«Лише 25 із 430 дітей із синдромом Дауна, які народжуються щорічно, відвідують загальноосвітні школи. Акцент саме на «відвідують», оскільки говорити про повноцінну освіту і знання ми не можемо! Всі решта або взагалі не навчаються, або з ними займаються батьки. Держава не помічає людей з такою генетичною аномалією і їх потреб у освіті», — заявив 21 березня на прес-конференції, присвяченій Всесвітньому дню людини з синдромом Дауна Сергій Курьянов, президент батьківського ВБО «Даун Синдром».  Нині в Україні законодавчо встановлена можливість навчання дітей із синдромом Дауна в класах з інклюзивним (спільним зі звичайними дітьми) навчанням.Однак, стверджують батьки, є проблема з реалізацію. Наприклад, у школах немає адаптованих освітніх програм для навчання дітей із синдромом Дауна; педагоги звичайних шкіл недосить поінформовані про особливості синдрому; школи не забезпечені навчальними і наочними посібниками; наявна матеріально-технічна база не дає змоги зробити школу ефективною і доступною для навчання.

 

Та є й позитивні зрушення: більше року в Києві діє спеціалізований Центр раннього розвитку для дітей з синдромом Дауна (поки єдиний на всю Україну). В Центрі вже 370 сімей отримують безкоштовну допомогу: консультації коригувальних педагогів, логопеда, психолога, навчальні посібники і регулярні заняття в групах.

—У школі-інтернаті № 26 відкрито спеціальний клас, до якого зарахують трьох дітей із синдромом Дауна. Експеримент розрахований на п’ять років, — розповіла начальник відділу освіти осіб з особливими потребами Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОНмолодьспорту Віра Шинкаренко.

Програму для першачків допомогли розробити голландські колеги. А навчатимуть майже як у Швеції: з вісьмома дітками в класі працюватиме педагог і асистент. Кожен малюк опанує програму індивідуально. Батьки підтримуватимуть зв’язок із педагогами через спеціальний щоденник. Наприклад, мама записує: «Їздили до дідуся, ловили рибу» або «Помер хом’ячок». І вчитель уже знає, що в учня була радісна подія або сталося горе. Якщо цей експеримент виявиться вдалим, методику передадуть до інших шкіл.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу