Проблеми розвитку українського книговидавництва, книгорозповсюдження та перспективи книгочитання в Україні турбують і парламентарів, і видавців. Саме тому у Верховній Раді України відбулися тематичні слухання.

Голова Верховної Ради України Володимир Рибак констатував, що глобально-інформаційні й технологічні зміни несуть людству не лише блага, а й… стрімко спрощують навіть суспільне мислення.
– Що більше життя людини наповнюється так званими гаджетами: електронними пристроями та іграшками, то менше в ньому залишається місця для книжки як стимулу для думки, мислення та активного пізнання, – висловив думку Володимир Васильович. Він вважає важливим збереження та відновлення мережі книгарень. Щоб стимулювати галузь, 2013 року за бюджетною програмою «Українська книга» на видання планується витратити 37,5 мільйона гривень. Багато це чи ні?
– На жаль, цих коштів, звичайно, недостатньо, щоб ліквідувати складну ситуацію у сфері книговидавництва, книгорозповсюдження та бібліотечної галузі, – констатував Володимир Рибак.
Голова Державного комітету телебачення та радіомовлення України Олександр Курдінович навів результати цьогорічного всеукраїнського соціологічного дослідження.
– 40 відсотків чоловіків і 39 відсотків жінок прочитали менше п’яти книжок на рік. Тільки 4,5 відсотка чоловіків та майже вісім відсотків жінок за поточний рік прочитали більш як 40 книжок, – говорить Олександр В’ячеславович. – З тих, хто читає, 86 відсотків віддають перевагу традиційним, паперовим, книжкам; 10 відсотків користуються гаджетами для електронного читання, а два відсотки – аудіокнигами.
Не дуже втішна статистика… Однак Генеральний секретар Міжнародної асоціації видавців, що має статус офіційного спостерігача в ООН, Йєнс Баммель висловлює оптимістичні прогнози.
– Обсяг видавничої галузі, кількість бібліотек і те, як ваші діти читають, – усе це можна змінити, – говорить він. – Так, втрата інтересу до читання – загальносвітова тенденція. Але, наприклад, у Сполучених Штатах, коли це зрозуміли – забили на сполох. Негайно змінилася політика, і нині там зростає рівень читання. А згідно з дослідженнями ЮНЕСКО, читання задля власного задоволення – це могутній стимул розвитку суспільства.
Після бурхливих обговорень учасники дійшли висновку, що лише спільна злагоджена робота законодавчої та виконавчої влади може сприяти позитивним зрушенням у сфері українського книговидання і книгорозповсюдження.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу