25 липня о 15:00 у приміщенні Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (м. Київ, вул. Володимирська, 22 а, територія Національного заповідника «Софія Київська») з нагоди відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі відбудеться урочисте відкриття документальної виставки «Духовні святині Києва».

Визначна подія минулого українського народу, пов’язана з доленосним цивілізаційним вибором руського князя Володимира, становить основну складову національної історичної пам’яті. Минуле головних святинь всієї Русі – храмів і монастирів Києва – є головною темою представленої виставки.

У експонованих документах репрезентовано складну долю християнської церкви на українських теренах, що зазнавала часи утвердження і розквіту, переслідувань і гонінь. Завдяки відданості вірі і праці мирян головні святині Християнської Русі налічують вже близько 10 століть.

Виставка висвітлює історію таких київських святинь як Десятинна церква, Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Братський Богоявленський монастир, Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир, Видубицький Свято-Михайлівський монастир, Софійський собор, містить відомості про римо-католицькі костели, старообрядницьку церкву та євангельсько-лютеранську кірху та інші пам’ятки Києва. Документи розповідають про господарську, наукову, громадську, культурну та релігійну діяльність київських монастирів та храмів. Окрему увагу приділено документам, що відображають урочистості, пов’язані зі святкуванням 900-ліття Хрещення Русі, яке відзначалося 1888 р. та 1000-ліття Хрещення Русі – у 1988 р.

У виставці використано більше 205 історичних документів, планів, креслень та фотоматеріалів.

Основу виставки становлять цінні і унікальні документи, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, м. Київ. Серед яких варто особливо відзначити жалувані грамоти на землеволодіння окремим київським монастирям, видані польськими королями та російськими царями ХVІІ–XVIII ст., грамоти, що підтверджували права на ставропігію Києво-Печерської Лаври, грамоти про призначення настоятелів і митрополитів. Окрему сторінку виставки присвячено перебуванню греко-католицької митрополичої кафедри у стінах Софійського собору. Особливо варто відзначити документи, пов’язані з історією будівництва та реконструкції головних релігійних святинь Києва, друкарською, освітянською та громадською діяльністю церкви. Документи XVIII – початку ХХ ст. дають змогу простежити історію будівництва окремих пам’яток, – від перших закликів віруючих про потребу у будівництві церкви до реалізації задуму, зокрема – Андріївської церкви, Володимирського собору, церкви Святого Миколая на Аскольдовій могилі, Покровської церкви на Солом’янці та інших.

Виставка вкотре нагадує нам основні ідеї Володимирового хрещення, яке поклало початок духовному розвитку, піднесенню освіти, науки, будівництва храмів на терені давньої Київської держави.

Виставку підготовлено Центральним державним історичним архівом України, м. Київ, за участі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України та Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу