14  грудня 2012 року відбулася розширена координаційна нарада Міністерства внутрішніх справ, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики та Міністерства надзвичайних ситуацій. Захід на тему «Координація спільних дій щодо запобігання правопорушенням серед дітей, попередження жорстокого поводження з ними та про ведення профілактичної роботи з сім’ями, які опинилися в складних обставинах» проведено в актовій залі Департаменту Державної служби охорони при МВС України.

Як зазначив у вступному слові заступник міністра внутрішніх справ України генерал-лейтенант міліції Віктор Ратушняк, під час наради слід визначити перспективні шляхи взаємодії    Міністерства внутрішніх справ, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики та Міністерства надзвичайних ситуацій, обласних організацій з питань попередження правопорушень серед дітей та недопущення вчинення ними злочинів.      За словами Віктора Ратушняка, важливою метою наради є обмін досвідом щодо впровадження новітніх форм і методів демократичної роботи з дітьми.    Заступник міністра внутрішніх справ також наголосив на актуальності запровадженого Президентом України Віктором Януковичем реформування підрозділів кримінальної міліції у справах дітей. З метою забезпечення рівного правосуддя та індивідуального підходу до прийняття рішень щодо кожної дитини, яка вступила у конфлікт із законом.

Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко розповів учасникам наради про створення комплексної системи захисту прав та законних інтересів дітей відповідно до Указу Президента України від 24 травня 2011 року № 597 ,,Про Концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні”. Юрій Павленко наголосив на необхідності гуманізації правосуддя стосовно правопорушень, скоєних дітьми, а також підкреслив: Президент України сьогодні формує нову соціальну політику, направлену не на реагування на правопорушення, а на їх попередження. «Міліціонер повинен бути захисником і помічником для дитини, а не карателем. Навіть для дитини, яка скоїла злочин», – заявив Уповноважений Президента України з прав дитини.

Окремі питання з реалізації Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні висвітила у своїй доповіді Представник Уповноваженого Верховної Ради України з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина. Вона подякувала усім присутнім за ту увагу, яка приділяється питанням реформування кримінальної юстиції у справах неповнолітніх. Аксана Філіпішина зазначила, що Концепція розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, створена відповідно до Указу Президента України, передбачає вдосконалення системи профілактики дитячої злочинності.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності висловила побажання щодо створення системи соціальних профілактичних заходів, яка включатиме пропагандистські роботи, соціальний моніторинг сімей, що опинилися в складних обставинах, системний облік дітей, які скоїли правопорушення, та створення механізмів виявлення домашнього насильства.

У свою чергу, міністр освіти і науки, молоді та спорту Борис Жебровський, зауважив: окрім соціальної, не менш ефективною є й інша профілактика – освітня. «Діти сьогодні дуже розумні. Діти прагнуть діалогу. І коли їм не вистачає спілкування з батьками – шукають інші, більш теплі, осередки. Тож наше головне завдання полягає в тому, щоб такими осередками ставали школи, гуртки, а вчителі і вихователі виконували роль наставників і захисників – у такому разі дитина не лише ніколи не задумається про те, щоб скоїти злочин, а й буде захищена від насильства та жорстокості, які можуть їй загрожувати», – переконаний Борис Жебровський.

У  свою чергу, голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо зазначила, що у кожного випадку скоєння дитиною злочину є своя історія та передумови, які можна передбачити, а отже  – не допустити виникнення проблем із законом у неповнолітніх. Юкіе Мокуо наголосила на неприпустимості утримання дитини до 14 років під вартою в ізольованих закладах, навіть у разі скоєння нею злочину, та на необхідності створення програм з профілактики та реабілітації дітей, потужної бази даних про дітей, які вчинили правопорушення та механізмів моніторингу дотримання прав дитини.

Під час наради були також висвітлені та обговорені такі аспекти проблеми запобігання правопорушенням серед дітей як: основні завдання органів внутрішніх справ з профілактики правопорушень серед дітей на етапі реформування; дотримання законодавства щодо захисту прав дітей, які потрапили у конфлікт із законом; роль та місце соціального педагога в моделі міжвідомчої взаємодії у сфері захисту прав і свобод дітей; медико-соціальне забезпечення матерів та дітей, які постраждали від жорстокого поводження та насильства в сім’ї; окремі питання з реалізації Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні; стан та профілактика дитячого травматизму; досвід впровадження профілактичних програм серед підлітків, які перебувають у конфлікті з законом тощо.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу