Один із найавторитетніших наукових журналів світу – Science, – підбив підсумки 2013 року. Щороку журнал вибирає десять найбільш значущих світових наукових досягнень, і, крім того, намагається передбачити прориви наступного року.

 Цього року, на думку експертів журналу, найбільш значущим науковим досягненням став метод імунотерапії раку. Клінічні випробування технологій боротьби з хворобою, які базуються на впливі на імунну систему пацієнта, а не на пухлину, дали багатообіцяючі результати. І хоча поки ще не можна говорити, що цей метод перевернув медицину, і тепер боротьба з онкологічними захворюваннями вестиметься зовсім інакше, ніж раніше, однак експерти впевнені, що такий підхід боротьби з раком у майбутньому стане найдієвішим. Більше того, в перспективу такого методу вірять не тільки експерти, а й фармацевтичні компанії, які почали інвестувати в імунотерапію, хоча ще кілька років тому їх представники скептично ставилися до такого підходу боротьби з онкологією.

Серед інших досягнень наукового світу в 2013 році експерти журналу відзначили технологію CRISPR, тобто метод “генетичної мікрохірургії”, за допомогою якого вчені отримують можливість дуже точно “редагувати” геном; технологію CLARITY, яка робить тканини мозку прозорими для дослідників; вирощування “міні-органів” в лабораторії – наприклад, печінки, нирок і того ж мозку, які в майбутньому зможуть виявитися більш придатними об’єктами досліджень і експериментів, ніж тварини; використання інструментів структурної біології для розробки вакцини від респіраторного синцитіального вірусу; нові матеріали для сонячних батарей на основі перовскита, які легше та дешевше виробляти; знаходження в Космосі вченими “природних прискорювачів частинок”; визнання того факту, що сон потрібен мозку здебільшого для того, щоб “самоочиститись” від відходів життєдіяльності; клонування ембріонів людини і використання їх як джерела ембріональних стовбурових клітин.

Журнал Science також вибрав кілька подій, людей і речей 2013 року. Так, “Скам’янілістю року” став знайдений у Грузії добре збережений череп предка людини. “Хребетним року” став голий землекоп, який може прожити до 30 років і невразливий для раку. “Безхребетним року” – коник Issus coleoptratus із природними “шестерінками”.

“Відривом року” названо зонд “Воядже”, який покинув Сонячну систему, а “Вибухом року” оголошено метеорит над Челябінськом. “Рішенням року” – постанова Верховного суду США про те, що людські гени не можна патентувати, а “Політиканом року” названо голову комітету з науки нижньої палати Конгресу США Ламара Сміта, який намагається реформувати американський Національний науковий фонд.

Журнал Science видається з 1880 року, і з 1890 року він є рупором Американської асоціації сприяння розвитку науки. Видання, що виходить щотижня в паперовій та електронній версії, має більше мільйона читачів.

За матеріалами Преса України

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу