24 квітня 2013 року за ініціативи Міністерства освіти і науки України та Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності на базі Європейського університету відбулася нарада керівників вищих навчальних закладів України приватної форми власності з питань правового забезпечення розвитку вищої освіти.

Правове забезпечення розвитку вищої освіти розглянули керівники приватних ВНЗ -

Участь у засіданні взяли перший заступник міністра освіти і науки України Євген Суліма, голова Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності, ректор Європейського університету Іван Тимошенко, керівники вищих навчальних закладів України приватної форми власності, а також представники засобів масової інформації.

Під час наради обговорювалися питання удосконалення законодавчого забезпечення розвитку вищої освіти в Україні; зокрема, розглядалися питання підготовки нової редакції Закону України «Про вищу освіту» – законопроекти «Про вищу освіту», зареєстровані у Верховній Раді України за № 1187 від 28.12.2012, № 1187-1 від 11.01.2013 та № 1187-2 від 21.01.2013.

Правове забезпечення розвитку вищої освіти розглянули керівники приватних ВНЗ - DSC04273Відкриваючи засідання, голова Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності, ректор Європейського університету Іван Тимошенко окреслив його основну мету: «Ми повинні сформувати думку від імені ректорів приватних вищих навчальних закладів стосовно трьох законопроектів «Про вищу освіту», які зареєстровано у Верховній Раді».

Іван Тимошенко закликав вносити конкретні, конструктивні пропозиції та зауваження щодо змісту законопроектів та запропонувати шляхи подальшого розвитку системи вищої освіти України в контексті підготовки нової редакції Закону України «Про вищу освіту».

«Усі пропозиції враховуватимуться і згодом будуть опубліковані на сайтах Європейського університету та Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності та подаватимуться на розгляд розробникам законопроектів у Верховній Раді», – поінформував Іван Тимошенко.

Під час обговорення законопроектів, ректор Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія» Катерина Астахова наголосила на проблемі так званої «другорядності» вищих навчальних закладів приватної форми власності. На думку Катерини Астахової, на сьогодні є нагальна необхідність затвердити на законодавчому рівні права та умови для державних та приватних навчальних закладів.

За словами ректора Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія», незважаючи на ставлення з боку суспільства до системи приватної вищої освіти, основане на певних стереотипах, «приватні вищі навчальні заклади в Україні займають визначене місце». Катерина Астахова закликала колег до співпраці у вирішенні спільних проблем: «Можливо, іноді потрібно менше конкурувати, а направити більше зусиль на кооперацію».

Окрім того, ректорами приватних вищих навчальних закладів обговорювалися питання відповідності окремих норм, прописаних у законопроектах, до реалій сьогодення і можливість адаптувати їх до сучасної системи вищої освіти України. Дискусія відбувалася навколо питань державної підтримки нових наукових напрямків, фінансової автономії ВНЗ, державного замовлення на конкурсній основі, врахування точки зору професійного співтовариства тощо.

За результатами обговорень, ректорами вищих навчальних закладів приватної форми власності визнано законопроект № 1187 від 28.12.2012 як системний; такий, що більшою мірою відповідає сучасному стану розвитку вищої освіти України, ніж інші два, і зберігає позитивні традиції розвитку української вищої школи, враховуючи новації Болонського процесу.

Правове забезпечення розвитку вищої освіти розглянули керівники приватних ВНЗ - DSC04277Заслухавши зауваження стосовно стану системи приватної вищої освіти та пропозиції щодо змін до законопроектів від ректорів ВНЗ приватної форми власності, перший заступник міністра освіти і науки Євген Суліма зауважив: «Міністерство освіти і науки у жодному разі не розмежовує приватну та державну систему освіти; не надає перевагу одній і не дискредитує іншу. Але потрібно усвідомлювати: якщо стоїть питання про рівні права для навчальних закладів як державної, так і приватної форми власності, то і відповідальність за якість освіти має бути однаковою для всіх».

«Існують конкретні критерії, за якими відбувається оцінка якості освіти, і ми всі маємо їх дотримуватися», – підкреслив перший заступник міністра.

Євген Суліма також поінформував про підхід Міністерства освіти і науки до підготовки нової редакції Закону України «Про вищу освіту»: «Міністерство повинно займати – і займає – у першу чергу, фахову позицію. І з цієї сторони хочу зазначити: ми розглядаємо законопроект № 1187 як такий, що є найбільш прийнятним до сучасних умов, але у будь-якому разі його потрібно доопрацьовувати».

Під час визначення подальших шляхів розвитку системи вищої освіти України, на думку Євгена Суліми, потрібно, у першу чергу, орієнтуватися саме на реалії сьогодення та – що ще важливо – на особливості та специфіку існуючої системи української освіти.

«Законопроект авторства Миколи Петровича Сороки, Сергія Васильовича Ківалова і Григорія Миколайовича Калетніка не пропонує зламати здобутки і традиції вищої освіти України та все те, завдяки чому українська вища освіта знана на весь світ, – він пропонує розвивати усі ці надбання», – зазначив Євген Суліма.

Перший заступник міністра освіти і науки закликав ректорів вищих навчальних закладів приватної форми власності до активної співпраці та подякував за вдумливий підхід та конструктивні пропозиції до обговорюваних під час засідання питань.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *