23 вересня під головуванням директора Інституту інноваційних технологій та змісту освіти МОН України Олександра Удода відбулося засідання XVI Українсько-польської комісії експертів з удосконалення змісту підручників історії та географії.

До обговорення доповідей членів комісії долучилася освітянська спільнота України. Усього в роботі взяли участь 62 викладачі історії середніх загальноосвітніх навчальних закладів, ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації та 51 викладач географії із Київської, Дніпропетровської, Полтавської, Харківської, Миколаївської, Житомирської, Вінницької, Одеської та Рівненської областей. Захід був організований за сприяння Міністерства освіти і науки України та Міністерства освіти Республіки Польща, Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Відкриваючи зустріч, директор Інституту інноваційних технологій та змісту освіти МОН України Олександр Удод наголосив, що засідання експертів українсько-польської комісії кожного року має певне тематичне спрямування. «Діяльність нашої комісії вже давно вийшла за рамки питань вдосконалення змісту підручників з історії та географії, – наголосив Олександр Удод. – Вона має значно ширший і освітньо-культурний контекст, і велике політичне значення. Засідання комісії відбувається саме в ті дні, тижні, місяці, коли, по суті, вирішується доля євроінтеграційних прагнень України. І велику роль у тому, що українські плани реалізовуються, відіграє Республіка Польща, яка давно і надійно є стратегічним партнером України в Європі. Українсько-польська співпраця з кожним роком набуває більш вагомого значення».

Радник із питань науково-освітньої співпраці Посольства Республіки Польща в Україні Анна Кузьма зазначила: «Основою розмови істориків на сьогоднішньому засіданні також є дипломатія і діалог. Польща і Україна ведуть його вже більше 20 років, і вже багато зроблено. Так, у Дніпропетровську є два польські центри, працюють три лектори в українських університетах, є багато осіб, які вивчають польську мову. Українське і польське суспільства, так історично склалося, є багатонаціональними».

Під час заходу заступник міського голови Дніпропетровська Олена Лозенко відзначила: «Наше місто є багатонаціональним – тут проживають майже 100 національностей, зареєстровано 18 релігійних конфесій. Обмінюючись думками та обговорюючи проблемні питання, ми надаємо нашій спільній роботі системності та послідовності, формуємо нові складові системи гуманітарної політики, місцевого самоврядування. А базовою складовою місцевого самоврядування, безумовно, є історичні дослідження, які дають можливість критично осмислювати попередній досвід. Це дає змогу найкраще підійти до виконання регіонального проекту «Новій Дніпропетровщині – новий стандарт освіти», що був започаткований тоді губернатором, а нині віце-прем’єром України Олександром Вілкулом».

До роботи Українсько-польської комісії були залучені відомі громадські та політичні діячі: Генеральний консул Республіки Польща в Києві, головний рабин Дніпропетровської області Шмуель Камінецький, представники Дніпропетровської державної обласної ради та адміністрації, ректор Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Микола Поляков та інші науковці.

Звертаючись до учасників наради, ректор Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Микола Поляков наголосив: «Взаємодія і в таких галузях гуманітаристики, як історія та географія, набуває особливого значення. Адже саме ці галузі знань допомагають нашим народам злагоджено рухатися у спільному європейському історичному часі та просторі. І здійснювати таку українсько-польську взаємодію дуже важливо, починаючи саме з підручників загальноосвітніх навчальних закладів».

За його словами, в останнє десятиліття українсько-польське співробітництво в галузях вищої освіти і науки активізувалося. Цьому сприяло укладення ДНУ дев’яти договорів про співпрацю з польськими ВНЗ. Так, за період із 2002 по 2013 рр. до вищих навчальних і наукових закладів Польщі було відряджено 65 студентів та 120 співробітників ДНУ. За цей же період ДНУ ім. О.Гончара відвідали 24 делегації з вищих навчальних і наукових закладів Польщі. Крім того, в Дніпропетровському університеті створені належні умови для студіювання полоністики, функціонує Українсько-польський науково-культурний центр. Знаковою подією у плідних інтелектуальних зв’язках із польськими колегами стало проведення двотижневої українсько-польської студентської археологічної експедиції на Старокодацькій фортеці, яка мала гарні результати.

У засіданні Українсько-польської комісії взяли участь визначні українські та польські вчені, а саме: доктори історичних наук – професор Варшавського університету Владзімеж Медрецький, заступник директора Інституту історії України НАН України проф. Станіслав Кульчицький, декан історичного факультету ДНУ імені О.Гончара проф. Сергій Світленко, завідувач кафедри фізичної та економічної географії ДНУ імені О.Гончара Любов Зеленська, кандидат історичних наук директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ігор Щупак та інші.

Під час роботи засідання експерти розглядали складні питання історії міжнаціональних відносин, війн, Голокосту та інших геноцидів, проблемні місця єврейської меншини в історії України та Польщі. Зокрема учасники наради заслухали та обговорили такі наукові доповіді: «Поляки і євреї в суспільно-цивілізаційних змінах на польських теренах у ХІХ – першій половині ХХ ст.» (проф. Владзімеж Медрецький), «Поляки – євреї – українці в роки Другої світової війни» (проф. Гжегож Мотика, Польща), «Політичний суверенітет «чужих»: дилеми євреїв у контексті формування взаємин з українцями та поляками (1918-1939)» (проф. Максим Гон, Україна). До дискусій навколо них, крім істориків-науковців, активно долучалися й представники громадськості, вчителі українських шкіл та учнівська молодь.

У програмі роботи відкритої Українсько-польської комісії експертів – оглядова екскурсія Музеєм «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», екскурсія до Старокодацької та Новобогородицької фортець, а також семінар на тему викладання складних проблем історії міжнаціональних відносин, війн та геноцидів у шкільних курсах історії України та Польщі за участю методистів обласних інститутів післядипломної та педагогічної освіти і вчителів історії.

За матеріалами інформаційно-аналітичного агентства ДНУ імені О. Гончара

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу