері. Основна частина його населення працює на величезному заводі. Цей завод забруднює озеро і вбиває тварин в ньому. Що ви зробите? Закриття фабрик означає втрату роботи для всіх, а якщо їх залишити, місто ризикує втратити озера », – описує побачену в Ad Astra ситуацію американський інженер і підприємець Пітер Диамандис, який особисто відвідав школу.
Такі завдання – регулярна практика для вихованців школи Ілона Маска. Це допомагає поглянути на світ критично, перевірити на міцність свою систему цінностей. Наділити дітей моральним компасом і емпатією важливіше, ніж навчити їх вирішувати математичні рівняння.

5. Суворий поділ на класи – неефективний
«У моїй школі немає ніяких класів, учні проходять навчання всі разом», – каже Ілон. Незалежно від віку, вони разом вирішують поставлені завдання, діляться думками. Кожному цікаво знайти істину: навіть приходячи додому, вони обговорюють пройдене з батьками, а потім несуть їх думку в колектив.

6. Фізику потрібно вивчати на практиці, а не на сухий теорії
«Навіть якщо ви не хочете пов’язувати свою професію з фізикою, вам буде дуже корисно знати її», – упевнений підприємець. Маск рекомендує вивчати її як фундамент, а потім пройти кілька курсів, щоб визначитися з самим цікавим для вас напрямком. Важливо також, щоб діти наочно бачили все її закони і застосовували їх, а не зубрили суху теорію. Інші предмети при цьому не втрачають важливості. За словами Ілона, необхідною для всіх є навіть економіка, щоб не виникало плутанини в її термінології.

7. Обов’язкова програма змушує дітей ненавидіти школу
«Хтось любить математику, хтось – мови або музику. Правильніше буде засновувати програму, спираючись на інтереси дитини, а не змушувати її проходити заздалегідь написану », – впевнений Ілон. Учні Ad Astra з нетерпінням чекають закінчення канікул, шкільні уроки для них не мука, а спосіб краще пізнати те, що їм цікаво.
Мета проєкту Маска – розвинути унікальні характеристики кожної дитини, а не насильно примушувати їх адаптуватися до заздалегідь встановленої системи. Багато дітей ненавидять традиційні школи, прогулюють уроки, отримують погані оцінки. Іноді і зовсім кидають навчання. Підхід Ілона допомагає уникнути цього.

 

Через шість років після того, як Ілон Маск відкрив приватну школу Ad Astra для навчання своїх дітей і дітей ряду співробітників SpaceX, він вирішив допомогти з відкриттям онлайн-школи для дітей старше 8 років.

Маск вніс початкове пожертвування нової приватної онлайн-школі Astra Nova в Лос-Анджелесі. Навчальний заклад розпочне роботу у вересні. 

За матеріалами Quartz

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу