Пам’ятник чорногорському поету, правителю та митрополиту у сквері біля Науковотехнічної бібліотеки КПІ відкрив прем’єр міністр Чорногорії Міло Джуканович, представники КМДА, Соломянської РДА в місті Києві, викладачі, науковці та студенти КПІ.
Спорудження цього пам’ятника – данина поваги братському народові та новий крок у зміцненні культурних відносин між Чорногорією та Україною, нова доба яких розпочалася в грудні 2011 року, коли в головному адміністративному, економічному і промисловому центрі Чорногорії – місті Подгориці було урочисто відкрито пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку.
Під час церемонії відкриття пам’ятника Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник зазначив: «Мені приємно, що гордий профіль чорногорського митрополита Петара Нєгоша назавжди залишиться у Києві, який він знав, любив і називав «святим містом».
«Ми дуже сподіваємося, що дружба між нашими народами, яка бере свій початок ще з XVIII століття, розвиватиметься і у 21-му», – додав Міністр освіти і науки.
Проектом Угоди передбачено співпрацю між науковими установами через науково-технічні програми; обмін вченими, дослідниками та експертами; обмін науково-технічною інформацією та документацією; організацію спільних наукових конференцій, симпозіумів, семінарів, практичних семінарів, виставок; створення спільних науково-технічних центрів і тимчасових наукових та дослідницьких груп та ін.
Окрім того, з метою реалізації цієї Угоди планується створити українсько-чорногорську комісію з питань науково-технічного співробітництва.
Довідково. Петар ІІ Петрович Негош – володар (правитель) Чорногорії в 1830-1851 роках і митрополит Чорногорсько-Приморської єпархії Сербської Православної Церкви. Видатний державний діяч, борець за незалежність Чорногорії від Туреччини, реформатор, за правління якого Чорногорія почала перетворюватися в незалежну державу сучасного типу. Заснував школу і друкарню в історичній і культурній столиці країни – місті Цетіньє. Упорядник збірки народних пісень. Визначний поет, на думку істориків літератури – один з найвидатніших в літературі балканських народів.