Нещодавно Кабінет Міністрів України прийняв рішення про внесення змін до Порядку надання пільгового проїзду студентам вищих навчальних закладів I – IV рівнів акредитації та учням професійно-технічних навчальних закладів у міському й приміському пасажирському транспорті та міжміському автомобільному і залізничному транспорті територією України (постанова КМУ від 17.10.2013 № 784).

Зокрема, до пункту 6 вищезгаданого Порядку внесено зміни такого змісту:

«Студенти та учні мають право купувати квитки за половину їх вартості для проїзду в загальних, плацкартних вагонах, вагонах другого та третього класу всіх категорій поїздів приміського та міжміського сполучення і всіх вагонах регіональних поїздів. 

Пільговий проїзд студентам та учням оформляється тоді, коли статус студента (учня) підтверджується даними, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, створеній відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти».

Внесення таких уточнень має на меті приведення у відповідність нормативних актів згідно з вимогами чинного законодавства України, а також із метою запобігання ситуації, що виникає у зв’язку з тим, що в обігу наявна велика кількість підроблених студентських квитків, а також квитків осіб, які втратили статус студента, але продовжують використовувати студентський квиток для отримання пільгового проїзду.

Слід зазначити, що, відповідно до постанови КМУ від 13 липня 2013 р. № 752, єдиним джерелом даних у сфері освіти, зокрема щодо актуальності статусу студента вищого або учня професійно-технічного навчальних закладів, є Єдина державна електронна база з питань освіти (ЄДЕБО). У базі міститься інформація про освітню діяльність навчальних закладів, дані про студентів, випускників, студентські та учнівські квитки.

Студентський квиток на сьогодні є багатофункціональним документом, що використовується для:

– ідентифікації студента навчального закладу (зокрема й під час отримання ним пільг);

– отримання його власником допуску на територію навчального закладу, гуртожитку, спортивного комплексу навчального закладу та інших об’єктів;

– отримання дозволу на користування бібліотекою разом або замість читацького квитка.

З огляду на зазначене, передбачене введення в експлуатацію автоматизованої інформаційно-аналітичної системи обліку та відшкодування пільг, що надаються студентам вищих навчальних закладів I – IV рівнів акредитації та учням професійно-технічних училищ на основі Єдиної державної електронної бази з питань освіти, тобто запроваджується система підтвердження дійсності статусу студента за допомогою ЄДБО під час оформлення пільгового проїзного документу (квитка) в касах (терміналах) залізничного транспорту України.

Зазначимо, що до розроблення та впровадження цього проекту були залучені, окрім Міністерства освіти і науки, Міністерство інфраструктури, Державна адміністрація залізничного транспорту, підприємства-розробники програмного забезпечення компонентів системи, а також навчальні заклади. Кожна з установ (організацій) у межах своєї компетенції бере участь у реалізації проекту, згідно зі спільним планом заходів щодо його реалізації.

Отже, запровадження цього проекту сприятиме повному та адресному обліку наданих студентам (учням) послуг із пільгами, що дасть можливість компенсувати кошти надавачам цих послуг у розмірі їх фактичного надання, забезпечувати економію та цільове використання бюджетних коштів, що були виділені на ці потреби.

Із 15 жовтня 2013 року розпочалася дослідна експлуатація запровадження автоматизованої системи, а згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 784, остаточне впровадження системи заплановане з 1 липня 2014 року.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу