Сьогодні кафедра електронних обчислювальних машин Національного університету «Львівська політехніка» святкує піввіковий ювілей. Упродовж цього часу підготовлено понад 4 тисячі фахівців, які нині розвивають нові інформаційні технології й ефективно застосовують їх на практиці.

Кафедра ЕОМ відіграла значну роль у розвитку ІТ-галузі не лише Львова та Західного регіону України, а й Європи та світу загалом. Адже серед її вихованців понад 620 фахівців-громадян 62 іноземних держав. Випускники кафедри стали провідними працівниками таких відомих ІТ-компаній, як «SoftServe», «ЕРАМ Systems», «Global Logic Ukraine», «Lohika Systems», «Cypress Semiconductor Corp.» та інших.

Кафедра має вагомі заслуги в тому, що Україна входить до ТОП-10 світових лідерів ІТ-індустрії і, за даними Європейської бізнес-асоціації, посідає четверте місце за кількістю сертифікованих фахівців у цій галузі після Сполучених Штатів Америки, Республіки Індія та Російської Федерації.

Останні п’ять років відбувалось щорічне зростання українського ринку високих технологій. 40% IT-фахівців нині працюють у Києві, 19% – у Харкові, 16% – у Львові, 7% – у Дніпропетровську і 4% – в Одесі. Вакансії розробників комп’ютерних засобів та програмного забезпечення є найбільш популярними не тільки в ІТ-секторі, а й на ринку праці загалом. Дефіцит фахівців у галузі інформаційних технологій в Україні сьогодні становить майже 30% і надалі зростатиме. Цей попит і задовольняє кафедра ЕОМ.

Як розповідає завідувач кафедри доктор технічних наук професор Анатолій Мельник, серед її найзначніших наукових здобутків — перші в колишньому СРСР серійні цифрові вимірювальні прилади: осцилографи, вольтметри, фазометри тощо. Тут розробили і перші прискорювачі універсальних комп’ютерів, гідроакустичні пристрої, системи оперативного контролю параметрів електроенергії, один із перших персональних комп’ютерів ПК-01 «Львів», вимірювально-обчислювальні системи для дослідження Світового океану. На кафедрі ЕОМ «Львівської політехніки» з’явилася така унікальна річ, як прецизійний цифровий кварцовий термометр для вимірювання різниці температур, який за якістю не поступався кращим приладам фірми Hewlett-Packard (США). Тут побачила світ і перша ґрунтовна монографія з п’єзокварцевої термометрії.

До наукових здобутків належать також створення на замовлення іноземних фірм систем опрацювання зображень будинків, отриманих із лазерного далекоміра, та зображень, отриманих із промислового комп’ютерного томографа, пристрої захисту інформації та системи проектування самих комп’ютерів.

Професори кафедри Б. Швецький та І. Вишенчук – єдині в Україні двічі лауреати Державної премії України в галузі науки й техніки за роботи з електронного приладобудування. Доцент Ярослав Гнатів – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка. На замовлення Національного космічного агентства України (НКАУ) науковці кафедри розробили комп’ютерні системи сканерів Земної поверхні для супутників Січ-1М та EgyptSat (Січ-2).

Із кожним роком розширюється і поглиблюється міжнародна співпраця кафедри. Особливо тісний контакт львівські політехніки встановили з Вищою фаховою школою імені Г. С. Ома в Нюрнбергзі (Федеративна Республіка Німеччина). Це дало змогу кафедрі ЕОМ розвиватися та прогресувати паралельно з бурхливим розвитком комп’ютерних технологій в європейському просторі.

Урочисте святкування річниці кафедри ЕОМ відбудеться 16 вересня 2013 року в актовій залі головного корпусу університету. Гостями заходу будуть, зокрема, директор компанії SoftServe Тарас Кицмей, завідувач кафедри комп’ютерних систем та мереж Харківського авіаційного інституту професор В’ячеслав Харченко, лауреат першої премії імені академіка Вавілова, народний депутат України IV, V, VI скликань, випускник кафедри Степан Давимука та інші.

У рамках святкування ювілею з 16 до 18 вересня 2013 року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Комп’ютерні системи та мережі: розроблення та використання».

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу