Нещодавно студенти Інституту радіотехніки, зв’язку та приладобудування Вінницького національного технічного університету взяли участь у Міжнародному космічному експерименті «Shadow-Beacon», що проходив під егідою Ракетно-космічної корпорації «Енергія» імені С. П. Корольова.

Користуючись послугами Міжнародної космічної станції, студенти в університетському навчально-науковому центрі систем радіозв’язку та радіоаматорства досліджували умови прийому-передачі ультракороткохвильових радіосигналів у режимі бортового радіомаяка на радіостанції МКС із використанням всесвітньої радіоаматорської мережі; визначали характеристики ретрансляції радіосигналів через бортовий трансівер МКС, їх якість і просторовий розподіл; оцінювали впливи перевідзеркалення та затінення від елементів конструкції та величини кута місця МКС відносно наземних спостерігачів. 

На базі Центру студенти розрахували та підготували спеціальні антенні конструкції для космічного зв’язку, налаштували цифрову систему передачі та прийому сигналів з борту МКС, провели розрахунки траєкторій прольотів станції над Україною і зокрема над Вінницею, здійснили складну роботу з оформлення заявки та реєстрації нашої аматорської радіостанції в програмі експерименту.

Декілька тижнів працювала аматорська радіостанція Центру ВНТУ в ефірі, виловлюючи виток за витком прольоти МКС над Україною. Орієнтуючись за радіосигналом, студенти, вдивляючись у напівсутінкове небо, декілька разів бачили там яскраву «зірку» – відблиск від велетенських сонячних батарей космічної станції. Контакт зі станцією не був однобічним – з МКС за сигналами студентів ВНТУ пильнували колеги космонавти-радіоаматори, зокрема льотчик-космонавт Роман Романенко, інженер 34-ї експедиції та оператор аматорської станції RS0ISS.

На підтвердження космічного радіоконтакту зі станцією радіоаматорського Центру з міста Корольов, який є космічною столицею Російської Федерації, до ВНТУ надійшла спеціальна QSL-картка з автографом.

Використовуючи особливості атмосферних шарів планети на коротких хвилях, студенти Інституту радіотехніки, зв’язку та приладобудування підтримують дружні зв’язки через радіопростір з радіооператорами всього світу — зі Львова, Москви, Нью-Йорка і навіть Токіо.

Зазначимо, що навчально-науковий центр систем радіозв’язку та радіоаматорства ВНТУ має радіомузей, де представлені цікаві ретро-приймачі, засоби зв’язку та телекомунікаційні пристрої усіх поколінь.

За інформацією прес-центру ВНТУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу