Щорічно близько 25 тисяч українських студентів їдуть на стажування за кордон у пошуках «кращої долі». За даними Держкомстату, кількість спудеїв, охочих залишитися після практики «на чужій стороні», щорічно зростає. Ще у 2005 році майже 27 % стажерів готові були поміняти український паспорт, а вже сьогодні їхня кількість збільшилася до 54 %. За даними опитування Центру професійного розвитку студента, 91 % практикантів залишає Україну, щоб здобути закордонний досвід та покращити професійні навички. Чи легко отримати «щасливий білет» стажера і як його правильно використати? Спробуємо розібратися…

Куди податися
Вибір омріяного місця стажування великий: США, Англія, Австралія, Канада, Франція, Греція, Китай, Нова Зеландія, Німеччина, Бельгія, Швеція, Литва, Польща та багато інших заморських і «не дуже» країн. І якщо раніше «в пошуках щастя» студенти вирушали «за океан», то тепер перевагу надають країнам Європи та Сходу. За принципом «зранку гроші, увечері стільці» знайдеться багато «охочих» організацій надати вам свої послуги у сфері стажування за кордоном. Існує безліч програм, які за «скромну» (на їхню, а не на вашу думку) суму, готові втілити в життя всі ваші побажання «проскакати» «галопом по Європах».
Задоволення «не з дешевих»
Цінова політика кожної окремої програми стажування відрізнятиметься залежно від того, куди і на який термін ви хочете поїхати. Наприклад, програма Internship, терміни стажування якої коливаються від 6 до 18 місяців, пропонує вам сплатити відповідно 2 000 та 3 500 тисячі доларів за організацію можливості вашого перебування в США. Натомість одна з найпопулярніших серед студентів програм Work and Travel за 3-4 місяці стажування в тих же США «стягне» з вас всього-на-всього 750 ум. од. Проте ще не час радіти, адже перед тим, як погоджуватися на таку «шару», детально ознайомтеся з умовами програми і тим, що вона пропонує вам оплатити. А тепер до суми 750$ додайте ще 290 за реєстрацію в програмі. Також не забудьте про консульський збір у сумі 152$ і 150 тих же «умовних» за те, що вам підшукають роботу. Урахуйте переліт до США, який обійдеться вам як мінімум у 700 доларів (благо, це в обидва боки). От вам і вартість стажування в Штатах – 2 042 американські долари.
Отже, як мінімум за 2000-2500 тисячі умовних ви все ж потрапляєте до місця «призначення». Та й тут ваші клопоти не закінчуються, адже шукати і платити за житло вам доведеться самим. У кращому випадку його запропонують агенти програми або ваші роботодавці. Найбільше тут таланить тим, хто навчається та працює у сфері готельного бізнесу. Якщо ви потрапили до цих «щасливців», то є шанс, що житло ви отримаєте «на шару» й одразу:). Проте не варто передчасно втішатися: усе залежить від країни, до якої ви зібралися.
Чи твоя професія – «щасливий квиток»?
Якщо ви ще зі шкільної парти мрієте поїхати на практику за межі України, то обирати майбутню професію вам доведеться зі списку, запланованого програмою стажування. До нього належать такі основні напрями, як сільське господарство, туристична справа, готельний бізнес, менеджмент, будівництво, інформаційні технології, фінанси. І раптом вам дуже захочеться проявити себе в Новій Зеландії, то пам’ятайте, що ви можете бути або садівником, або будівельником, або офіціантом чи працівником готелю. А ще спектр обраних професій включає менеджерів та фермерів. Отже, бібліотекарям, кулінарам, мистецтвознавцям, фінансистам, айтішникам та культурологам до чудової країни Довгої Білої Хмари, на жаль, зась! Проте не впадайте у відчай! Якщо ви представник однієї із цих професій, то широко відчинені двері чекають на вас у США. Натомість Китай здивує вас тим, що стажуватися можна за такими галузями, як освіта, PR (зв’язки з громадськістю), управління персоналом, бухгалтерія та архітектура.
Заочникам – зась!
Обрана вами країна також диктує свої вимоги до кандидатів, яких вона хоче бачити в себе «в гостях». Звичайно, це не стосується статевої ознаки, але чітко регламентовані вікові норми. Як правило, потрапити на стажування за кордон можуть студенти віком від 18 до 30 років, проте обов’язковою умовою в цьому випадку є складена перша сесія та навчання не на останньому курсі. Отже, якщо ви вже обрали омріяну «заморську» державу, то не поспішайте, але й не зволікайте з організацією поїздки. Тут варто попередити заочників: на закордонне стажування запрошують лише студентів стаціонару. Також слід нагадати про основну вимогу практики в усіх країнах – високий рівень володіння іноземною мовою, а те, яка це мова, вирішують ваші роботодавці. Здебільшого 85 % програм стажування за кордоном вимагають володіння англійською мовою. Проте до Франції ви не потрапите, не знаючи французької, а до Німеччини – не володіючи німецькою. Китай же вас радісно прийме і зі знанням англійської.

Поєднуйте корисне з приємним!
Важливо, що, стажуючись за кордоном, український студент має змогу ознайомитися з іншою культурою, подорожувати новими маршрутами. США надає вам можливість після закінчення практики ще місяць залишатися на своїх теренах як турист. Нова Зеландія відкриє вам свої чудові краєвиди лише в тому разі, якщо ви оформите окрему туристичну візу. Узагалі, роботодавці визначають міру завантаженості вашого графіку, тому якщо отримаєте вихідний – гайда по пам’ятках досі невідомої вам культури!
Коли валізи зібрані, намагайтеся не проґавити терміну подання необхідних документів (які обов’язково має надати компанія-організатор), що становить 4-5 місяців до початку бажаного стажування. Пам’ятайте, що основною метою практики за кордоном є не заробіток грошей, а вдосконалення мовних та професійних навичок. Обережно ставтеся до оголошень, де вам пропонують тисячі доларів: ваша «скромна» стипендія стажера має покривати лише проживання, проїзд та харчування.

Юлія Кондрацька

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Коментарі закриті.