Як розпізнати фальшивий ВНЗ - 815337db81cd5ab1cd7dc74db6d97Як уберегтися від вступу до вищого навчального закладу, в якого немає ліцензії. Щороку Держінспекція навчальних закладів (ДІНЗ) виявляє масу порушень у діяльності певних вишів і відбирає  ліцензії  повністю або за кількома спеціальностями. Без ліцензії, яку видає МОН, ВНЗ не має права продовжувати свою діяльність. Але відомі випадки, коли виші ігнорували закон і не припиняли набирати і навчати студентів без дозволу Міносвіти.

Довіряй, але перевіряй!

Втрачати пильність абітурієнту не можна, адже недобросовісних людей, які мріють нажитися на абітурієнтах у розпал вступної кампанії, в країні вистачає.

Обравши для себе ВНЗ, не соромтеся попросити у представника приймальної комісії показати ліцензію та інші документи. Які саме – розповідає заступник директора департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Микола Фоменко:
– Ліцензія на здійснення освітньої діяльності;
– Сертифікати про акредитацію спеціальностей;
– Довідка про внесення вузу до Державного реєстру навчальних закладів;
– Статут вищого навчального закладу;
– Колективний договір;
– Правила прийому до вищих навчальних закладів;
– Програми для підготовки для вступників до ВНЗ.

Перевірити документи абітурієнт має повне право, а навчальний заклад, у свою чергу, не має права відмовити в цьому проханні. Якщо представник вишу починає лукавити, мовляв, документи знаходяться у ректора або в головному корпусі, або щось у цьому дусі, рекомендуємо триматися від такого навчального закладу подалі, якими б привітними не здавалися його працівники. Документи на здійснення освітньої діяльності повинні бути у вільному доступі: у головному навчальному закладі – оригінали, у філіях – нотаріально завірені копії. Також ліцензія та інші документи повинні бути опубліковані на сайті ВНЗ і вивішені на інформаційному стенді в приміщенні навчального закладу.
У ліцензії повинні бути вказані такі дані:
– Назва напряму та спеціальності;
– Освітньо-кваліфікаційний рівень та обсяги підготовки;
– Термін дії ліцензії;
– Юридична адреса вищого навчального закладу;
– Відокремлені структурні підрозділи (філії) ВНЗ і їх юридичні адреси.

Також необхідно перевірити, чи має виш право навчати за обраною вами спеціальністю, бо іноді ВНЗ позбавляють ліцензії не повністю, а за окремими напрямами. Для цього слід ознайомитися з сертифікатом про акредитацію спеціальностей, в якому повинно бути зазначено:
– Назва напряму або спеціальності;
– Освітньо-кваліфікаційний рівень та обсяги підготовки;
– Термін дії сертифіката;
– Юридична адреса вищого навчального закладу;
– Філії вузу і їх юридичні адреси.

Микола Фоменко рекомендує звернути увагу на те, що ВНЗ не має права зараховувати студентів без проведення конкурсного відбору вступників. Тобто якщо у виші вам обіцяють вступ поза конкурсом, не вірте: такі посередники зажадають з вас гроші за «допомогу у вступі» і безслідно зникнуть, не виконавши обіцянки, оскільки це поза законом. Якщо виш порушує встановлені МОН умови прийому на будь-якому етапі вступної кампанії – це ознака неправомірних дій.

Микола Фоменко каже, що можливість втручання в проведення конкурсу ззовні виключена, оскільки вступ до ВНЗ контролює Єдина державна електронна база з питань освіти (ЄДЕБО), в яку вносяться персональні дані про абітурієнта і в якій автоматично обчислюється його рейтинговий бал.

Викрили? СКАРЖТЕСЯ!

Якщо ви зіткнулися з нечесними вишами, повідомляйте про порушення в Державну інспекцію навчальних закладів України (ДІНЗ) за телефоном (044) 239-16-82, до Міністерства освіти і науки України – (044) 486-24-42 або на консультативний телефон МОН , який функціонує під час проведення вступної кампанії – (044) 481-32-15. Глава ДІНЗ Михайло Гончаренко зауважив, якщо позбавлений ліцензії ВНЗ продовжує працювати, представники інспекції звертаються до прокуратури.

Однак витрачені на вступ і навчання у виші-шахраї гроші, час і сили постраждалим навряд чи хтось поверне. До того ж випускник неліцензійного ВНЗ не отримає диплом про вищу освіту державного зразка. Якщо ж заклад позбавляють ліцензії вже після набору студентів, то керівництво зобов’язано взяти на себе завдання розформувати студентів по інших ВНЗ.

Ризик натрапити на виш-шахрай є у тих, хто зупиняє свій вибір на нових навчальних закладах, в яких ще не було жодного випуску, а також на закладах, що займають останні місця в рейтингах України. Краще не ризикувати і не сподіватися на авось, а віддати перевагу ВНЗ зі доброю репутацією. Благо вибрати є з чого: сьогодні в Україні діють 823 державні і приватні вищі навчальні заклади.

 

За матеріалами СЕГОДНЯ.ua

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *