Канікули в мандрах - in travelНайбільш привабливий варіант для непосидючих любителів пригод і найбільший головний біль для їх батьків: задоволення порівняно витратніше за коштами, а подекуди – і нервами. Зазвичай їздять своїми компаніями вже зі студентського віку, але і для молодших можна організувати поїздки без батьків. Для початку слід поцікавитися в школі, спортивній секції чи гуртку ваших дітей, чи є «партнерські» колективи в іншому місці, куди діти могли б їздити «за обміном» – не тільки класом чи групою, а й за індивідуальними домовленостями, з розміщенням в родинах однолітків.

Така практика останнім часом поступово стає все більш розповсюдженою, але якщо поки її немає там, де дитина навчається, є й інша можливість, яку варто розвідати. Йдеться про подібні поїздки дітей в родини парафіян Церкви, куди ходить ваша родина. Принаймні, можна зайти в той храм, куди багато з нас, скажімо так, часом заходить, та розпитати у священика або катехита дитячої недільної школи про відповідні подорожі. Щира розмова може дати не тільки такі окремо взяті бажані результати. До речі, практика «канікул за обміном» доволі затребувана в парафіях європейських країн, США та Канаді (причому, не лише в родинах скромного достатку). Слава Богу, і в Україні є порядні родини, в які не лише не страшно відпускати дітей та з яких не страшно приймати їх ровесників, а і для яких такий «обмін» не є чимось екстраординарним та обтяжливим. Можливо, перш ніж наважитися на такі «нестандартні» канікули, треба поспілкуватися-придивитися і вам, і дітям у відповідному середовищі, знайти «своє». Якщо таке справді своє середовище знайдеться, це – повірте релігієзнавцеві – буде неабиякою знахідкою не лише на літо. А пару тижнів такого канікулярного досвіду можуть дати більше духовної поживи, ніж роки лекцій та нотацій.

Для старших підлітків існує така форма поєднання відпочинку та праці на канікулах, як волонтерські проекти. Мають їх, зокрема, і Церкви, однак в таких випадках вони переважно запрошують підготовану парафіяльну молодь. Проте існують різні світські волонтерські організації, в тому числі й міжнародні, де охочі старшокласники та студенти залучаються до екологічних, соціальних програм, а також археологічних, краєзнавчих, музейних тощо. Участь у них, як правило, не передбачає особливих професійних знань та вмінь, на початку відбувається попереднє навчання-інструктаж, тож вистачить елементарних навичок, бажання, творчої настанови та відсутності протипоказань за здоров’ям. В Інтернеті можна відшукати як окремі програми, так і координаційні центри волонтерських таборів, де молодь працює, вчиться, відпочиває, а також їздить на екскурсії. Зрозуміло, не завадить почитати й відгуки та враження учасників. Можуть допомогти також і батьківські Інтернет-форуми, де трапляються обговорення подібних програм, Якщо батьки не дуже впевнені в тому, що дитина легко знайомиться та відразу включається у спілкування – можливо, доцільно подумати, кого із її друзів (та батьків друзів) також зацікавить та чи інша поїздка.

В пошуках тих чи інших можливостей допомогти організуватися дітям варто враховувати та заохочувати їх активність, ініціативу. Якщо є в них бажання підзаробити – це гідно підтримки, а надто – коли робота поєднується з пізнанням, творчими моментами, їх власним креативом. Для розвитку особистості, становлення характеру, духовного зростання це – корисніше за пасивне споживання красот, зручностей та задоволень. Звісно, в когось відразу після навчального року може бути потреба на деякий час усамітнитися і просто повалятися вдома, а на чиюсь допомогу дуже чекають родичі. Але в будь-якому разі літа може вистачити на різну діяльність, особливо, якщо подбати про неї заздалегідь. Молоді властива творчість, і коли її не пригнітити змалку непомірною опікою, «телевихованням» та попсою, коли давати дітям можливість обирати, вирішувати й відповідати за їх силами – творчість знайде «зрідне» річище, чому сприяє вільніший канікулярний час.

За матеріалами сайту gazeta.zn.ua

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *