20 березня відбулося засідання Міжвідомчої комісії з питань сприяння розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження під головуванням міністра освіти і науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника. На засіданні було розглянуто питання про виконання доручення прем’єр-міністра України Миколи Азарова за результатами зустрічі з представниками сфери книговидання і книгорозповсюдження 16 лютого 2012 року.

 

Присутні заслухали доповідь Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України Олександра Курдіновича про проект Державної цільової програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції та читання на 2013 – 2017 роки. Як зазначив доповідач, досвід інших країн демонструє, що вирішення питань, винесених сьогодні на порядок денний, можливе лише за умови державної підтримки. Саме тому Держкомтелерадіо виступило з ініціативою розробки такої державної програми ще в 2006-му році, а сьогодні пропонує увазі членам комісії останній варіант цього документу. Рішення про затвердження проекту Концепції документу Державної цільової програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції та читання на 2013 — 2017 роки присутні ухвалили одноголосно.

Пожвавлена дискусія відбулася у процесі обговорення другого питання, що стояло на порядку денному засідання, а саме — про упровадження механізмів випуску серій книжкової продукції за доступними цінами. Насамперед, як слушно наголосив президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, слід враховувати недостатній рівень інформованості бібліотечних працівників щодо новинок вітчизняного книговидання, які з’являються на українському ринку. А це, відповідно, впливає на статистику «споживання» української книги.

Микола Сенченко, директор Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова», також зазначив необхідність державної підтримки в цій сфері, згадавши позитивний приклад Канади, в якій система книгорозповсюдження була створена з допомогою держави. Крім того, наголосив Микола Сенченко, необхідно упровадити практику встановлення «твердих цін» на книжкові видання — це стане на заваді різкому підвищенню цін на ту чи іншу книгу у прямій пропорційності до зростання її популярності.

Під час засідання обговорювалися також пропозиції щодо встановлення критеріїв для спеціальних бібліотечних серій — від якості паперу до оформлення книги. Так, зазначив міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник, шкільна бібліотечна книга повинна мати характерні ознаки — якісну поліграфію і міцну палітурку, що стане запорукою тривалого терміну її експлуатації.

Актуальним, окрім того, було визнане питання книгорозповсюдження – зокрема, проблеми доставки книжок в сільські бібліотечні установи: адже іноді вартість доставки книги до бібліотеки віддаленого населеного пункту перевищує вартість самої книги. Важливим фактором було визнано формування попиту на ту чи іншу літературу. Члени Міжвідомчої комісії висунули пропозиції стосовно диференційованого підходу до формування замовлення бібліотеками різних регіонів на літературу того чи іншого напряму. Тобто, до однієї бібліотечної установи, згідно зі сформованим там замовленням, надіслати більше літератури гуманітарного напряму, до іншої — технічного чи природничого. Проте, як підкреслив голова комісії Дмитро Табачник, є книги, які повинні бути в кожній бібліотеці. «Регіональні бібліотечні установи можуть замовляти літературу відповідно до своїх потреб, але книжки таких авторів як, наприклад, Іван Франко, Іван Нечуй-Левицький, Ольга Кобилянска, Павло Тичина та інших корифеїв української літератури повинні бути на полицях кожної бібліотеки — тож їх треба надсилати всім без винятку», — наголосив міністр освіти і науки, молоді та спорту.

 

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу