Учені встановили причину сивини - yak borotysya z rannoyu syvynoyu1Колір волосся і шкіри залежить від пігменту меланіну, що виробляють клітини-меланоцити (від них залежить колір шкіри, волосся та очей). Меланоцити ж походять від спеціальних меланоцитних стовбурових клітин, які живуть глибоко в шкірі.

Маюмі Іто і його колеги з Нью-Йоркського університету (США) з’ясували, що у тих випадках, коли шкіра пошкоджена (скажімо, сильно опромінена сонцем), меланоцитні стовбурові клітини допомагають залікувати рану.
За умов сильного стресу стовбурові клітини “особисто” спрямовуються до ушкодженого місця. Отже, поряд з такою ділянкою з’являються волосяні фолікули, в яких немає запасу меланоцитних стовбурових клітин як результат – волосся зростає вже незабарвлене, сиве.
Науковцям удалося встановити рецептор, що наказує меланоцитним стовбуровим клітинам вирушати до місця ушкодження. Рецептор виявився відомим білком MC1R, що реагує на меланоцитстимулюючий гормон, а також на стресові гормони.

Описана аномальна поведінка стовбурових клітин, на думку вчених, якраз і є причиною того, що людина сивіє від сильних негативних переживань: стрес викликає сильний викид стресових гормонів, а ті позбавляють шкіру стовбурових клітин, що відповідають за забарвлення волосся.

З іншого боку, захворювання на зразок вітиліго, коли сильно порушується пігментація шкіри, можуть бути пов’язані з ненормальною роботою меланоцитних стовбурових клітин, запас яких виснажується без жодних видимих стресових причин.

За матеріалами IVONA

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *