І на інших подивитися і себе показати, налагодити співпрацю між навчальними закладами, поспілкуватися за круглими столами і на семінарах, а також у неформальній обстановці. Таку можливість мали учасники четвертої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті» – одного з найпотужніших галузевих форумів.
Співорганізаторами стали Міністерство освіти і науки, молоді та спорту й Національна академія педагогічних наук України. До речі, Розпорядженням Кабінету Міністрів виставці «Інноватика в сучасній освіті» з 2010 року офіційно надано статус національної і введено до переліку національних виставок, що проводяться в Україні.
УСІ РЕГІОНИ УКРАЇНИ
Представництво було справді широким: усі регіони України і 625 навчальних закладів різних рівнів і форм власності, наукові й методичні центри, регіональні й муніципальні органи управління освітою, видавництва, міжнародні установи і представництва, підприємства і бізнес-структури, що забезпечують галузь освіти засобами навчання. Досвідом з освітянами поділились і колеги з Польщі, Словаччини, Швейцарії, Чехії, Італії.
На виставці постачальники обладнання для освіти презентували електронні засоби навчання. Зокрема, для раннього розвитку, сучасні шкільні дошки різних типів тощо.
ОСВІТА ЧУТЛИВА ДО ІННОВАТИКИ
Відкрили виставку представники організаторів. МОНмолодьспорту представляв заступник міністра Петро Куліков, а НАПН – її перший віце-президент Володимир Луговий і віце-президент Андрій Гуржій.
– Сучасна освіта України тісно пов’язана з інформаційними технологіями, має потужний потенціал і завдяки підтримці держави розвивається й міцнішає, – зазначив Петро Мусійович.
Андрій Гуржій сказав, що сьогодні освіта надзвичайно чутлива до інноватики і запросив відвідати семінари, в яких беруть участь фахівці академії. Таких під час виставки було близько сорока. Скориставшись запрошенням віце-президента, ми завітали на семінари Інституту проблем виховання НАПН. Тема одного з них – «Інноваційні підходи до формування в дітей і учнівської молоді сімейних цінностей». Фахівці інституту презентували програмно-методичний комплекс для учнів 8 – 9 класів, який має на меті підготувати школярів до майбутнього сімейного життя.
БЕЗ РОБОЧИХ РУК РОЗРОБКИ НЕ ВПРОВАДИТИ
Від системи професійно-технічної освіти, яка сьогодні може похвалитися інноваційними технологіями навчання і виробництва, прибув на виставку потужний десант.
– Ми не можемо бути осторонь передових процесів, що відбуваються в галузях економіки. І ми повинні готувати кваліфіковані кадри, які могли б працювати на сучасній техніці, обладнанні і за новими технологіями, – розповів «Освіті України» директор Департаменту професійно-технічної освіти МОНмолодьспорту В’ячеслав Супрун. – Найновітніші розробки в будь-якій галузі не можуть бути впроваджені в життя без робітничих рук.
На стендах навчальних закладів і цілих областей можна було ознайомитися з новими професіями, державними стандартами ПТО, з навчально-методичним забезпеченням.
Профтехосвітяни із задоволенням ділилися досвідом. Як запевняють викладачі ВПУ Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, випускники цього закладу можуть працювати на сучасних конвеєрах, наприклад, таких, як на заводах німецького концерну BMW. А в Полтавському ПТУ № 23 вже два роки навчають учнів з вадами слуху, які здобувають робітничу професію «плиточник-облицювальник, монтажник гіпсокартонних конструкцій». Така практика дала результат: один з випускників з першого вересня прийнятий на роботу майстром виробничого навчання!
НАЙКРАЩІ ЗА РЕЙТИНГОМ
Золоті й срібні медалі виставки очікували на переможців конкурсу з тематичних номінацій, серед яких «Інноватика в діяльності навчальних закладів різних рівнів» (досвід, проекти, програми, технології), «Нововведення в дидактичних засобах навчання», «Інноваційні інформаційно-комунікаційні технології в навчально-виховному процесі», «Науково-методичне та організаційне забезпечення навчання дітей з особливими потребами» тощо.
P.S. За три дні освітяни презентували сотні розробок, вартих того, щоб про них почула країна. Тож у найближчих номерах газети ми розповідатимемо про цікавий інноваційний досвід українських освітян.
МОВОЮ ЦИФР
У виставці взяли участь:
– університетів, академій, інститутів, коледжів, технікумів, науково-методичних центрів, міжнародних установ;
– закладів післядипломної освіти, шкіл, гімназій, ліцеїв, дошкільних і позашкільних навчально-виховних закладів;
– навчально-методичних центри та заклади
професійно-технічної освіти;
– підприємств, компаній, фірм-виробників і дистриб’юторів засобів навчання, видавництв, засобів масової інформації.
Дмитро ШУЛІКІН, «Освіта України» № 43
Фото Максима КОРОДЕНКА