8 листопада у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту відбулася Всеукраїнська нарада «Забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами в спеціальних навчальних закладах». Захід проведено під головуванням заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту Бориса Жебровського та з участю уповноваженого Президента України з прав дитини Юрія Павленка.

Борис Жебровський у своєму виступі відзначив, що оскільки у кожному реальному суспільстві існують кризові явища, нині у сфері освіти дітей з особливими освітніми потребами у спеціальних навчальних закладах є проблеми, на шляхи розв‘язання яких у фахівців існують різні погляди. Заступник міністра наголосив: «І люди, які сьогодні працюють у цій системі, які є фахівцями, професіоналами, просто людьми – вони роблять величезну роботу. Особливо це стосується закладів для дітей з особливими потребами. Ці особливі потреби – такі різні. Ми говоримо про фізичні, іноді про розумові, а останнім часом я все частіше зустрічаюсь із тим, що є діти, які мають якісь особливі духовні потреби – у них болять душі… Я зробив такий висновок, після того, як ознайомився із результатами Всеукраїнського конкурсу дитячої поезії».У свою чергу, уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко подякував Міністерству освіти і науки, молоді та спорту за організацію та проведення Всеукраїнської наради «Забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами в спеціальних навчальних закладах».  «Я хотів би, щоб у тій дискусії, яка сьогодні вестиметься, ми не розглядали реформування інтернатних закладів виключно крізь призму їх закриття». Юрій Павленко відзначив, що багато таких закладів має бути трансформовано. Яким чином – слід вирішити на цій нараді. «Звертаюся до вас як до людей, які є найвищими спеціалістами у галузі: визначіть, як у рамках реформи ви себе бачите. Ви повинні знайти відповідь на це питання сьогодні – інакше його можуть вирішити без вашої участі», – зауважив Уповноважений Президента України з прав дитини.

Учасники наради розглянули ряд актуальних питань та проаналізували гострі проблеми, які існують у системі освіти дітей з особливими освітніми потребами в спеціальних навчальних закладах. Начальник відділу інклюзивної освіти та інтернатних закладів Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОНмолодьспорту Віра Шинкаренко виступила із доповіддю на тему «Забезпечення права на освіту дітей з особливими потребами в спеціальних школах-інтернатах України». Також пролунали виступи представників різних регіонів України присвячені таким питанням як: стан розвитку спеціальної освіти у Волинській області; створення системи ранньої діагностики та комплексної допомоги дітям з порушеннями зору; інноваційні підходи в системі післядипломної освіти керівних та педагогічних кадрів спеціальних навчальних закладів; розвиток творчого потенціалу та самореалізації особистості учнів з вадами зору; сучасні шляхи забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами в умовах спеціальної школи-інтернату та ін.

Окрім того, начальник відділення науково-методичного забезпечення змісту колекційної та інклюзивної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Галина Несен висвітила питання про стан навчально-методичного забезпечення спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів. У свою чергу, заступник директора Інституту спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України Алла Колупаєва прозвітувала про діяльність Інституту у розробленні науково-методичного забезпечення дітей з особливими освітніми потребами.

Також із доповіддю про забезпечення права на освіту дітей з інвалідністю виступила начальник відділу Національної Асамблеї інвалідів України Лариса Байда.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу