Насильство в сім’ї – це не лише українська біда, а проблема світового масштабу. Але в Україні жінки, діти й люди похилого віку страждають від домашнього насильства набагато частіше, ніж можна собі уявити. На думку експертів, загальна кількість злочинів і адміністративних правопорушень, пов’язаних з насильством у сім’ї, є більшою, ніж усі інші злочини взагалі.
35 відсотків жінок, які потрапляють до лікарні «швидкої допомоги», перебувають там через тілесні ушкодження, пов’язані зі знущанням; 25 – 40 відсотків жінок було побито під час їх вагітності.
50 відсотків усіх бездомних жінок і дітей пішли жити на вулицю, рятуючись від насильства в сім’ї.
Діти скривджених матерів у 6 разів частіше намагаються накласти на себе руки, 50 відсотків схильні до зловживання наркотиками й алкоголем.
Майже 100 відсотків матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей.
65 – 95 відсотків тих, хто займається проституцією, зазнали сексуального насильства ще в дитинстві.
Майже 40 відсотків усіх зареєстрованих убивств відбувається саме серед родичів.
95 відсотків справ про розлучення викликані брутальною словесною образою й побиттям жінок.
30 – 40 відсотків щоденних викликів міліції пов’язані з побутовим насильством.
30 відсотків самогубств і 60 – убивств жінок пов’язані з насильством у сім’ї.
69 відсотків випадків сексуального насилля над дітьми в Україні здійснюється в домашніх умовах, у неповноцінних сім’ях і над дітьми-сиротами.
Діти-жертви в 10 разів частіше здійснюють спроби суїциду, ніж їхні ровесники.
На частку членів сім’ї (вітчимів, дядьків, братів, батьків, дідусів) припадає 35 – 40 відсотків зґвалтувань. Ще 40 – 50 відсотків випадків відбувається з вини вхожих у будинок друзів сім’ї. Тобто у 85 – 90 відсотках випадків злочинець добре відомий дитині, а 10 – 15 відсотків зґвалтувань скоюють незнайомці.
Роль освіти у відверненні насильства
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту систематично проводить роботу з профілактики насильства в сім’ї. За словами начальника відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Алли Середницької, аби відвернути факти насильства в суспільстві, треба насамперед озброїти дітей правовими знаннями. Це найперше завдання, яке стоїть перед освітніми установами. Щорічно проводиться Всеукраїнська олімпіада з основ правознавства, в якій беруть участь тисячі дітей по всій Україні, Всеукраїнський турнір юних правознавців. Учасники демонструють не лише знання з провідних галузей права, а й уміння їх застосовувати в буденному житті.
Особливе значення в роботі з дітьми має психологічна служба системи освіти – 70 відсотків шкіл забезпечені практичними психологами. Вони проводять тренінгові заняття за методом «рівний – рівному» для формування в дітей стійкої життєвої позиції, адекватної самооцінки, психологічних бар’єрів протистояння жорстокому поводженню з ними.
Велика увага приділяється й роботі з батьками. На засіданнях батьківських педвсеобучів проведено бесіди щодо попередження насильства над дітьми в сім’ях: «Як навчитись розуміти свою дитину», «Взаємини батьків і дітей», «До чого призводить насильство в сім’ї».
Органи учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів організовують і здійснюють попереджувальну роботу щодо відвернення насильства над дітьми: єдині уроки права, цикли бесід і диспутів; тренінгові заняття – «Ми проти насильства», «Толерантне ставлення однолітків одне до одного», «Злочин, який не розголошується», «Я і мої батьки», «Дізнайся про свої права» тощо.
З питань запобігання насильству в дитячому середовищі, в сім’ї міністерство співпрацює із засобами масової інформації та іншими громадськими інституціями суспільства.