Історико-архітектурний і астрономічний комплекс НДІ “Миколаївська астрономічна обсерваторія” від середини березня поточного року рішенням суду був повернений у власність держави. Це означає, що майнові питання повністю врегульовані і тепер шлях із кандидатів у повноправні члени Списку світової спадщини ЮНЕСКО для обсерваторії відкритий. На цьому наголосив Голова державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко.

Голова Держінформнауки підкреслив, що Миколаївська астрономічна обсерваторія як цілісна історико-культурна заповідна територія була включена до Попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від України ще у 2007 році.

«Минуло уже шість років, а обсерваторія й досі перебуває в якості претендента до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Це було спричинено насамперед неузгодженістю стосовно права власності на нерухоме майно обсерваторії, що не дозволяло оформити пакет необхідних документів. Але ми домоглися усунення всіх перешкод на цьому шляху», – сказав Володимир Семиноженко.

За його словами, зараз залагоджуються останні юридичні питання, після чого можна буде збирати відповідні документи і подавати до ЮНЕСКО.

Він наголосив, що Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи, яка досі діє за призначенням.

Довідково:

Миколаївська астрономічна обсерваторія – одна з найстаріших обсерваторій Східної Європи. Заснована у 1821 році за наказом адмірала Олексія Грейга як морська обсерваторія з метою забезпечення Чорноморського флоту морехідними картами та навчання морських офіцерів астрономічним методам орієнтування, проведення атестації навігаційних приладів, складання зоряних карт і каталогів положень зірок, визначення координат комет і планет.

Розташована обсерваторія на найвищому пагорбі міста Миколаїв – вершині Спаського кургану доби бронзи-раннього залізного віку та поселення середньої бронзи (висота кургану 52 м). Проект будівлі у стилі класицизму виконав головний архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунш.

Миколаївська обсерваторія має статус пам’ятки архітектури національного значення. До складу пам’ятника входить територія обсерваторії площею 7,1 гектарів, головна будівля обсерваторії як пам’ятник архітектури, старі і сучасні павільйони і споруди наукового і господарського призначення, парковий ландшафт і чавунна огорожа.

У квітні 2007 року Миколаївська обсерваторія була включена до попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від України.

Зараз обсерваторія здійснює діяльність у галузі динаміки тіл Сонячної системи, дослідження навколоземного простору, створення каталогів положення зірок, інформаційної підтримки. При обсерваторії діє Музей телескопів.

13 березня 2013 року господарський суд Миколаївської області задовольнив позов в інтересах держави в особі Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України і визнав права державної власності на нерухоме майно Миколаївської астрономічної обсерваторії.

Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу