МОЗ заспокоює: в Україні немає епідемії туберкульозу - 69b60087275720e3ae7ad97b9785cfffЕпідемії туберкульозу в Україні сьогодні немає. Про це під час відеолекції заявила радник міністра охорони здоров’я, головний позаштатний фтизіатр департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Ганна Ковальова.

“Сьогодні доволі часто виникають дискусії: чи можна говорити про епідемію туберкульозу в Україні?” – зауважила Ковальова.

За її словами, у міжнародній практиці для відповіді на це запитання є чотири критерії щодо визначення епідемії.

Перший критерій — це ураженість активним туберкульозом більше 1 % населення. В Україні станом на 1 січня поточного року, за даними державно-галузевої звітності, цей показник становить усього 0,14 %, а за розрахунками ВООЗ – 0,25 %, що у чотири рази менше встановленого критерію.

Другий критерій – кратний приріст захворюваності за короткий проміжок часу.

В Україні впродовж останніх шести років відбувається не приріст, а навпаки – зменшення загального тренду захворюваності на туберкульоз.

“Тобто не спрацьовує і цей критерій”, – зазначила Ганна Ковальова.

Третій критерій – ризик інфікування більше 1 %, який можна вирахувати, використовуючи класичну епідмодель туберкульозу.

Відповідно до цієї моделі, за основу розрахунків береться показник захворюваності на туберкульоз серед дітей, у яких захворювання здебільшого є результатом свіжого інфікування. В Україні у 2012 році цей показник становив 8,5 на 100 тисяч осіб населення.

Згідно з епідмоделлю, протягом року захворює на клінічні форми туберкульозу приблизно 10 – 15 % з числа вперше інфікованих дітей, а за умови проведення лікування – у 3-4 рази менше (мінімум 2 %).

Розрахований за цими “вихідними” даними показник ризику інфікування для України становить 0,45 %, а з урахуванням недовиявлення (14 % для України, за даними ВООЗ) – цей ризик становить максимум 0,6 %.

Таким чином, показник ризику інфікування в Україні не сягає 1%, пояснила експерт, і є рубіжним між середнім та високим рівнем захворюваності на туберкульоз.
Останній критерій епідемії – ураженість активним туберкульозом в окремих групах ризику понад 5% (“концентрована” епідемія).

В Україні цей показник становить 4,8% (практично 5%) серед ВІЛ-інфікованих та трохи менший за 4% у спецзакладах Державної пенітенціарної служби України.

Україна має середньо-високий рівень захворюваності, водночас Україна впритул наблизилася до етапу концентрованої епідемії туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих осіб.

І цей напрямок, як зазначила головний позаштатний фтизіатр, стає пріоритетним у програмі протидії туберкульозу в Україні.

За матеріалами Українська правда. Життя 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *