Прокинувся вулкан Утурунку, що може бути жахливішим за Ейяфьятлайокудля -У Південній Америці раптово прокинувся вулкан Утурунку. Він знаходиться на південному заході Болівії і сягає у висоту 6 тис. метрів. Учених лякає те, що він росте з неймовірною швидкістю і накопичує магму в десять разів швидше за звичайні вулкани. Якщо це зростання спричинить появу супервулкана, то швидке його виверження призведе до кліматичної та демографічної катастроф.

Науковці вважають, що наслідки можуть бути жахливішими за паралізоване авіасполучення в Європі навесні 2010 р., коли в Ісландії почав вивергатися Ейяфьятлайокудль.

“Це одна із зон з найбільшою вулканічною активністю на Землі. І важливо вчасно зрозуміти, до чого це може призвести, тому треба з’ясувати причини такого швидкого зростання”, – заявив професор Шан де Сильва з Університету штату Орегон.

Утурунку за класифікацією належить до стратовулканів. Це найпоширеніший тип, вони вивергаються періодично і можуть не приносити шкоди, оскільки густа лава швидко застигає і не розливається далеко. Якщо ж швидке накопичення магми призведе до перетворення Утурунку на супервулкан, то наслідки його виверження будуть руйнівними: попіл і сірчані гази можуть досягти стратосфери і накрити земну кулю. Тоді промені сонця перестануть проникати в атмосферу, що призведе до зниження температури. Гази перетворяться на сірчану кислоту, що обрушиться на Землю разом із опадами. Схожий ефект може викликати гіпотетична ядерна зима.

Учені нагадують випадок, коли 73 тис. років тому виверження вулкана на острові Суматра спричинило жахливу демографічну кризу. Тоді сірчані дощі тривали протягом шести років, а хмара попелу майже повністю сховала сонце. На Землі залишилися в живих тільки десять тисяч чоловік.

За словами науковців, поки що не зрозуміло, до яких наслідків призведе виверження Утурунку. Останній раз викид лави тут відбувався 300 тис. років тому.

 За матеріаламиsvobodaslova.in.ua

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *