Як заощадити 100 мільярдів - 15 16

Українська модель держуправління за останні двадцять років зазнала безліч трансформацій за різними параметрами, крім одного – системи соціального забезпечення, пише Олександр Тютюн, генеральний директор платіжної системи «ГлобалМані», учасник робочої групи з доопрацювання законодавства при Комітеті ВР з питань фінансів і банківської діяльності.

Неефективний підхід до розподілу «безплатних» благ здатний спричинити величезні витрати, попри те, що їх легко уникнути. Причому без зменшення саме пільг. Досить систематизувати, впорядкувати весь процес, зробити допомогу малозабезпеченим максимально адресною, в реальних грошах.

В Україні налічується 79 категорій пільговиків. Якщо монетизувати всі ті послуги, що вони отримують, держава заощадить колосальні гроші, приблизно 100 млрд гривень. І – що дуже важливо – залучить додаткові ресурси в економіку. А пільговик позбавиться принизливої ролі прохача: він нарівні з усіма розраховуватиметься грошима, йому не зможуть відмовити в реалізації законних прав…

Як відбувається надання пільг сьогодні? Мільярди гривень з казначейства спрямовуються в організації, що розподіляють соціальні блага. Чи отримає інвалід безплатні ліки, чи проїде пенсіонер у маршрутці, невідомо. А транспортні компанії, аптеки регулярно подають державі відомості щодо сум, на які вони реалізували пільгові товари і послуги.

Ефективних механізмів контролю над цим процесом немає. Відшкодування грошових коштів відбувається відповідно до нормативів. Немає точного обліку, хто кому і скільки надав пільг. За такої системи соціальних гарантій залишаються незадоволені пільговики, і бюджет не в змозі забезпечити запити тих, хто реалізує соціальні послуги та товари.

Необхідно надавати гроші не організаціям, а безпосередньо малозабезпеченим громадянам. Тоді вони отримають універсальний механізм реалізації своїх прав. А весь процес соцзабезпечення зміниться кардинально.

Як заощадити 100 мільярдів -Наприклад, якщо монетизувати пільги електронними грошима, оплата відбуватиметься винятково за фактом придбання товару або послуги. Причому точно на певну суму – ні більше, ні менше. Для систематизації цього процесу необхідно видати кожному пільговику персональну електронну карту, на яку надійдуть електронні гроші, і на якій автоматично обліковуватимуться всі витрати. Картка з лімітом електронних грошей, призначена для певної пільги, може бути використана тільки за призначенням. При сплаті за проїзд або ліки гроші з картки будуть списуватися і надходити на рахунок підприємства, що надало послугу або товар. Мені заперечать, що в такому разі втрачається одна з переваг електронних грошей для фізичної особи – анонімність користувача. Безумовно, процес надання соціальних гарантій має бути максимально прозорим і підконтрольним, щоб доступ до них був максимально простим для пільговиків. Тому персоніфікації пільг, як і інших соціальних виплат, не уникнути. Але ніхто не заважає людині обзавестися ще й анонімним електронним гаманцем – для особистих цілей.

Що важливо в запропонованій системі: поки пільговик не прийшов у ту саму аптеку, не розрахувався, належні йому гроші працюють у реальному секторі економіки. І тільки після того як, скажімо, ліки придбано, аптека пред’явить електронні гроші для обміну на безготівкові. Тоді коло замкнеться – реальні бюджетні гроші підуть на виплату за тією чи іншою соціальною статтею. За приблизними підрахунками, на весь цей цикл – від надходження електронних грошей на картку пільговика до реалізації його прав – знадобиться півтора – два місяці. Тим часом гроші працюватимуть на економіку.

У результаті казначейство не видасть жодної зайвої копійки, а всі пільги будуть обліковані. У тому числі й невикористані. Держава матиме дані по всіх категоріях пільговиків, про інтенсивність користування тими чи іншими соціальними послугами, і зможе досить точно планувати видаткові статті бюджету.

Тож, що таке електронні гроші, яке місце мають у фінансовій системі? Без перебільшення вони можуть бути прообразом електронного уряду, стати прикладом ефективного управління фінансовими потоками.

За матеріалами УНІАН

 


Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *