Маніпулятивне всеукраїнське опитування 25 жовтня може включати, за словами позаштатного радника глави ОП Михайла Подоляка, «питання про 10- або 12-річне навчання в школі: “Якщо 80% суспільства відповість “десятирічка”, то саме це має визначати нашу освітню стратегію, а не неусвідомлене копіювання чиїхось стандартів”.

У всіх цивілізованих країнах світу є 12-річна або ж 13-річна повна загальна середня освіта. Упродовж кількох останніх десятиліть тривалість шкільної освіти видовжувалася, країни вкладали все більше ресурсів в освіту для зростання якості найціннішого капіталу – людського. Від якості освіти залежить здатність людини до критичного і творчого мислення, її професійна самореалізація, прийняття відповідальних рішень для розв‘язання складних проблем, культурне самовизначення. Якість освіти впливає на суспільні стосунки, на якість життя людей в країні.
На території Європи 11-річна повна загальна середня освіта залишилася тільки в Україні, Росії і Білорусі. Реформа Нова українська школа, яка розпочалася 2017 року, передбачає поступовий перехід з 2027 року до трирічної профільної старшої школи, що дасть можливість в ній або поглиблено вивчати потрібні, суголосні нахилам учня предмети, формувати важливі м‘які навички і компетентності, або ж поряд з освітою отримувати обрану професію.

Проте серед «освітніх інновацій» чинної влади звучить повернення до 10-річки. «Come back to USSR» – що ж, припускаю, що це сподобається значній частині виборців. А є ще й такі виборці, яким простіше вірити в казку про те, що можна досягти кращого без затрати часу і зусиль. Що ж, насправді, стоїть за такою пропозицією?

Перше – економія коштів. Від 11-річної школи віднімають 1 рік навчання, а отже – скорочують вчителів, кошти на їх заробітні плати та інші необхідні ресурси. Мабуть, це план нинішньої влади щодо того, як «ефективно» використовувати бюджет. Краще ці гроші пустити на дороги: із зарплат вчителів – не візьмеш «відкат», на відміну – від доріг.

Друге – з також середньою освітою вся молодь справді змушена буде продовжувати здобувати вищу освіту і працювати тільки в Україні (це сподобається деяким нашим ректорам). Адже на базі 10-річного шкільного навчання людина не зможе вступити до жодного університету в цивілізованій країні, хіба що багаті батьки віддадуть на доучування до зарубіжної школи. А це вже, мабуть, план влади щодо того, як стимулювати більшість нашої молоді залишатися в країні і не їздити за кордон. А якщо вже й їхати, то тільки для некваліфікованої роботи. Адже з такою освітою не буде й мови про конкурентоздатність на ринку праці.

Третє – неосвіченими людьми легше маніпулювати. Годувати їх фантазіями, потім обіцянок не виконувати, а заміщати це новими обіцянками і пошуками винних. І це, мабуть, план влади про те, як зробити нашу країну унікальною у світі. Цивілізаційна історія людства, досвід успішних країн свідчить про збільшення тривалості шкільного навчання та інвестування в освіту майбутніх поколінь. Ця влада в Україні вперше може зробити протилежне на шкоду своєму народу, та ще й підкріпить це результатами маніпулятивного опитування – «сделали, по многочисленным просьбам трудящихся».

Лілія Гриневич

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу