Група вчених із університету Сан-Дієго досліджувала корисні властивості деяких вірусів та їх вплив на організм людини. Як розповів керівник дослідницької групи Джеремі Барр, вчених цікавив, перш за все, слиз – один із основних захисних бар’єрів організму. Своєю гелеподібною консистенцією він зобов’язаний особливій речовині, яка називається муцин.

Молекули муцину є мікроскопічними йоржиками, що складаються з білкової основи, вкритої нитками з цукрів. Між молекулами муцину в слизу є суміш із живильних речовин і хімікатів, які утримують мікроби на деякій відстані. Безліч бактерій живе поруч із поверхнями, вкритими такими сполуками. Крім того, в слизу “мешкають” бактеріофаги – віруси, які знищують бактерії. Вчені помітили, що в слизу їх міститься значноо більше, ніж у сусідніх тканинах, до яких не належить муцин.

“Приміром, у слині, що вкриває ясна, міститься близько п’яти фагів на одну бактеріальну клітину, тоді як ця пропорція на поверхні самих ясен була 40 до 1. Ми задалися питанням: яку функцію виконують ці віруси? Чи захищають вони організм?” – Розповів Барр.

Щоб знайти відповідь на це питання, вчені виростили в лабораторних умовах тканину людських легень. Коли тканину заразили кишковою паличкою (Escherichia coli), вчені помітили, що приблизно половина клітин в кожній культурі загинула. Це привело вчених до висновку, що слиз не брав участі в порятунку живої тканини. Однак мікробіологам вдалося підвищити опірність тканини до хвороботворних властивостей палички, додавши в слиз бактеріофаги.

“Експеримент показав, що фаги вбивають небезпечні бактерії. Однак ми поки не знаємо, як вони надходять у випадку з корисними бактеріями, відрізняють їх від шкідливих. Можливо, все залежить від типу бактеріофага, який ми вводимо”, – говорить Барр.

Додаткові експерименти показали, що бактеріофаги вкриті шаром молекул, які захоплюють цукрові сполуки в муцини. Таким чином, вони прикріплюються до слизових оболонок, де і отримують повний доступ до бактерій

На наступному етапі дослідження вчені планують визначити, як симбіоз вірусів і організму допоможе боротися з різними видами бактерій у природних умовах.

За матеріалами Корреспондент.net

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *