Кафедра напівпровідникової електроніки входить до складу Інституту телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки Національного університету “Львівська політехніки”. З часів свого заснування і до сьогодні цей дружний та працьовитий колектив науковців завжди вирізнявся тісним органічним поєднанням змістовної навчально-виховної роботи й плідної діяльності в науковій сфері. Як наслідок, в активі вчених кафедри сотні вагомих наукових розробок, гідно відзначених державою та академічним співтовариством.

Саме тут на початку 1980-х років розпочала діяти потужна  наукова школа з електроніки, фундатором якої і, власне, самої кафедри  виступив відомий вчений-дослідник професор Олександр Андрієвський. Першою завідувачкою кафедри була професор Анна Сандулова, котра її очолювала упродовж 14 років. Очільниками навчально-наукового підрозділу в різні роки були також доцент Євген Красножонов, професори Ярослав Буджак,   Валерій Воронiн, Андрій Матковський і Дмитро Заячук. Нині завідувачем кафедри є лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук   професор  Анатолій Дружинін.

Характерною особливістю багатогранної діяльності колективу науковців є те, що вона тісно пов’язана з провідними науково-виробничими центрами України. Вчені-політехніки й виробничники знайшли ефективні форми співпраці, які дозволили досягнути вагомих успіхів у  розробці матеріалів, приладів функціональної електроніки та мікросхем. Завдяки тому, що на більшості споріднених підприємств були створені філії кафедри, тут  сформували потужну технологічну базу для реалізації наукових матеріалознавчих досліджень. Зокрема, такі філії свого часу успішно діяли в Інституті прикладної фізики,  НВО «Полярон»  та СКТБ «Орiзон». Зараз такий підрозділ успішно функціонує на НВП «Карат».

Наприкінці минулого року завідувачу кафедри професорові Анатолію Дружинін за участь у колективній розробці мікроелектронних датчиків нового покоління для інтелектуальних систем присвоєно високе звання лауреата Державної премії України у галузі науки і техніки. Крім нього, премію отримали інші  дослідників, котрі представляють відомі українські академічні установи і навчальні заклади.

Як розповідає професор Анатолій Дружинін, ниткоподібні кристали кремнію, германію та їх твердих розчинів виявились ідеальною елементною базою для створення сенсорів різних фізичних величин. Вони мають високу чутливість і володіють унікальними механічними властивостями. Їх створюють в науково-дослідному центрі, який так і називається  «Кристал». Це єдина в Україні установа, де виготовляють  різноманітні датчики тиску, деформації, прискорення, температури, вологості тощо.

Саме тут, на кафедрі напівпровідникової електроніки Львівської політехніки, створили двофункційний датчик — температури  і тиску —  для потреб нафтогазової промисловості. Це один з багатьох типів приладів із запатентованою технологією, створення і виробництво яких підготовлено та освоєно університетом до серійного складання. Експлуатація сенсора на нафтових і газових родовищах засвідчила його високу точність і здатність вимірювати як статичний, так і динамічний тиск в широкому амплітудно-частотному діапазоні.

Традиція бути першопрохідцем, закладена при заснуванні кафедри, збагачується сьогодні новими досягненнями науковців: професорів Ярослава Буджака, Миколи Берченка, Іван Курила,  Інесси Большакової, Сергія Убізського, Ігора Островського, доцентів Ореста Малика, Степана Сиротюка та інших. Нині тут  успішно виконують чимало міжнародних науково-технічних проектів, наукових грантів, госпдоговірних тем, розробляють цілком конкурентоздатні мікроелектронні пристрої систем керування, діагностики в складних умовах експлуатації. Невипадково за підсумками  навчально-наукової діяльності цього року  колектив кафедри  став переможцем серед усіх випускових кафедр Львівської політехніки.

                                 

Прес-служба Національного університету «Львівська політехніка»

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу