Сьогодні  низка вітчизняних ЗМІ поширила інформацію з посиланням на польський тижневик «Uwazam Rze», в якій, зокрема, йдеться про начебто «катастрофічну ситуацію в українській освіті».

Складно не погодитись із думкою польських колег про те, що приватна освіта, навіть у розвинених країнах Євросоюзу, починає потерпати, і не тільки у зв’язку з демографічною ситуацією, яка склалася останнім часом.

Проте, на відміну від Республіки Польща, в 2013 році прийом на навчання в Україні здійснювали 1293 вищі навчальні заклади І-ІV рівнів акредитації та їхні структурні підрозділи всіх форм власності та підпорядкування, зокрема 795 – державної форми власності, 208 – комунальної форми власності та 290 – приватної форми власності.

Під час цьогорічної вступної кампанії зареєстровано 2 198 060 заяв від понад 860 274 вступників.

Наразі зараховано майже 160 тис. осіб на навчання за програмою молодшого спеціаліста і приблизно 260 на навчання за програмою бакалавра. Загальний конкурс на навчання за державним замовленням становив 3,5 особи на місце.

Відверто дивує таке бачення польських журналістів стосовно висновків щодо катастрофічної ситуації й, особливо, своєрідної оцінки якості освіти в Україні, яка, щиро кажучи, можлива лише за результатами ретельного аналізу.

Хотіли би закликати польських колег ознайомитися зі світовим рейтингом Британської міжнародної компанії Quacquarelli Symonds (QS) найкращих вищих навчальних закладів, до якого ввійшли чотири українські університети. Так, Київський національний університет імені Тараса Шевченка покращив свої показники, порівняно з минулорічною версією рейтингу, майже на 100 позицій, піднявшись до позиції «441-450». Окрім того, 14 українських університетів входять до переліку 3000 найкращих вищих навчальних закладів рейтингу Webometrics.

Свідченням високої якості вищої освіти в Україні є також підготовка фахівців за високотехнологічними спеціальностями. Наприклад, лише в 2012 році українські вищі навчальні заклади випустили понад 20 тисяч фахівців для ІТ-галузі, за якими стоїть черга на міжнародному ринку праці.

Для подальшого підвищення якості української освіти, в рамках прямих угод між українськими та закордонними вищими навчальними закладами, щорічно за кордон відряджають на навчання та стажування 4000 осіб.

Із 2011 року запроваджено бюджетну програму з навчання студентів і аспірантів та стажування наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах розвинених країн Європи – Великобританії, Німеччини, Франції – та університетах США за природничими та інженерно-технічними напрямами, яких сьогодні держава потребує найбільше. На реалізацію цієї програми в Державному бюджеті України на 2013 рік передбачено приблизно 34 млн. грн.

Водночас активізовано роботу Міністерства освіти і науки України і в напрямі залучення студентів-іноземців на навчання в українських вищих навчальних закладах. Так, кількість студентів-іноземців, які навчаються в університетах України, за останні три роки зросла з 44 тис. до 61 тис. осіб.

З огляду на зазначене, хотіли б запросити журналістів польського тижневика «Uwazam Rze» до співпраці з метою об’єктивного висвітлення ситуації в українській вищій освіті. Ця пропозиція стосується й українських ЗМІ, які охоче поширили таку інформацію.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу