Прийняття Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» у новій редакції суттєво покращить стан фінансування наукової галузі. На цьому наголосив голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко.

За його словами, законопроект уже пройшов широке експертне обговорення, а на даний момент винесений на розсуд громадськості.

«Важлива консолідована підтримка не тільки наукових кіл, а й представників бізнес-середовища і широкої громадськості. Тільки за умови проходження всіх цих етапів ми зможемо отримати справді збалансований і сучасний закон», – наголосив Володимир Семиноженко. При цьому він підкреслив, що прозорість держуправління і залучення громадян до цього процесу передбачене ініціативою «Партнерство «Відкритий Уряд», до якої Україна приєдналася.

Як зазначив голова Держінформнауки, ухвалення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» відноситься до головних завдань Держінформнауки на найближчу перспективу, оскільки це дозволить значно осучаснили правову базу в сфері наукової і науково-технічної діяльності.

Володимир Семиноженко підкреслив, що змінами, зокрема, передбачається створення Державного фонду підтримки науково-технічного розвитку та можливість утворення недержавних фондів грантової підтримки. Крім того, наукова установа отримає право бути засновником чи співзасновником юридичних осіб за рахунок внесення до статутного фонду майнових прав на інтелектуальну власність, що є принциповим з огляду на сприяння комерціалізації наукової діяльності.

«Прийняття закону у новій редакції – реальний шанс покращити фінансування наукової та науково-технічної галузі. Розширення грантового фінансування наукових проектів створює нові можливості для цілої галузі», – наголосив голова Держінформнауки.

Він нагадав, що положення проекту Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” у новій редакції зараз винесено на громадське обговорення.

Загалом, наголосив Голова Держінформнауки, Уряд постійно працює над удосконаленням системи фінансування наукової і науково-технічної діяльності. Так, Кабінет Міністрів затвердив перелік тематичних напрямів розвитку науки і техніки (Постанова КМУ від 7 вересня 2011 р. N 942), який містить 38 позицій. Документ посилює інноваційний вплив фундаментальної та прикладної науки на розвиток економіки, сприяє підвищенню рівня комерціалізації науково-технічних розробок та зростанню наукоємності ВВП.

Також, затверджено Концепцію реформування системи фінансування наукової і науково-технічної діяльності (розпорядження КМУ від 8 жовтня 2012 р. № 780-р), метою якої є підвищення ефективності використання коштів державного бюджету та реформування системи управління науковою і науково-технічною діяльністю. Реалізація Концепції сприятиме залученню інвестицій у реалізацію наукових проектів державними науковими установами,оновленню основних засобів, закупівлі нового обладнання, збільшенню кількості наукових досліджень і науково-технічних розробок, у тому числі тих, що проводяться за рахунок грантів, а також державних лабораторій, що проводять наукові дослідження і науково-технічні розробки за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки.

А 10 жовтня 2012 року прийнята нова редакція Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій», який спрямований на активізацію діяльності у сфері трансферу технологій та створення сучасних правових умов для комерціалізації наукових розробок.

Крім того, скасовано тендерні процедури для наукових робіт, відібраних на конкурсній основі, та для коштів спецфонду наукових установ і вищих навчальних закладів, запроваджено гранти КМУ колективам молодих вчених для виконання прикладних наукових досліджень та розробок, затверджено нові державні цільові науково-технічні програми.

Довідково

20 вересня 2011 р. в рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН 8 країн-засновниць (Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) започатковано міжнародну ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд», підписавши Декларацію «Відкритий Уряд». До цієї багатосторонньої Ініціативи приєдналася і Україна.

Партнерство спрямоване на підвищення рівня відкритості та прозорості діяльності державних органів, підтримку залучення інститутів громадянського суспільства до формування державної політики, впровадження високих стандартів професійної чесності в державному управлінні.

За матеріалами Урядового порталу

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу