Що означає щастя для кожної молодої людини? Чому хтось щасливіший, а хтось ні? Від чого ж це залежить? Для кожної молодої людини щастя означає, щось різне, те що приносить їй усмішку, але що таке, це щастя?

З давніх часів про нього говорять, але вчені та мислителі так і не можуть прийти до певної остаточної згоди на рахунок нього і від чого залежить щаслива молода людина чи ні. Лише чверть століття учені серйозно взялись за його вивчення, його нарікали шкідником, що своїми ілюзіями мішає людині жити, так і чимось головним, те заради чого можна прожити життя у злагоді. Згодом виникла і наука про щастя, тому зараз говорячи про задоволення від життя, можна опиратись на наукові та факти які підлягають підтвердженню, і це допомагає хоч якось зрозуміти його сутність. Залежно від людини, її статусу, віку, статті, місця проживання, щастя для кожного з них може бути різним, немає єдиного підходу до його визначення.

Метою  даного дослідження є вивчення феномену щастя молодої людини, зрозуміти його суть та виникнення. Предметом дослідження є розуміння поняття щастя та його характеристики.

В основі дослідження лежить гіпотеза про те, що щастя є різним для кожного, кожен сприймає його по – різному. За допомогою комп’ютерної програми Statistica 6.0., було здійснено статистичне опрацювання письмових даних де було запропоновано школярам  відповісти на запитання, що для них є щастям, для цього визначення використовували дані категорії: відчуття коли ти потрібен, коли тебе люблять та сприймають тебе такою людиною, якою ти являєшся; позитивні емоції; чи багато у тебе близьких людей, друзів, чи щаслива у тебе родина; здоров’я; який соціальний план. Багатьом запам’яталась досить недавня промова Папи Франциска, у ній він говорить про те, що означає бути щасливим. У промові наше життя порівнюється із підприємством, і тільки ми здатні вберегти його від розорення і знищення. Нас люблять і цінують багато людей, друзів та сім’я, нами захоплюються, бути щасливим це як небо без грози, та дорога без різних пригод, це як робота в якій ти не стомлюєшся, та відносин без зневіри. Великим щастям є, сила в прощенні, це певна надія у битвах.

Щастя це не тільки посмішки, у ньому знайдуться і роздуми про сум. Щастя проявляється не тільки в наших успіхах, а й в уроках які ми пройшли на шляху до нього, це певні уроки які нас чомусь навчили. Щастя це коли ти починаєш відчувати себе автором свого життя, це як пустеля в якій ти знаходиш краплинку води, це подяки Богові за кожен день, за кожну усмішку, дякувати за життя.

Щоб бути щасливим нам не потрібно боятись своїх почуттів, щоб відчути щастя, не потрібно боятись невдач, людей які тебе критикуватимуть, не боятись того, що хтось тобі відмовить. Ти станеш щасливим коли дозволиш собі бути собою, коли ти почнеш просто радіти кожному ранкові, що у тебе є, коли ти відчуєш радість  у дрібницях, дозволиш собі жити радісно, вільним життям.

Щастя у визнанні своїх помилок, коли ти вибачаєшся за свої помилки, коли ти прислухаєшся до інших, щастя коли ти можеш сказати «я люблю тебе», і щоб наше життя було садом можливостей для нашого щастя. Щастя це навчитись жити навіть якщо у тебе сталась невдача, стати скульптором свого життя, невдачі для певних уроків життя, і ніколи не здаватися, не відмовлятись від людей які тебе люблять і йдуть за тобою, і найголовніше, ніколи в житті не відмовляйтесь від щастя, адже кожна людина заслуговує на нього, і має повне право його відчувати.

Дуже важко для кожного, визначити що ж таке щастя. Для когось щастя це щось дуже коротке і швидкоплинне, а для когось воно може тривати дуже довгий час, а хтось скаже, що він щасливий завжди. Для когось щастя, це певне відчуття, а для когось щось матеріальне. Більшість людей вважають, що найбільш щасливими є ті люди, у яких позитивний світогляд.Навіть ті люди, які нам здаються безмежно щасливими, здатні сумувати, і ті хто переживає смуток, можуть прожити день у щасті. Щастя немає певної форми, у нього своя логіка, воно не підкоряється нашим думкам чи бажанню, а лише собі, і ми схильні його просто недооцінювати.

В Америці, психологи провели тест на щастя серед молодих людей з певними вадами. Багато хто вважав, що такі люди не можуть бути щасливими, але тести довели, що серед таких людей є багато людей, що проживають кожен день щасливими. Даний тест показує нам, що люди з вадами, молоді люди, що живуть у важких умова, виконують важку працю, вони скоріш за все відчувають щастя, тому що, щастя за гроші не купиш.Також американські психологи узагальнили усі відомі факти про щастя, і представили певну схему у вигляді кола, яке було розділене на три частини, з них: половина кола – вплив темпераменту, спадковості. З дитинства ми відчуваємо себе щасливими що б з нами не ставалось, а іншим важко відчувати себе щасливим; 10% кола – як на нас впливають зовнішні обставини, наша освіта, місце проживання, скільки у нас грошей; 40% – це коли ми самі будуємо своє життя, чого ми прагнемо, з ким ми спілкуємося, як ми проводимо своє життя. Наше життя залежить від нас більше, ніж ми собі можемо про це думати.Бути щасливим та задоволеним – це корисно.

Доведено, що молоді люди які відчувають себе щасливими більш успішні, їх цінує керівництво, вони не так часто змінюють роботу чи залишаються без неї на довгий період часу. Вони пропускають менше робочих днів і також більш здоровіші. Доведено, що щастя та позитивні емоції зменшують ризик серцево – судинних хвороб, застуди та цукрового діабету. Якщо порівняти одинакові умови життя, то щасливі люди живуть довше. Щасливим школярам легше робити певні творчі завдання, вони більш соціально активні, соціум їх краще сприймає. Зацикленість на собі і байдужість до оточуючих нас людей свідчить про нещасливих людей.Щастю притаманний ріст.

Щастя залежить від того, як ми будуємо своє життя.

Двоє науковців порівнювали щастя з симфонічною музикою, звучання якої створюється багатьма інструментами, але жоден з них окремо просто недостатньо. Шлях до щастя у кожної людини свій.

Також у світі є День щастя, започаткований Генеральною Асамблеєю ООН, 20 березня, у цей день є весняне рівнодення, коли день дорівнює ночі, це символічний день, оскільки кожна людина рівна у своїх правах на щастя, і кожна заслуговує на нього.Доведено, що великий вплив має наявність життєвих цілей і орієнтуватись на життєву активність. Також, важливою складовою щастя є рівень нашої довіри до людей, що нас оточують.

Щастя є складником Індексу індивідуального благополуччя, що був започаткований КМІС, даний Індекс базується на таких питаннях:

1) індикатор благополуччя для людини;

2) оцінка матеріального стану сім’ї;

3) оцінка щастя;

4) прогнозування як сім’я житиме через певний період часу.

За даним Індексом, українцями оцінювалось позитивно, і набрало 40 балів зі 100. Також ця статистика показала, що молодь щасливіша ніж люди старшого віку.

Наймасштабніше опитування, кількість людей в якому досягало 2 мільйони, провів американський вчений, він побудував так званий «графік щастя». На ньому вказано, що найбільш щаслива людина в юності і старість, а середній вік опинився найнижче, люди віком від 30 до 40 по даній статистиці, є найбільш нещасливими і більше схильні до нападів депресії.

Що може зробити нас щасливими?

Дане питання досліджують вже дуже давно, світові опитування доводять, що кожен у світі знаходить свою відповідь. Тут йдеться і про родинні цінності, де панує взаємоповага та взаєморозуміння, та про супутника життя. Щастя у родинні, взаємопов’язане із щастям та стосунками старшого покоління із молодшим. Виховання дає свої позитивні результати, для того, щоб відчувати себе щасливим. У 58 країнах було проведено опитування, і показує нам, що не кількість грошей, а відносний статус у суспільстві, робить нас щасливішими. Дане дослідження показує нам, що гроші не впливають на почуття щастя у людей. Людина з великою кількістю грошей може бути нещасною та нещасливою у порівнянні з людиною з меншим доходом, гроші ніколи не замінять нам щасливу сім’ю, чи дорогих людей поруч.Звичайно, до певної міри щастя можна купити за гроші, але вони ніколи не замінять нам наші важливі аспекти життя, наше оточення чи духовне наповнення, що можуть компенсувати економічні негаразди і надавати нам почуття щастя.

Схема піраміди Маслоу А. показує нам п’ять рівнів задоволеності життя:

1) фізіологічні – сон, їжа, спрага;

2) потреба у безпеці;

3) соціальні – дружба, сім’я;

4) повага – самоповага, впевненість та досягнення;

5) самовираження – моральність, творчість.

Щаслива людина, якщо вона здатна задовольнити усі ці потреби за даними Маслоу А.

Отже, щастя не можна виміряти у грошах, і для кожного воно різне. Для когось це успіх на роботі, а для когось, це побачити усмішку на обличчі людини, це перемога школяра у змаганні, чи перемога улюбленої команди. Щастя потрібно навчитись помічати, адже воно може бути захованим у дрібницях, і щаслива та молода людина, яка його знаходить завжди.

 

Огірко Ігор Васильович
професор, доктор фізико-математичних наук,
завідувач кафедри інформаційних  мультимедійних технологій
Українська академія друкарства

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу