На Освітньому порталі ПедПРЕСА відбулося онлайн-спілкування з директором Українського центру оцінювання якості освіти Іриною Зайцевою. Вона відповіла на запитання відвідувачів порталу щодо цьогорічного ЗНО. ПедПРЕСА публікує другу частину відповідей.

 

Металошукачі, "глушилки" та відеоспостережння завадять списуванню під час ЗНО – Ірина Зайцева - Zaytseva 11

– Як списати на ЗНО? Чи знаєте Ви методики для списування?

– Не раджу користуватись будь-якими пристроями. Коли стане відомим зміст тестів, можна намагатися отримати правильні відповіді на ті завдання, які з 11-ї години – вже не конфіденційна інформація. Але усі спроби щось передати в аудиторію, де здійснюється тестування УЦОЯО, марні.

– Дуже раджу систематизувати знання – подивитися звіти УЦОЯО за попередні роки. Ці документи є у відкритому доступі, а також – на сайтах МОН і УЦОЯО. Це великий за обсягом документ. В повному обсязі він абітурієнтові не потрібен, але там є розділ, присвячений тестам з кожного предмету. В ньому ретельно аналізуються усі тестові завдання, правильні або неправильні відповіді на них. Навіть є відомості про те, скільки абітурієнтів виконали завдання правильно, а скільки припустилося помилок. Ще є час скористатися цією інформацією.

– Чи можна на ЗНО з хімії користуватись калькулятором?

– Не можна. Будь-якими пристроями зчитування, передачі інформації користуватись не можна. Усі відомості, таблиці й формули, які потрібні для виконання завдань, є в тестових зошитах. Довідковий матеріал є в зошитах з хімії, математики та інших предметів.

– Чи може абітурієнт прийти на ЗНО з рахівницею?

– Ні. В нас чітко обумовлено, що абітурієнт може мати з собою. Окрім документів, він може мати з собою кілька ручок, пляшечку з питною водою (обов’язково прозору) і носову хустинку. Радила б подивитися наш основний нормативний документ «Про порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання», де все це прописано. Коли абітурієнт реєструвався, він власним підписом засвідчив, що погоджується з нашими правилами.

– Скільки разів можна виходити з аудиторії під час проведення тестів? Чи повинні інструктори супроводжувати мене до туалетної кабінки?

– Повинні. Кількість разів не обмежена. Але, якщо людина вийде втретє чи вчетверте, то ми все-таки будемо занепокоєні і запросимо медичного працівника. Ми розуміємо, що, на жаль, деякі абітурієнти використовують туалетну кімнату не за призначенням. Тому ми слідкуємо за цим, і дійсно, інструктор, якщо людина виходить з аудиторії, повинен супроводжувати її до місця, куди вона хоче дістатися, а потім привести в аудиторію. Були випадки, коли людина казала, що їй потрібно вийти до туалету. Але коли вона бачила біля туалету співробітника охорони, поверталася назад і казала, що їй вже не потрібно.

– Скільки інструкторів буде в аудиторії?

– Не менше двох, а зазвичай – три: старший інструктор і два інструктори, які організовують роботу. До того ж, у коридорі є чергові. Якщо людина з чимось не згодна, вважає, що десь порушені її права, вона має право запросити відповідального за пункт тестування – того, хто організовує роботу в цьому навчальному закладі, і на це повинні зреагувати.

– Які системи захисту від списування будуть, окрім металошукачів?

– Не видаватиму всіх секретів. Це залежатиме від того, де відбуватиметься тестування. Деякі ВНЗ у нас використовують так звані «глушилки». Деякі аудиторії в потужних ВНЗ забезпечені системами відеоспостереження. Для створення рівних умов абітурієнтам ми будемо використовувати всі засоби контролю.

– Чи мають право інструктори перевіряти кишені?

– Інструктори не мають права обшукувати людину. Це робить співробітник охорони, представник правоохоронних органів, який чергує на пункті тестування. Якщо виникає якийсь сумнів, він зазвичай пропонує людині викласти те, що є в неї в кишені. Але коли металошукач показує, що є якийсь заборонений пристрій і людина це відмовляється зробити, то ми можемо запросити представника правоохоронних органів, щоб він усе-таки пояснив ситуацію і діяв відповідно до тих інструкцій, які є в працівників правоохоронних органів.

– Що робити, якщо загубив паспорт?Металошукачі, "глушилки" та відеоспостережння завадять списуванню під час ЗНО – Ірина Зайцева - Zaytseva 5

– Обов’язково звернутися до міліції і отримати довідку про те, що справді є заява про загублений паспорт з певним номером. І тоді за цією довідкою ми можемо пропустити людину на пункт тестування.

– Які найцікавіші пристрої вилучали в любителів списувати?

– Багато цікавих пристроїв. Міністр Дмитро Табачник під час минулорічної підсумкової конференції за підсумками ЗНО демонстрував окуляри, в які була вмонтована камера, ручки – доволі високоякісне шпигунське обладнання. Не раджу ними користуватися, адже в наших правилах чітко записано, що будь-які пристрої зчитування і передачі інформації під час тестування заборонені. Всі пристрої потрібно залишати в спеціально відведеному місці. Як правило, це або стіл, або окремі комірки. Після виконання тесту, коли людина здала тестовий зошит, отримала позначку у сертифікаті ЗНО і виходить з пункту, вона забирає всі речі, з якими прийшла.

– Чи намагались ви самі скласти хоча б одне пробне тестування? Хто з високопосадовців проходив тестування? І якщо такі випадки були, наскільки правильними були їхні відповіді?

– Хочу нагадати тому, хто поставив запитання, що в нас є закон «Про захист персональних даних». Тобто випадки, коли хтось заявляв про своє прагнення пройти тест з будь-якого предмету, нам невідомі. Але вважаю, що це було б доволі цікаво. Думаю, що в нас залишаться тестові завдання. Давайте по закінченню цьогорічної кампанії запропонуємо пройти тестуваня усім зацікавленим високопосадовцям. Я з радістю долучусь до цього. Вважаю, що шкільну програму має опанувати будь-який високопосадовець у нашій країні.

Є випадки, коли деякі першокурсники після того, як вже вступили минулого року до ВНЗ, хочуть перевірити свої знання і проходять ЗНО. Також є категорія репетиторів, які готують випускників до зовнішнього незалежного оцінювання. Тобто в нас є постійний контингент, який вже 5 років поспіль приходить на тестування. Наше законодавство лояльне. Але мені здається, що надавати можливість скласти тестування за рахунок держави потрібно лише один раз, а потім вже підвищувати результат власним коштом.

– Навіть якщо школяр не вступив?

– Сьогодні ніхто не платить. Для проходження зовнішнього незалежного оцінювання ми вимагаємо документ про повну загальну середню освіту (атестат), документ, що засвідчує особу (паспорт або свідоцтво про народження) і все. Якщо людина, наприклад, закінчила школу в 1992 році, має атестат і в неї є паспорт, вона може зареєструватися на ЗНО. Щодо моєї пропозиції, то потрібно створювати базу, де відображалося б, що людина вже скористалась своїм правом. Такі бази в країні в нас існують. Наприклад, людина один раз в житті має право на безоплатну приватизацію житла. На кшталт цього можна зробити і базу для проходження ЗНО. Я не можу бути проти того, що людина, яка хоче підвищити якість свого викладання в школі, щороку проходить ЗНО. Але для цього вона має витрачати власні, а не державні кошти.

– Якщо абітурієнт списував на тестуванні з історії, йому анулюють результат тільки з цього предмету?

– Саме так. Це – лояльність нашого законодавства. На наступний тест абітурієнт може знову з’являтись. На мій погляд, тут потрібно ставитись більш жорстко. Так, у Франції в такому випадку людина на три роки позбавляється можливості складати будь-яке тестування.

– Скільки учасників зареєстровано на ЗНО?

– Цього року зареєстровано 322,5 тисячі учасників зовнішнього незалежного оцінювання. Минулого року було майже 329 тисяч.

– Скажіть, чи обов’язково писати твір ЗНО з англійської мови, чи за ненаписання просто знімуть бали?

– Просто знімуть бали. На жаль, справді, коли ми підсумовуємо ЗНО з англійської мови, доволі часто викладачі, які були долучені до перевірок, розповідають, що не знаходять будь-якого власного висловлення. Тобто тестові завдання бланку А виконуються, а бланку Б виявляються незаповненими.

Металошукачі, "глушилки" та відеоспостережння завадять списуванню під час ЗНО – Ірина Зайцева - Zaytseva 3– Хто складає завдання і відповіді для ЗНО?

– Відповіді пише той, хто створює завдання. Є така думка, що всі завдання створює УЦОЯО. Це не зовсім так – наш центр організовує і координує цю роботу. Будь-який фахівець з певного предмету, якщо вважає, що може скласти завдання, має право надіслати його до нас – він так і робить. Інша річ в тому, що завдання має пройти три незалежні експертизи. Ані прізвища автора, ані прізвища експерта не повідомляється. Якщо завдання отримало три позитивні, не пов’язані один з одним висновки, то воно додається до банку тестових завдань. Експерти – представники будь-яких ланок освіти. 50 відсотків завдань, які до нас спрямовуються, отримують три позитивні експертизи, 50 відсотків – не отримують.

– Чому вступ починається першого липня, а результати оголошуються до 18-го?

– До 18-го ми обіцяємо остаточно оголосити всі результати, навіть додаткової сесії. Думаю, що це доволі розумно, бо в нас, наприклад, з тих, хто складає ЗНО цього року, 25 відсотків – випускники минулих років, тобто вони будуть подавати документи раніше. Хтось взагалі не буде складати ЗНО цього року – він подасть документи в перші дні. Хтось хоче покращити результат з одного предмету, наприклад, він складе хімію 3-го червня, а десь 15 червня отримає свій результат. Тобто, на мій погляд, це дещо гармонізує ситуацію, яка в нас складається з поданням документів.

– Кожен рік складають нові завдання з історії України. Чи можуть зустрічатися такі, що були в збірниках для підготовки чи інших методичних матеріалах?

– Звичайно. Це і є використання банку тестових завдань. І нічого страшного немає в тому, що в тестах цього року буде тестове завдання, яке було, наприклад в 2010-му році. Інша річ, як ми можемо сформулювати це завдання.

– Депутат Ігор Калетник казав, що є особливі кімнати для особливих випускників. Тобто існує певний «блат».

– Коли з’явилось це інтерв’ю, я пропонувала пану Калетнику надати нам інформацію хоча б про одну особливу кімнату. Мені такі випадки не відомі. Пункти тестування в нас організовуються за певними санітарними нормами. В кожному приміщенні має бути не більше 15-ти абітурієнтів, кожен сидить окремо на певній відстані один від одного, має бути не менше двох інструкторів в кожній аудиторії.

– Що робити, якщо твір не вміститься на відведений аркуш?

– Звернутись до інструктора. Якщо справді буде такий розмах думки, то ми допоможемо.

– Я дуже хвилюватимусь під час ЗНО. Чи можу я пошепки читати завдання, адже це допомагає менші краще зрозуміти його суть?

– Дуже пошепки, адже це буде заважати виконувати завдання тим, хто сидить поруч. А ми не можемо цього допустити.

– Які суттєві відмінності ЗНО цього року і попереднього?

– Найсуттєвіші зміна – це те, що людина, яка замовила переклад тесту, отримає не два зошити, як було минулого року, а один – лише однією мовою. Це наш внесок в економію коштів. Якщо людина замовляє переклад тестів певною мовою, то для цього мають бути серйозні причини. До переліку предметів додався тест зі світової літератури. Також посилиться контроль на пунктах тестування – металодетекторами в нас буде забезпечена більша кількість пунктів.

– Як складається шкала оцінювання? Чи може шкала з одного предмету бути більш лояльною, ніж з іншого?

– Оскільки і нас рейтингове шкалювання, різні типи завдань з різних предметів, то справді ці шкали не співпадають. Для кожного предмету вони вибудовуються окремо. Ми підготували кілька публікацій щодо роз’яснень, чому в Україні обрана саме така система шкалювання. Цю інформацію ми розмістимо на нашому сайті. Ми все робимо для того, щоб бути якомога прозорішими у вибудовуванні рейтингу.

 

Першу частину відповідей читайте тут. Повна версія онлайн-спілкування вийшла друком у газеті “Освіта України” № 21, 27.05.13.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *