Микола Фоменко: Обираючи майбутній фах, необхідно орієнтуватися не тільки на отримання вищої освіти, а й на побудову успішної кар’єри - fomenkoНа освітньому порталі ПедПРЕСА відбулося онлайн-спілкування із заступником директора Департаменту вищої освіти МОН Миколою Фоменком. Він відповів на запитання відвідувачів порталу щодо вступної кампанії – 2013. «Освіта України» публікує відповіді на найцікавіші з них. 

При виборі ВНЗ варто подумати про майбутнє

При виборі ВНЗ варто подумати про майбутнє
– Підкажіть, будь-ласка, як обрати ВНЗ? Які українські вищі навчальні заклади можуть дати якісну і конкурентну освіту?
– Раджу зайти на сайт Міністерства освіти і науки mon.gov.ua, на якому розміщений офіційний рейтинг ВНЗ. Окрім того, на своїх сайтах заклади публікують інформацію про себе, свою історію і закордонних партнерів. Співпраця з ними може дати можливість отримати подвійний диплом, що відповідає європейській практиці мобільності студентів.
Сьогодні інформації про будь-який вищий навчальний заклад достатньо. Але я завжди раджу знайти час і відвідати його особисто: походити по коридорах, подивитися умови навчання, дізнатися думку студентів.

– Чим варто керуватися при виборі напряму підготовки або спеціальності?
– До цього треба поставитися дуже уважно й обирати, маючи на меті не отримання вищої освіти, а побудову успішної кар’єри в майбутньому. На жаль, є багато студентів, які провчилися п’ять років, отримали диплом – і мають проблеми з працевлаштуванням. Необхідно відстежувати, яка робота затребувана на ринку праці в регіоні, а вже далі переходити до власних уподобань.
Останніми роками в нас переучуються близько 20 тисяч випускників. З одного боку, це європейська і світова практика навчання впродовж усього життя. З іншого, це може бути результатом помилки у виборі спеціальності. Наприклад, на економічних напрямах підготовки, менеджменті, праві є перевиробництво. Хоча держзамовлення на ці спеціальності ми весь час зменшуємо, абітурієнти йдуть навчатися на контракт. Це створює негативну ситуацію на ринку.
Якість освіти впливатиме на держзамовлення
– Чи має Міністерство освіти і науки прогноз стосовно актуальності тієї чи іншої професії через кілька років?
– Ми ввели практику погодження обсягів прийому кожного ВНЗ з головними управліннями освіти і науки та регіональними центрами зайнятості. Крім того, раз на 10 років переглядаємо перелік напрямів і спеціальностей. Останній перегляд на бакалаврський напрям проводився 2009 року, на молодшого спеціаліста – у 2010-му, на спеціаліста і магістра – 2011-го. Переліки формуються з участю роботодавців, котрі підказують, які напрями і спеціальності сьогодні є актуальними. Ринки праці в кожному регіоні різні – це залежить від економічного навантаження.
Саме з цього року ми розпочинаємо нові підходи до формування й розміщення державного замовлення. Насамперед, це розподіл держзамовлення на конкурсних засадах, який здійснюватиме незалежна конкурсна комісія за розробленими критеріями. Серед них – рівень працевлаштування випускників. Тому вигравати держзамовлення зможуть лише ті ВНЗ, які дають якісну освіту.

– Коли вищі навчальні заклади оприлюднять інформацію про обсяг державного замовлення?
– Постанову Кабінету Міністрів про обсяг держзамовлення прийнято 20 травня і вже оприлюднено. Цього року воно проводитиметься на конкурсній основі. Ми плануємо, що ВНЗ отримають планові показники до 25 червня.
Абітурієнтові на замітку
– Чи може вступник подати електронну заяву, якщо він навчався на підготовчому відділенні ВНЗ і має довідку про додаткові бали?
– Документи можна подавати як у паперовому, так і в електронному вигляді, – за бажанням. Якщо абітурієнт навчався на підготовчому відділенні не менш як три місяці і прослухав не менш як 150 годин навчального матеріалу, він може отримати додатково до 20 балів. Це стосується тільки інженерно-технічних і природничо-математичних напрямів підготовки. Бали повин­ні бути оголошені до початку прийому документів, щоб інші вступники могли спрогнозувати конкурсну ситуацію.

– Зможе абітурієнт, рекомендований до зарахування на місця державного замовлення, який не скористався цим правом, поступити на контракт? Чи він узагалі вилучається з конкурсного списку?
– 11 серпня буде оприлюднено наказ про зарахування на держбюджет. Якщо оригінали не подано, абітурієнт вибуває з конкурсу. Алгоритм простий: спочатку йде зарахування на навчання за кошти державного бюджету і лише після цього – на навчання за кошти фізичних чи юридичних осіб, яке триватиме до 25 серпня.
Я радив би не поспішати, уважно розібратися в конкурсній ситуації, змоделювати прогнози. Цього року всі вступники будуть розміщені на сторінці веб-сайту ВНЗ, до якого подають документи. Потрібно відстежувати рух серед тих, хто рекомендується і зарахований на навчання.

– Якщо абітурієнт був рекомендований до зарахування за держзамовленням і скористався цим правом – тобто подав оригінали документів, може він передумати і забрати їх під час вступної кампанії?
– Так, він має таке право. Але нагадую, що згідно з Умовами прийому цього року вступник може подати документи до п’яти ВНЗ. У кожному з них – на три напрями підготовки. Тож 16-ту спробу Єдина база зробити не дасть. Вона автоматично її заблокує.

– Чи може вступник реалізувати своє право на навчання одразу за двома спеціальностями на місцях держзамовлення?
– Згідно з Законом України «Про вищу освіту» громадянин може отримувати вищу освіту за двома напрямами підготовки чи спеціальностями одночасно. Зазвичай це навчання за денною і заочною формами. Кожен громадянин має право здобути вищу освіту на конкурсній основі за кошти державного бюджету за умови, якщо цей освітньо-кваліфікаційний рівень здобувається вперше. Там, де він навчатиметься за кошти держбюджету, обов’язково вимагатимуть оригінал документів про освіту. Тож без оригіналу друга приймальна комісія просто відмовить у зарахуванні.
Відповідно для здобуття освіти за кошти фізичних чи юридичних осіб необхідно надати лише завірені копії документів.

– За словами міністра освіти і науки Дмитра Табачника, на вакантні місця ліцензованого обсягу може проводитися додаткове конкурсне зарахування осіб, які вступали до цього або іншого ВНЗ. Як це відбуватиметься?
– Для початку варто уважно подивитися Правила прийому ВНЗ, зокрема, терміни зарахування. Якщо при зарахуванні окремі вступники не подадуть оригінали документів, що є обов’язковою умовою, бажаючі можуть звернутися до прий­мальної комісії із заявою щодо участі в конкурсі на ці вакантні місця. Це буде додаткове зарахування. Єдина умова – вступати можна на той самий напрям підготовки чи спеціальність. Конкурс із зазначенням напрямів підготовки і кількості місць буде оголошений на сайтах ВНЗ.

– Українські виші можуть самостійно визначати терміни вступної кампанії?
– Це стосується тільки заочної форми навчання. ВНЗ мають обрати час проведення вступних екзаменів і терміни зарахування. Це 30 днів на прийом документів і 15 днів на проведення вступних екзаменів. Стосовно денної форми навчання терміни кампанії є єдиними для всіх ВНЗ, незважаючи на форму власності й підпорядкування.
Тож якщо не вийшло вступити влітку, треба уважно стежити за оголошеннями ВНЗ щодо прийому на заочну форму навчання, яке може бути і восени.
Єдина база – без перевантаження
– Як цього року працюватиме Єдина державна електронна база? Чи не повториться проблема із серверами, які не витримували навантаження?
– Торік у системі було зареєстровано понад 2 мільйони 40 тисяч заяв вступників, ідентифіковано 1 817 населених пунктів. Щодня ми мали до 800 оброблених заяв. Тоді ми навчали людей працювати з системою вже в процесі роботи, тому були помилки, виправлення, зокрема, і в наказах. Часто звинувачення системи не було об’єктивним, в основі помилки був людський фактор, неправильне виконання всіх необхідних операцій. Сподіваюся, що цього року з системою працюватимуть уже кваліфіковані люди.
За останній рік систему вдосконалено, встановлено потужніше технічне обладнання. Так, проведено тестування спроможності опрацьовувати велику кількість запитів. І вона витримала.
Подання документів триватиме місяць, тому не варто поспішати в перші дні. Це призводить до технічного перевантаження. І не зволікати до останнього.
Умови будуть комфортнішими
– Дні прийому документів у деяких ВНЗ були схожими на кошмари: величезні черги, спека, люди втрачали свідомість. Що зроблено цього року, аби поліпшити умови подання документів?
– Ми провели наради з керівниками ВНЗ. В Україні прогнозується спекотне літо. Тому всі приймальні комісії повинні бути обладнані питною водою, кондиціонерами. Також ми звертали увагу представників приймальних комісій на необхідність створення вступникам комфортних умов. Це стосується і комплектування приймальних комісій кваліфікованими працівниками, адже черги створювалися, в тому числі, і через некомпетентність технічного персоналу.

– Частина абітурієнтів має право вступати до ВНЗ, не складаючи ЗНО. Який відсоток загальної кількості абітурієнтів стає студентами, оминаючи тестування?
– Йдеться про зарахування інвалідів I – II груп, осіб, звільнених від ЗНО за медичними показниками. Також без результатів зовнішнього незалежного оцінювання вступають молодші спеціалісти, але на споріднений напрям підготовки на навчання за скороченою програмою.
Минулого року було зараховано майже 18 тисяч осіб пільгових категорій. І понад 60 тисяч – на основі диплома молодшого спеціаліста.

– Якщо абітурієнт має сертифікат ЗНО минулих років, чи може він використовувати його під час вступу?
– У ВНЗ можна подавати сертифікати, видані протягом останніх шести років, починаючи з 2008-го. Ми допускаємо будь-які комбінації по роках. Якщо вступник мав кращі результати, наприклад, з математики в 2008 чи 2009 роках, він може подати їх. Якщо хоче підвищити вартість сертифіката, проходить тестування повторно, готуючись до нього. Цього року на складання ЗНО зареєструвалися понад 80 тисяч випускників шкіл минулих років. Це ті люди, які хочуть поліпшити свої результати.

З відповідями на всі запитання, поставлені Миколі Фоменку, можна ознайомитися на освітньому порталі ПедПРЕСА www.pedpresa.com.ua

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *