У Донецькому національному технічному університеті відбулася грандіозна подія – вчені кафедри комп’ютерної інженерії (КІ) разом із численною делегацією колег із Штутгартського університету на чолі з його ректором професором Вольфрамом Ресселєм провели Міжнародний науковий семінар «Проблеми та технології паралельного моделювання», присвячений 40-річчю співпраці українського та німецького вишів. На урочистому засіданні вченої ради факультету комп’ютерних наук і технологій (КНТ) учасників семінару привітали Генеральний консул Німеччини в Донецьку Детлеф Вольтер, керівник інформаційного центру Німецької служби академічних обмінів у Києві Флоріан Кюхлер, ректор ДонНТУ професор Олександр Мінаєв і ректор Штутгартського університету Вольфрам Рессель.

Співзасновники співробітництва – завідувач кафедри комп’ютерної інженерії професор Володимир Святний і почесний доктор ДонНТУ професор Міхаель Цайтц – розповіли про те, з чого почалася співпраця, висвітлили етапи її розвитку та доповіли про результати, які не можуть не вражати. Завдяки підтримці німецьких колег провідні вчені факультету обчислювальної техніки та інформатики (нині факультет КНТ) ДонНТУ змогли виконувати дослідження на новітніх апаратно-програмних засобах, що сприяло не тільки збереженню наукового потенціалу кафедр електронних обчислювальних машин і прикладної математики та інформатики, а також і його розвитку. Так, наприклад, у 1998 році Інститут паралельних обчислювальних систем (IPVS) Штутгартського університету передав кафедрі ЕОМ 12-вузлову систему Intel Paragon – одну з найбільш відомих і типових на той час суперкомп’ютерних систем. Із 2000 року був налагоджений віддалений доступ співробітників ДонНТУ до ресурсів федерального надпотужного обчислювального центру (HLRS) Штутгартського університету.

У червні 2010 року разом з обчислювальним центром ДонНТУ у Донецьку був введений в експлуатацію потужний 100-вузловий паралельний обчислювальний кластер, переданий кафедрі комп’ютерної інженерії Штутгартським HLRS. Зараз проводиться його модернізація шляхом розширення кількості обчислювальних вузлів до 140 і заміни системи зв’язку між вузлами на більш потужну. Обладнання для цього надав обчислювальний центр Штутгартського університету як гуманітарну допомогу. Директор HLRS проф. Міхаель Реш щорічно виступає з доповідями з актуальних розробок і перспектив у сфері суперкомп’ютінга перед студентами та викладачами ДонНТУ.

З 2001 р. функціонує програма DAAD «Стипендії ім. Леонарда Ейлера» за проектом «Паралельне моделювання та розподілене моделююче середовище для автоматизованих систем». Їх виділяє Штутгартський університет для підтримки студентів, аспірантів і молодих викладачів ДонНТУ на завершальному етапі виконання магістерських і кандидатських робіт. За ці роки 52 стипендіати кафедри «Комп’ютерна інженерія» пройшли наукове стажування в німецькому вузі. Зараз DAAD надає щорічно шість таких стипендій.

З ініціативи професора Е.-Д. Гіллєса в 2001 р. була заснована наукова програма технічної кібернетики Pro3, згідно з якою магістрантам і аспірантам кафедри КІ виділяється дві-три 12-місячні стипендії на рік. Нею скористалися 22 магістранти, деякі з них стали аспірантами та асистентами. На 2013-14 навчальний рік Pro3-комісія надала кафедрі ще три стипендії. Наукові дослідження за цією програмою виконуються стипендіатами програми в Макс-Планк-Інституті динаміки складних технічних систем (Магдебург), у Штутгартському і Гамбурзькому університетах.

За результатами досліджень опубліковано понад 80 спільних статей у німецьких та українських наукових виданнях. Із тематики співробітництва вчені ДонНТУ захистили дві докторські та 12 кандидатських дисертацій, у стадії підготовки до захисту знаходяться ще п’ять.

За участі європейських професорів на кафедрі комп’ютерної інженерії створено німецьке та англійське відділення, що сприяє підготовці фахівців європейського рівня та інтеграції ДонНТУ у світову спільноту  технічних університетів.

Кращі студенти німецькомовних груп спеціальності «Системне програмування» проходять наукову практику в інститутах Штутгартського університету, а кращі магістранти виконують там магістерські роботи (у 2010-11 навчальному році – сім осіб, минулого року – п’ять). На сьогодні в HLRS проходять наукове стажування чотири випускники кафедри, які є виконавцями проектів з ефективного застосування паралельних обчислювальних систем. Випускники І. Степанов, М. Красник, М. Доста вже захистили дисертації у Штутгартському університеті, П. Скворцов завершує роботу над дисертацією. Нещодавно розпочато співпрацю з Інститутом паралельних обчислювальних систем за новими напрямами, серед яких, наприклад, моделювання великорозмірних систем. З 2008-2009 навчального року на кафедрі КІ організовано німецькомовну групу і за спеціальністю «Комп’ютерні системи та мережі» з орієнтацією на проектування спеціалізованих комп’ютерних систем у співпраці з Німецьким технічним факультетом ДонНТУ та фірмою Сіменс. Випускники німецькомовних груп успішно працюють на факультеті КНТ, фірмах України та Німеччини.

Під час співробітництва семи вченим Штутгартського університету було присвоєно звання «Почесний доктор ДонНТУ». У рамках святкування цієї знаменної дати такого звання був удостоєний ще професор Олівер Заводни.

На завершення семінару німецьким колегам вручили почесні грамоти ДонНТУ, медалі «За заслуги», сувеніри та грамоти-подяки від голови Донецької облдержадміністрації за плідну співпрацю та суттєвий внесок у підготовку українських фахівців.

 Олена Коваленко, “Донецкий политехник” 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу