Учасники спільної наради начальників обласних освітянських управлінь, що відбулася наприкінці грудня під головуванням заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту Бориса Жебровського, не лише обговорили основні завдання на 2012 рік, а й підбили підсумки року минулого. Зокрема, визначили десятку найпомітніших подій в освітній галузі.
1. ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ З’ЇЗД ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ
Під час з’їзду, що відбувся в Києві 28 жовтня, освітянська громадськість схвалила Національну стратегію розвитку освіти в Україні на 2012 — 2021 роки, а також проект Закону України «Про вищу освіту». У форумі взяв участь Прем’єр-міністр України Микола Азаров. На з’їзді було 1000 делегатів-освітян і 400 запрошених від органів влади, громадських організацій.
2. ЗАТВЕРДЖЕННЯ ДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ
Чільне місце посіло затвердження Кабінетом Міністрів України Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти (в тому числі Державні стандарти початкової загальної освіти). Над цим документом, як відомо, працювали фахівці Національної академії педагогічних наук, під егідою міністерства відбувалися громадські обговорення в педагогічному середовищі — у віртуальному і реальному форматі.
3. ФОРУМ МІНІСТРІВ ОСВІТИ
Звичайно, до десятки найвизначніших подій потрапив і Форум міністрів освіти європейських країн «Школа ХХІ століття. Київські ініціативи», що відбувся в столиці 22 —23 вересня. На жаль, пересічному громадянинові ця неординарна подія, до якої освітяни готувалися кілька років, запам’яталася здебільшого букетним хуліганством й акціями протесту, на які дорослі дяді-політики водили хвацьких до пригод студентів. Через цю мішуру далеко не всі помітили, власне, сам форум і прийняття на ньому підсумкового документа — Київського комюніке.
4. ДНІ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
У вересні в Москві відбулися Дні освіти і науки України — ще один вагомий аргумент на користь зміцнення міжнародного авторитету України. В заходах взяли участь понад 400 українських освітян. Було презентовано передовий педагогічний досвід, підписано низку двосторонніх угод. Тому природно, що ця подія теж потрапила до десятки найвизначніших.
5. ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕСТАФЕТА ПЕДАГОГІЧНИХ ІННОВАЦІЙ
Відзначили освітяни і Всеукраїнську естафету педагогічних інновацій «Нові горизонти української школи», в якій протягом квітня — травня минулого року взяли участь понад 300 педагогічних працівників з усіх регіонів країни.
6. ДЕРЖАВНА ПРЕМІЯ В ГАЛУЗІ ОСВІТИ
Також до десятки найвидатніших подій потрапила Державна премія України в галузі освіти, вперше присуджена видатним освітянам і науковцям у вересні 2001 року. Відтепер щороку буде п’ять державних премій — по одній у п’яти номінаціях: дошкільна і позашкільна освіта; загальна середня освіта; професійно-технічна освіта; вища освіта; наукові досягнення в галузі освіти. Цьогорічними лауреатами стали 19 науково-педагогічних працівників.
7. ЗАТВЕРДЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАМКИ КВАЛІФІКАЦІЙ
Серед досягнень — і Національна рамка кваліфікацій, постанову про затвердження якої схвалив Кабінет Міністрів України 23 листопада 2011 року. Прийняття цього документа стало результатом спільної роботи представників Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, вищих і професійно-технічних навчальних закладів, Національної академії педагогічних наук та Конфедерації роботодавців України. Аби осягнути суспільну значущість цієї події, варто згадати, що Національна рамка кваліфікацій має стати основою для розроблення і модернізації цілої низки документів, які визначатимуть розвиток і якість української освіти відповідно до європейських стандартів.
8. ВИСТАВКА «КРАЇНА ЮНИХ МАЙСТРІВ»
Високої честі потрапити у топ-10 найосновніших подій освітнього року удостоїлася Перша Всеукраїнська виставка-звіт дитячої творчості «Країна юних майстрів», що відбулася в лютому в Київському палаці дітей та юнацтва. Її учасниками стали позашкільні заклади освіти з усіх регіонів України, які представили творчі роботи близько 500 переможців і лауреатів міжнародних та всеукраїнських творчих змагань.
9. ОПАНУВАННЯ КОМП’ЮТЕРНОЮ ГРАМОТНІСТЮ
Виконання Державної програми «100 відсотків» у частині оволодіння учительством комп’ютерною грамотністю (із 35 відсотків — на початку року до 98 — наприкінці) також посіло місце в рейтингу. Загалом, ця державна програма розрахована до 2015 року.
10. НОВІ ДЕРЖАВНІ СТАНДАРТИ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ
Окрім того, минулого року було апробовано і впроваджено низку державних стандартів професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій. І цей факт теж увійшов до сформованого начальниками управлінь переліку основних освітянських подій року. Також уперше постановою уряду створено міжвідомчу робочу групу з питань розроблення та впровадження державних стандартів професійно-технічної освіти.
Як на нашу суб’єктивну думку — це далеко не повний перелік подій цього освітнього року, що можна віднести до визначних. Так, начальники управлінь чомусь не ввели до свого «топу» експеримент з електронним вступом улітку 2011 (який значно спростив процедуру для тих, хто ним скористався, і майже усунув черги під приймальними комісіями), «хрестовий похід» за повернення до державної власності дитячих садків тощо. Втім, начальникам управлінь, звичайно, видніше. А топ-десятка — вона не гумова… Тож власні рейтинги склали і працівники окремих галузей освіти.
Наталія КУЛИК і Дмитро ШУЛІКІН, «Освіта України» № 1-2