XVIII Міжнародна учнівська астрономічна олімпіада розпочалася 6 вересня 2013 року в м. Вільнюс (Литовська Республіка). У ній беруть участь 89 учасників олімпіади, які є представниками Вірменії, Бангладешу, Болгарії, Китаю, Чеської Республіки, Естонії, Індії, Індонезії, Італії, Казахстану, Литви, Румунії, Росії, Південної Кореї, Шрі-Ланки, Швеції, Таїланду та України.

На цьогорічній Міжнародній олімпіаді команда України була представлена 4 учнями: в молодшій групі змагався Пекарський Юрій (Чернівецька гімназія №4 Чернівецької міської ради, м. Чернівці), а в старшій – Баринова Катерина (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету імені Тараса Шевченка, м. Київ), Ерстенюк Ярослав (Українська гімназія №1 Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ) та Кохановський Іван (ліцей №100 «Поділ», м. Київ).

Окрім того, як співорганізатори олімпіади, окрему команду представляла Автономна Республіка Крим, до складу якої ввійшло двоє учасників, що змагалися в старшій групі: Звагельський Роман і Макарова Марія.

Під час олімпіади учні виконали завдання теоретичного, спостережного та практичного турів. Упродовж чотирьох годин теоретичного туру, який складався з 6 задач, учні виконували завдання на вивчення особливостей спостережень на сучасній радіообсерваторії «РадіоАстрон», визначення фізичних властивостей, умов спостережень на позасонячній планеті Глізе 581g, кількості сонячної енергії, що падала опівдні на одного литовського коня у XVIII сторіччі. Також учасники мали встановити  місцевий час, виявити його особливості та визначити швидкість руху нейтронної зорі у планетарній туманності, її вік.

На практичному турі, що складався з 2 завдань, учасникам треба було дослідити особливості руху астероїду, визначити відстань до галактики NGC 4214 та досконало вивчити Юпітер, його основні параметри за запропонованими даними та зображеннями.

А от завдання спостережного туру, на виконання яких виділялося лише 20 хвилин, вимагали знання зоряного неба, вміння знаходити об’єкти спостережень за їх загальними ознаками, визначати кутову та зенітну відстані, горизонтальні координати на небесній сфері, орієнтуватися та знаходити об’єкти, розміщуючи їх у центр поля зору телескопу.

Нагадаємо, що Міжнародна астрономічна олімпіада є щорічним науковим змаганням для учнів 14-18 років, метою якої є підвищення інтересу школярів до вивчення астрономії та фізики, застосування на практиці знань про Всесвіт, виявлення талановитих дітей, надання допомоги їм у виборі професії.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу