14 грудня 2012 року відбулася нарада начальників регіональних управлінь освіти під головуванням заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту України Бориса Жебровського щодо підсумків роботи за поточний рік.

Творчий звіт за підсумками роботи розпочав заступник міністра, який зазначив найважливіше з того, що вдалося зробити міністерству. Насамкінець  він  запропонував визначити 10 найпомітніших подій в українській освіті 2012 року.

Спільним рішенням начальників регіональних управлінь освіти було затверджено топ-десятку подій року, що минає:

1.        Прийняття нового стандарту дошкілляБазового компоненту  дошкільної освіти.

У травні колегією МОНмолодьспорту затверджено новий Базовий компонент дошкільної освіти (попередній затверджувався 14 років тому). Він визначає зміст і структуру дошкільної освіти за його інваріантною і варіативною складовими, в яких закладено перші сходинки наступності й перспективності між дошкільною та початковою ланками освіти на державному рівні. Документ передбачає вимоги до рівня розвиненості, вихованості й навченості дитини 6 (7) років перед її вступом до школи.

Також колегією Міністерства затверджено Програму розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», яка  стала обов’язковою для впровадження з 1 вересня 2012 року.

2.       Спільно з Всеукраїнською асоціацією працівників дошкільної освіти вперше на державному рівні проведено Всеукраїнській День дошкілля.

Свято відбулося 27 вересня. Було організовано виставку творчих робіт дітей і працівників дошкільних навчальних закладів з усіх куточків країни.

Також у цей день вперше проведено окреме засідання підсумкової колегії Міністерства, на якому розглянуто стан галузі та визначені перспективи її розвитку.

3.       Перехід початкової школи на навчання за новим стандартом.

З 1 вересня навчання за новим Державним стандартом початкової загальної освіти (затверджений постановою Кабінету Міністрів України №462 від 20 квітня 2011 р.) розпочали учні 1-х класів. Цій події передувала надскладна і напружена праця: створені нові навчальні програми, конкурсним шляхом відібрані, надруковані і вперше вчасно розвезені підручники, підготовлені вчителі.  Рішучим кроком стало впровадження в новому стандарті інформаційно-комунікаційних технологій, визначення необхідності навчити кожну дитину, починаючи з 2 класу, освоювати та використовувати їх в практичній діяльності. Ще однією вимогою сучасності стало підвищення рівня знань іноземних  мов,  вивчення яких усі школярі України розпочали з 1 класу. Також основою стандарту стали компетентісний підхід і здоров’язбережувальні технології.

4.       Проведення Першої Всеукраїнської акції «Нові стандарти – нова школа».

У серпні цього року Міністерство здійснило огляд готовності шкіл щодо впровадження нового держстандарту початкової школи під час проведення Акції «Новій школі – нові стандарти», до якої було залучено близько 20 тисяч працівників освіти. До складу делегації кожного району входили: начальник управління (відділу) освіти, завідувач методкабінетом і голова профспілкової організації. Учасники акції мали можливість ознайомитися з досвідом один одного. Головний висновок Акції – початкова школа готова впроваджувати новий стандарт. Такий же висновок було зроблено і на підсумковій колегії МОНмолодьспорту 28 серпня цього року.

5.       Затвердження нових навчальних програм для 5-9 класів.

Під час розробки навчальних програм для основної школи постійно враховувалася громадська думка. Перед розглядом на Колегії проекти всіх програм було розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства у рубриці «Громадське обговорення»; оприлюднено склад авторських колективів з їхніми електронними адресами; спеціально для прямого спілкування авторів програм із всіма зацікавленими функціонував форум на міністерському сайті. Усі програми обговорено під час круглих столів, нарад, форумів, з’їздів, де вони, в основному, отримали схвалення та підтримку.

Нововведеннями цих програм є: розвантаження (орієнтовно на 15%) змісту від неактуального та застарілого матеріалу; ретельна узгодженість з оновленим змістом програм початкової школи; обов’язкова наявність здоров’язберігаючого компоненту, відповідність віковим особливостям дитини.

6.                Проведення Перших Всеукраїнських з’їздів вчителів математики та інформатики.

23 та 24 квітня відбулися І Всеукраїнський з’їзд вчителів математики та     І Всеукраїнський з’їзд учителів інформатики відповідно.

Під час роботи з’їздів проведені презентації та обговорення нових навчальних програм з математики та інформатики для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів. На порядок денний з’їздів також були винесені питання про стан впровадження державних цільових програм поліпшення якості природно-математичної освіти та впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій «100 відсотків», а також про необхідність реформування системи підготовки вчителів відповідного фаху.

За результатами обох з’їздів, окрім ухвалення навчальних програм, делегатами прийнято звернення до Кабінету Міністрів України з проханням щодо фінансування з Державного бюджету заходів зазначених державних цільових програм у повному обсязі.

7.  Проведення вперше Національного турніру зі шкільного футболу «Ми – господарі Євро-2012».

З 20 березня по 12 травня був проведений Національний Кубок шкільного футболу Євро – 2012. Учасниками турніру стали майже 10 тисяч шкільних команд. Близько 140 тисяч учасників виборювали право представляти свій навчальний заклад у наступних стартах. За олімпійською системою відбулося біля 8 тисяч футбольних зустрічей, які визначили 627 переможців районних та міських змагань. На наступному етапі визначились 32 кращі шкільні команди України, які й розіграли Кубок.

Фінальна гра, за участю команд загальноосвітньої школи № 18 м. Суми та школи-інтернату № 13 м. Тернополя, відбулася  12 травня на футбольному полі Національного спортивного комплексу “Олімпійський” у присутності 50 тисяч вболівальників.

Всі гравці команди-переможця отримали квитки на фінал Євро-2012, який відбувся в м. Києві 1 липня. Команда м. Тернополя одержала квитки на півфінал чемпіонату.

8.       Проведення Першого Всеукраїнського зльоту трудових об’єднань школярів.

На заході зібралося близько тридцяти кращих  команд трудових учнівських об’єднань загальноосвітніх, позашкільних і професійно-технічних навчальних закладів України. Багаторічний досвід їх існування демонструє: така діяльність  виховує у школярів уміння застосовувати здобуті знання на  практиці, формує позитивне ставлення до праці, почуття взаємодопомоги та колективної відповідальності, сприяє творчому пошуку, мобільності, ініціативності, винахідливості.

9.       Прийняття Закону України від 20 листопада 2012 р. № 5498-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення управління професійно-технічною освітою»

Закон передбачає розширення повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у галузі управління професійно-технічною освітою.

Закон розроблений та прийнятий з метою створення умов для оперативного прийняття управлінських рішень щодо професійно-технічної освіти та її фінансового забезпечення, посилення ролі місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у формуванні робітничого потенціалу країни з максимальним урахуванням потреб регіонів у кваліфікованих робітниках.

10.   Проведення Першого Всеукраїнського форуму майстрів професійно-технічних навчальних закладів.

25 квітня 2012 року у Києві відбувся Перший Всеукраїнський форум майстрів виробничого навчання професійно-технічних закладів. У Форумі взяли участь більше двохсот майстрів виробничого навчання з усіх регіонів України, а також науковці та представники роботодавців у різних галузях.

Майстри виробничого навчання – учасники форуму поділилися досвідом співпраці професійно-технічних навчальних закладів з роботодавцями, впровадження інноваційних технологій навчання у навчально-виробничий процес ПТНЗ, а також ознайомили учасників форуму із питанням продуктивної діяльності учнів профтехучилищ під час виробничого навчання. Сформульовано основні проблеми у сфері профтехосвіти та запропоновані шляхи їх вирішення.

За результатами роботи Форуму створено Всеукраїнську раду майстрів виробничого навчання, до якої увійшли кращі педагоги з усіх регіонів України.

Подібні рейтинги топ-10 визначені також в усіх регіонах України.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу