Університетська лава за кордоном – чи зручно там українським студентам? - diplomДопоки ціни на навчання «сповзатимуть» увись, якість освітніх послуг «не поспішатиме» за ними, а диплом не викликатиме довіри, український студент своїми невиспаними очима позиратиме за кордон. І те тільки трава зеленіша за парканом іноземного універу… Звісно, свої виші теж хороші, та навіть далеко не гірші, але бонус у вигляді закордонного диплому спокусливо манить відчайдушних шукачів знань на Захід.
Точної статистики ніхто не веде, проте, на думку експертів, гризуть закордонний граніт науки приблизно від 25 до 35 тисяч українських студентів. І найбільше таких пілігримів саме у Великій Британії, Сполучених Штатах, Канаді, Польщі, Угорщині та Росії. За яких рахунок можна отримати все це задоволення – звичайно, за власний. Лише незначна частина спудеїв проходить туди за різноманітними стипендійними програмами та грантами. Як? Читайте далі…Скільки коштує іноземний диплом-бренд?
Ще з давніх часів дороговартісне знання демонструвало статус якщо не блакитної крові, то «всемаючого» буржуа. Як казав М.Булгаков, змінюються лише пори року, а людська природа залишається у всі часи одноковою. Ні для кого не секрет, що наша сучасна «фінансова еліта» відправляє свої чада до престижних іноземних вишів. Їхня освіта – бренд з віковою історією. А бренди, вони ж симулякри за Жаном Бодріяром, сприймаються всіма однаково… Цей універсальний символ полоскоче і самолюбство студента та його батьків, і у роботодавця викличе щиру симпатію. А головне – такий бренд не безпідставний, застрочений без браку інтелекту і з першокласного новаційного матеріалу… Якість, пані та панове, і ще раз якість!

«Прайси» на інтелект…
Острівок, що керував планетою, залюбки продасть свій бренд всім бажаючим, звісно якщо вистачить фінансів та… «думаючої речовини». Просто так ви не поступите до британського вишу. Спочатку потрібно пройти рік або два академічну підготовку, потім скласти A-levels іспити, за результатами яких відбувається зарахування до ВНЗ. Українцям пропонується програма International Foundation Year, яка коштує від 9 975 до 17 000 євро. Потім коледж обійдеться у 11-30 тисяч доларів, а популярна приватна школа – 10-50 тисяч доларів за рік. Але Туманний Альбіон славиться своїми новаціями! Тому все більшої актуальності набуває там дистанційна освіта для іноземців – магістерська програма до 12 тисяч євро. Про переваги такого диплому і так всі знають, або здогадуються – всього-на-всього там дійсно вчать думати, плекають традиції лідерства і дають найактуальніші знання. Ну, і звісно, британські дипломи просто обожнюють роботодавці!
«Старенька Європа» більш сердечна у кількості нуликів на рахунку за навчання. Якщо пошукати, можна знайти й економ варіант. Наприклад, в Австрії – від 700 євро за семестр, Угорщині – приблизно від 900 євро за семестр, в Болгарії – від 1500 до 6000 євро за рік плюс підготовчі мовні курси – від 2500 євро, у Польщі – від 800 євро за рік. У Франції, Італії, Швеції також можна знайти від 700 євро за рік, і навіть дешевше!
У Штатах бренди найпрестижніших вишів очистять гаманець приблизно на 30-50 тис. доларів за рік, менш брендові – у десятеро менше.
Не забудьте додати проживання, перельоти і так далі… У кожного студента свої неповторні потреби.

Виграй «не наш» диплом! – Реально?
Якщо ваші фінанси, «співають романси», а понюхати пороху закордонних конспектів ой як хочеться – ідіть на конкурси. Не бійтеся! Це геть безболісно, а головне – перемога того варта. Що для цього потрібно? Мотивація, знання мови, і взагалі знання… Ну, звісно, войовнича воля до перемоги. Отож, вперед! Запитаєте, куди? Туди – читайте далі.
Як показала VIII міжнародна виставка «Education aboard», яка 7-9 квітня проходила в Українському Домі, на наших студентів вже чекають у 49 закордонних альма-матер – стільки їх приїхало пропонувати себе нам.
«Наприклад, Лодзький університет вибив 20 місць для українських студентів, – розповідає Тетяна Волошина, співорганізатор виставки «Education aboard» від Товариства «Знання». – Чимало іноземних вузів пропонують льготи для українських студентів. Оскільки багато поляків поїхали навчатися в інші країни Єврозони, тому їхні ВНЗ хочуть зацікавити українців своїми пропозиціями. Навчання у закордонних закладах зараз по співвідношенню до ціни наближається до наших вишів. На жаль, поки ще наш диплом не так цінується, як європейський. Тому виставка з кожним роком все більше й більше розростається: збільшується кількість іноземних закладів, які приймають участь, пропонуються різноманітні програми , стипендії, гранти…»
Виграти шанс на отримання іноземного диплому реальніше, ніж прийнято вважати. Потрібно лише докласти зусиль не тільки на виграшну «путівку», а й на саме навчання, бо «шари» там не шукають.

«Безкоштовний сир» пропонують…
Якщо не полінуєтеся і заглянете до мережі, то знайдете те, що вам підходить: стипендії, гранти тощо. Чи підійдете ви – інше питання, але спробувати варто.
DAAD – Німецька служба академічних обмінів, пропонує стипендії для навчання у магістратурі чи післядипломному курсі та виплачується від 10 до 24 місяців. Головне – знати німецьку мову. Кожен рік це щасливий квиток виграють близько 200 українців та відправляються в Німеччину «вигризати» знання та диплом.
«Для людей, які не мають фінансової можливості навчатися у США, – розповідає Вікторія Михайленко, менеджер Центру мережі Education USA в Києві, – по-перше, існує програма, спрямована на покриття витрат, пов’язаних з вступом. По-друге, є гранти та інші можливості отримати фінансову допомогу для навчання в університетах. Наш центр фінансується держдепартаментом Сполучених Штатів та підтримується Посольством США в Україні». Найвідоміші стипендіальні програми у Сполучених Штатах – фонд Фулбрайта та American Councils.
Для отримання диплому країн Вишеградської четвірки (Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина) існує Міжнародний фонд Вишеградських держав, що допоможе стипендіями для навчання на магістерських та докторських програмах від 1 до 4 семестрів у розмірі 2500 євро на семестр. Поляки окремо розробили проект «Teraz Wroc?aw» – найкращі абітурієнти зможуть безкоштовно здобувати освіту у вроцлавських вишах.
Не забувайте про всеєвропейські програми, наприклад, Erasmus-Mundus, Tempus тощо, або конкурси, які оголошує безпосередньо та чи інша країна.

Зі свідчень очевидців
У кожного з нас є знайомі, які штурмують стіни аудиторій іноземних вишів. Розповідати про переваги та недоліки можна «тисяча й одну ніч», проте це давно уже не казки… Чи повертаються такі спеціалісти зі своїх «кембриджських» виріїв? Практика показує, що більшість – так! Чимало міжнародних компаній, які мають в Україні свої представництва шукають кандидатів саме з іноземним дипломом. Зарплати теж відповідні. Доведеться побажати кращого рідним вишам, котрі зовсім незаслужено плентаються на периферії світових рейтингів через недолуге законодавство та керманичів…
Для останніх на замітку наведемо золоті слова Віктора Гюго : «У людини є лише один тиран — невігластво».

Світлана Майструк

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *