Існують й інші культурологічні інтернет-проекти, які мають на меті оприлюднення для вільного  доступу  унікальних рукописів  і документів. Вони не такі грандіозні, як World Digital Library, але теж відкривають вільний  доступ  до культурних цінностей, ще донедавна  практично недоступних широкому загалу.  Розповімо про деякі з них.

 

«СИНАЙСЬКИЙ КОДЕКС»

РУКОПИСИ ОНЛАЙН - кодексЩе влітку минулого року в інтернеті викладено найстародавніший у світі рукописний список Біблії IV століття, відомий під назвою «Синайський  кодекс». Це  –  результат спільної роботи фахівців Британської бібліотеки, монастиря Святої Катерини  на Синаї (Єгипет),  Національної   бібліотеки у Санкт?Петербурзі  (Росія) і  Лейпцигського університету (Німеччина). Колись він містив понад 1400 пергаментних аркушів. До наших днів дійшло лише 800. Знайшов манускрипт німецький  вчений  фон Тішендорф  у 1844 році під час дослідження бібліотеки монастиря Святої Катерини.  З часом рукопис  було поділено на чотири частини, які опинилися у Росії, Великій Британії, Німеччині  та Єгипті. Пять років тому ці країни домовилися відсканувати кожна свою частину і викласти в мережу. Цікаво, що до публікації в інтернеті жодна людина за останні півтора століття не бачила усіх сторінок «Синайського кодексу», зібраних в одному місці.

Вважається, що ця книга є одним із п’ятдесяти екземплярів Священного письма, замовлених візантійським  імператором Костянтином у 331 р. н.е. Кодекс написаний на аркушах з тонкого пергаменту розміром 38 на 35 сантиметрів.

«Синайський  кодекс» є  одним із найбільших  письмових  скарбів світу, – відзначалося у прес?релізі Британської бібліотеки. – Цей манускрипт, що сягає віком тисячу шістсот  років, дозволяє  дослідити розвиток раннього християнства і зрозуміти, як біблійний  текст передавався з покоління до покоління».

За чотири  роки було оцифровано усі аркуші та фрагменти, що зберігаються у книгосховищах чотирьох країн. Зроблено цифрові фотографії  за  технологією,  що виключала будь?який фізичний або хімічний контакт з документом.

В процесі роботи вдалося зробити кілька наукових  відкриттів. Так,  встановлено,   що над книгою процювало чотири особи. Раніше вважалося, що переписувачів було троє.

Кодекс ще  потребує   серйозних досліджень, на багато питань, пов’язаних  із ним, досі немає відповіді.  Невідомо, де саме було написано книгу, як довго вона створювалася і як вона потрапила до монастиря.

Величезна   історична та   фінансова цінність «Синайського  кодексу»  накладали жорсткі обмеження  не лише  у доступі  до древнього рукопису, а й на його вивчення. Книгу так ретельно охороняють,  що за останні 20 років до роботи з нею у Лондоні було допущено лише четверо дослідників.

Тепер  проект доступний  для вивчення всім бажаючим. Судячи з кількості відвідувань сайту, документ викликав великий інтерес до книги як з боку любителів старовини, так і з боку світової академічної спільноти.

З відсканованим рукописом можна ознайомитися на сайті www.codexsinaiticus.org. На сайті міститься також переклад рукопису сучасною грецькою мовою, і  частково – англійською.

ВІД СЕРЕДНЬОВІЧНИХ ХРОНІК ДО ТРАКТАТІВ НЬЮТОНА

Вчені Техаського університету виклали онлайн понад 7000 сторінок рукописів ХІ – ХVІІ століть, що зберігаються  у Центрі Гаррі Рансома.

Тематика манускриптів колекції дуже широка. Тут  є праці з алхімії,  астрономії, ботаніки,  картографії, дипломатії, геральдики, медицини,  філософії.  В інших йдеться про історичні події. Дослідники  знайдуть тут також літературні твори, трактати про музику.

Найдавніший  рукопис колекції –  Тегернзейський  альманах. Ця збірка релігійних текстів написана в ХІ столітті.

У зібранні зберігаються рукописні  копії праць Ціцерона, Горація, Овідія і Платона, середньовічні  твори Джеффрі Чосера, Данте і Петрарки.  Історичні хроніки центру  стосуються правління багатьох європейських монархів.  Серед них – Генріх VIII Англійський, Людовік XII  Французький  і  Філіп III Іспанський. Деякі документи,  пов’язані з діяльністю таких історичних осіб, як Олівер Кромвель, Мартін Лютер, Ісаак Ньютон, Уолтер Рейлі (англійський   авантюрист,  поет  і пірат XVI?XVII століть).

Колекція манускриптів Середньовіччя і раннього Нового часу з Центру Гаррі Рансома – чудове джерело для вчених і студентів з усього світу, які отримали широкі можливості для досліджень. Наприклад, історики можуть порівняти різні версії одного тексту. Багато з цих рідкісних рукописів ніколи не видавалися на руки дослідникам, тому що за століття вони стали занадто крихкими. Нині користувачам доступні їх оцифровані копії у супроводі  детальних описів. Крім того,  на полях багатьох  документів містяться примітки та інші написи, які після цифрового сканування набагато легше розшифрувати.

База  даних манускриптів  знаходиться на сайті Центру Гаррі  Рансома http://www.hrc.utexas.edu. Користувачі сайту можуть знайти необхідні рукописи за ключовими словами. Можна також деталізувати пошук за кількома характеристиками: ім’я, країна, століття, мова, жанр, тема. Пошукова система сайту відгукується і на фізичні характеристики об’єкту – наприклад, воскова печатка або ноти.

ЗВИТКИ  МЕРТВОГО МОРЯ

РУКОПИСИ ОНЛАЙН - кодехорошс1Наприкінці  жовтня Google та Ізраїль оголосили про об’єднання  зусиль, щоб надати дослідникам і широкому загалу першу повну базу даних Кумранських  рукописів  з можливістю зручного пошуку. Кумран – селище поблизу  Мертвого моря, що стало відомим завдяки знайденим неподалік від нього сховищам із стародавніми рукописами.  Тексти датуються 250 р. до н. е. – 68 р. н. е.

Рукописи Мертвого моря являють собою колекцію звитків із 972 документів. Вони написані івритом,  арамейською  та грецькою мовами. Це – тексти Старого заповіту, апокрифи і твори до того невідомої релігійної общини.

Сувої, сховані  у глиняних  горщиках,  знайдено в кумранських  печерах в період між

1947 і 1956 роками. Їх походження викликало гарячі суперечки. Деякі вчені вважають, що рукописи створено кумранською общиною єссеїв – чернечою іудейською сектою. Деякі  дослідники вважають,   що  єссеї сповідували раннє християнство і заховали сувої під час іудейських воєн. Інші ж стверджують, що тексти було написано в Єрусалимі й сховані у кумранських печерах біженцями, які рятувалися від римських гонінь.

Останні дослідження вказують саме на кумранське походження рукописів.

Десятиліттями доступ до звитків був обмежений невеликою групою вчених, які були допущені урядом Ізраїля до роботи по складанню фрагментів рукописів, їх перекладу і підготовці до публікації.

На початку дев’яностих років переважну частину текстів було опубліковано. Тому зараз доступ до рукописів  ще більше обмежено.  Звитки зберігаються  у  темряві,  в спеціально збудованому приміщенні з особливими умовами в Музеї Ізраїля в Єрусалимі. В кімнаті для перегляду можуть працювати не більше  двох осіб одночасно.  Кожному досліднику  виділяється  усього три  години для вивчення бажаного фрагменту, причому самі рукописи закриті склом. Звичайно, сувої можна вивчати і в опублікованому вигляді – з 1955 року видано вже 39 томів, що містять тексти і фото оригіналів.  Однак наклади цих книг невеликі. Вони рідкісні  й дуже дорогі, тому не кожна бібліотека, не кажучи вже про окремих вчених, можуть собі дозволити їх придбати. Фотознімки, які будуть доступні  онлайн, чіткіші за оригінали завдяки використанню сучасних технологій. Вони зроблені інфрачервоною  камерою NASA,  що використовується  для космічних знімків. Ця технологія  дозволила отримати чіткі зображення  навіть тих частин  рукописів, що геть вицвіли за дві тисячі років. Це дає можливість вченим взагалі не звертатися до оригіналів, і покладатися у своїх дослідженнях лише на цифрові фото.

Кумранські рукописи в інтернеті будуть доступні для усіх  бажаючих за  кілька місяців. Автори проекту обіцяють додати до них англійський переклад.

Володимир ШАРОВ,

Тетяна ЧОРНОЛУЦЬКА

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *