Насильство в сім’ї – це не лише українська біда, а проблема світового масштабу. Але в Україні жінки, діти й люди похилого віку страждають від домашнього насильства набагато частіше, ніж можна собі уявити. На думку експертів, загальна кількість злочинів і адміністративних правопорушень, пов’язаних з насильством у сім’ї, є більшою, ніж усі інші злочини взагалі.

Домашнє насильство. Статистика, що шокує - images?q=tbn:ANd9GcS4p3835 відсотків жінок, які потрапляють до лікарні «швидкої допомоги», перебувають там через тілесні ушкодження, пов’язані зі знущанням; 25 – 40 відсотків жінок було побито під час їх вагітності.

50 відсотків усіх бездомних жінок і дітей пішли жити на вулицю, рятуючись від насильства в сім’ї.

Діти скривджених матерів у 6 разів частіше намагаються накласти на себе руки, 50 відсотків схильні до зловживання наркотиками й алкоголем.

Майже 100 відсотків матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей.

65 – 95 відсотків тих, хто займається проституцією, зазнали сексуального насильства ще в дитинстві.

Майже 40 відсотків усіх зареєстрованих убивств відбувається саме серед родичів.

95 відсотків справ про розлучення викликані брутальною словесною образою й побиттям жінок.

30 – 40 відсотків щоденних викликів міліції пов’язані з побутовим насильством.

30 відсотків самогубств і 60 – убивств жінок пов’язані з насильством у сім’ї.

69 відсотків випадків сексуального насилля над дітьми в Україні здійснюється в домашніх умовах, у неповноцінних сім’ях і над дітьми-сиротами.

Діти-жертви в 10 разів частіше здійснюють спроби суїциду, ніж їхні ровесники.

На частку членів сім’ї (вітчимів, дядьків, братів, батьків, дідусів) припадає 35 – 40 відсотків зґвалтувань. Ще 40 – 50 відсотків випадків відбувається з вини вхожих у будинок друзів сім’ї. Тобто у 85 – 90 відсотках випадків злочинець добре відомий дитині, а 10 – 15 відсотків зґвалтувань скоюють незнайомці.

 

Роль освіти у відверненні насильства

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту систематично проводить роботу з профілактики насильства в сім’ї. За словами начальника відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Алли Середницької, аби відвернути факти насильства в суспільстві, треба насамперед озброїти дітей правовими знаннями. Це найперше завдання, яке стоїть перед освітніми установами. Щорічно проводиться Всеукраїнська олімпіада з основ правознавства, в якій беруть участь тисячі дітей по всій Україні, Всеукраїнський турнір юних правознавців. Учасники демонструють не лише знання з провідних галузей права, а й уміння їх застосовувати в буденному житті.

Особливе значення в роботі з дітьми має психологічна служба системи освіти – 70 відсотків шкіл забезпечені практичними психологами. Вони проводять тренінгові заняття за методом «рівний – рівному» для формування в дітей стійкої життєвої позиції, адекватної самооцінки, психологічних бар’єрів протистояння жорстокому поводженню з ними.

Велика увага приділяється й роботі з батьками. На засіданнях батьківських педвсеобучів проведено бесіди щодо попередження насильства над дітьми в сім’ях: «Як навчитись розуміти свою дитину», «Взаємини батьків і дітей», «До чого призводить насильство в сім’ї».

Органи учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів організовують і здійснюють попереджувальну роботу щодо відвернення насильства над дітьми: єдині уроки права, цикли бесід і диспутів; тренінгові заняття – «Ми проти насильства», «Толерантне ставлення однолітків одне до одного», «Злочин, який не розголошується», «Я і мої батьки», «Дізнайся про свої права» тощо.

З питань запобігання насильству в дитячому середовищі, в сім’ї міністерство співпрацює із засобами масової інформації та іншими громадськими інституціями суспільства.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *