«Освіта України» з’ясувала, як футбольне свято вплине на навчальний процес у школах і вишах. Чи встигнуть випускники засвоїти шкільну програму? Коли відбудуться останні дзвінки? Чи вплине Євро-2012 на вступну кампанію, чи не позбавить студентів місць у гуртожитках? Із цими запитаннями до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодня звертаються учні, студенти, батьки.
Ситуація, що виникла зі скороченням навчального року — незвична, тому що він вперше зменшиться на 10 — 14 днів. Відповідне розпорядження Кабінет Міністрів України ухвалив ще 13 липня 2011-го.
ВИПУСКНИЙ ПІД ЦВІТОМ КАШТАНІВ
Усі ми звикли, що випускні вечори проводяться в червні, коли вже відцвіли каштани. А останній дзвінок і випускний — ніби два окремих свята. Так ось цього року Євро-2012 змусить проводити випускні під цвітом каштанів. Принаймні випускникам цього року вони справді запам’ятаються надовго.
— До нас надходить чимало запитів, — розповідає начальник відділу змісту середньої освіти та освіти національних меншин Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОНмолодьспорту Наталія Бєскова. — Зрештою, щоб попередити всі незрозумілі ситуації, міністерство ще влітку підготувало лист № 1/9 від 21.07.2011 р. (Див. рубрику «Корисні посилання». — Ред.) на виконання Розпорядження Кабміну, яким були окреслені всі дати щодо закінчення навчального року учнями 1-11 класів.
Найбільше запитань викликає закінчення навчального року саме в одинадцятому класі. Тому що, наприклад, десятикласники навчатимуться до 25 травня, а як же останній дзвінок? Це свято, насамперед, для випускників, і вони начебто його втрачають.
— Тут ми пропонуємо місцевим органам управління освітою і загальноосвітнім навчальним закладам самостійно вирішити це питання, тому що є різні умови навчання, різна кількість дітей, — продовжує Наталія Бєскова. — Було вирішено, що останні дзвінки можуть проводитись в один і той самий день з випускними вечорами. Чи на день раніше. Тобто є варіанти.
ЯКІСТЬ НЕ ПОСТРАЖДАЄ
Чи встигнуть випускники засвоїти програмний матеріал? У міністерстві запевняють, що так. Аби запобігти виникненню колізій, пов’язаних із вичиткою програмного навчального матеріалу, підготовкою до Державної підсумкової атестації, МОНмолодьспорту підготувало методичні рекомендації з усіх предметів щодо ущільнення навчальних програм.
Фахівці міністерства, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти ретельно переглянули програми, подивилися, які теми можна скоротити (наприклад, ті, що не потрапляють до Державної підсумкової атестації). Вчителям було дано рекомендації, як викладати ту чи іншу тему.
— Нічого страшного в цій ситуації немає, — вважає Наталія Бєскова. — Всі ми знаємо, що остання чверть в одинадцятому класі — це зазвичай повторення вивченого. Безумовно, навантаження на вчителів, учнів збільшується, але ми мусимо сприяти державі у проведенні такого важливого турніру, як Євро. Тепер ми теж готуємо рекомендації до Державної підсумкової атестації з усіх предметів, де також намагались упередити всі виклики, пов’язані з проведенням атестації якраз цього року. Тому зміст самих збірників майже не змінився. Зменшено кількість завдань у них. Хоча зрозуміло, що певного стресу випускникам не оминути, адже 14 травня, одразу після Державної підсумкової атестації, в школі розпочинається зовнішнє незалежне оцінювання.
Учні 1-8 та 10 класів не відчують жодних змін взагалі. Різниця з попередніми роками полягатиме в тому, що навчальні екскурсії і навчальна практика проводитимуться протягом року.
ЧЕМПІОНАТ — НЕ СНІГ НА ГОЛОВУ
А як щодо абітурієнтів і студентів? Навчальний рік у вишах (як і у школах) завершиться наприкінці травня. Терміни вступної кампанії зміщуються лише на один день. Прийом документів почнеться не з 1 липня, а 2-го і триватиме до 31 липня.
Керівникам ВНЗ міністерство рекомендує і шестиденний навчальний тиждень, але вищий навчальний заклад може вносити й інші зміни у графік і календар навчального процесу. Опитавши кілька студентів столичних вишів, ми з’ясували, що керівники все-таки схиляються до того, щоб, ущільнивши вивчення матеріалу, вкластися в п’ятиденку.
— Євро-2012 може вплинути лише на завершення навчального року у вищих навчальних закладах, бо програма має бути виконана в повному обсязі, але в більш стислі терміни, — розповідає заступник директора Департаменту вищої освіти МОНмолодьспорту Юрій Коровайченко. — Це, звичайно, не позначиться на якості освіти, але все-таки створить навантаження на студентів і викладачів.
Чемпіонат Європи має ще одну точку дотику до вищої школи. Так, є певна кількість гуртожитків, які будуть використані як готелі для іноземних уболівальників. Усього їх — 64, зокрема у Києві, Харкові, Львові й Донецьку.
— Усі навчальні заклади, гуртожитки яких планувалося використати, знали про це заздалегідь, — продовжує Юрій Коровайченко. — Тому я не думаю, що для ректорів це — сніг на голову. Вони мали зробити відповідні розрахунки відселен-ня контингенту і знайти місця для тимчасового перебування студентів. Враховуючи те, що в нас терміни навчального процесу змінено, то й особливихпроблем щодо перебування студентів, які виселяються, не буде. Вони просто в цей час поїдуть додому.
Нагадаємо, що є певна частина контингенту, яка виселенню не підлягає. Це діти, захищені законодавством, зокрема, сироти, інваліди тощо.
За словами заступника директора департаменту, керівники навчальних закладів мають знайти компроміс і або залишити цих дітей на місцях, де вони проживають, або знайти адекватне приміщення для тимчасового проживання. Якщо у ВНЗ виникатимуть певні проблеми, вони мають терміново звернутись до міністерства. Навіть, враховуючи потребу в кількох тисячах місць у гуртожитках під час чемпіонату, використовуючи ресурси інших навчальних закладів, тимчасово розселити студентів не буде проблемою, переконані в міністерстві.
Дмитро ШУЛІКІН, «Освіта України» № 5
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
http://www.mon.gov.ua/images/files/09_2011/20/556.doc
http://www.mon.gov.ua/index.php/ua/7701-do-uvagi-uchniv-batkiv-vchiteliv-2
Good to see a tlanet at work. I can’t match that.