МІЧІО КАКУ, ЯКИЙ «ЗНАЄ ВСЕ» - saitВін любить жартувати: «Голлівудські продюсери не приймають сценарії науково-фантастичних фільмів, якщо їхні автори не прочитали попередньо моїх книжок». Хто ж він, Мічіо Каку – фізик-теоретик, астрофізик, співавтор теорії струн, письменник, футуролог, телезірка?

Сам професор Нью-Йорк­сь­ко­го університету, випускник Гарварду нині активно займається поширенням науки. І не лише зйомками науково-популярних серіалів для каналів Discoverу і ВВС. Ще він бере участь у телепрограмах і публічних лекціях по всьому світу.
Цього року американський науковець уперше прочитав лекцію «Фізика майбутнього» для студентів та всіх бажаючих у стінах Національного університету «Києво-Могилянська академія». Як з’ясувалося, світову знаменитість наші громадяни знають не лише завдяки телебаченню та інтернету. Судячи з того, що за автографом до Мічіо вишикувалася довга черга студентів з його книжками в руках, принаймні наше майбутнє можна прогнозувати в оптимістичних кольорах. Зареєструватися на лекцію могли всі, хто хотів, на Фейсбуці. Проте, коли таких виявилося понад чотири тисячі, реєстрацію були змушені припинити. Бо актова зала університетського культурного центру – лише на 1700 осіб. Склалося враження, що прийшли всі чотири тисячі: сиділи у проходах і на сходах. Навіть журналістам було непросто туди пробитися.
Можна лише позаздрити білою заздрістю американським студентам, бо вони мають такого професора. (Хоча чимало є й у нас викладачів, яких студенти проводжають з лекцій оплесками). Блискучий оратор, дотепний, витривалий (півтори години неперервного говоріння, стоячи на сцені не кожен витримає). Заволодів увагою аудиторії так, що зал ловив кожне слово, вибухаючи сміхом або оплесками, залежно від почутого.
Це не фантастика
А почав лекцію футуролог з того, що пообіцяв розповісти, яким буде наше майбутнє в найближчі 20 – 100 років. Каку переконаний, що науку творять і рухають уперед саме фізики. Високі технології, що використовують радіо, радар, мікрохвилі, навіть інтернет були винайдені й створені саме фізиками.
Мічіо Каку попередив, що спілкувався з трьомастами найвідомішими вченими світу і знає, про що говорить. Адже футурологія – серйозна наука, що ґрунтується не на осяяннях провидців, а на серйозних даних і їх досконалому аналізові.
Що ж ми матимемо за 20 років? Спираючись на прогрес у комп’ютерній техніці, можна передбачити, що, за висловом Каку, комп’ютери будуть усюди – і ніде. Що це означає? Коштуватимуть вони не дорожче від паперу, тож у побуті будуть навіть схожі на шпалери. Але розумних, до яких можна звернутися вголос за будь-якою інформацією. Торгівля, медицина перетворяться на дії он-лайн – від обстеження кіберлікарем до роздрукування на принтері наймоднішої сукні точно за параметрами замовниці. Зможете на­друкувати подарунки на Різдво. Надішлете по «емейлу» дизайн іграшки. І адресат сам роздрукує її на своєму принтері. У кожного буде власна фабрика у вітальні. До чого все це призведе?
До того, що називається «ідеальний капіталізм». Сьогодні капіталізм засновується на попиті та пропозиції. Коли попит та пропозиція врівнюються – це і є ціна об’єкта. Але тут немає точності. Ви не знаєте, що скільки коштує насправді. А в майбутньому контактна лінза просканує магазин і скаже вам, хто має найдешевший продукт, хто – найкращий. Якщо ви – компанія, то дізнаєтесь, хто купує ваш продукт, вибудуєте досконалий маркетинг, позиціонування, орендування. Адже всі будуть знати про все. Про будь-що, чим ви користуєтеся, купуєте. Це і є «ідеальний капіталізм».
Або ж хочете розпізнати когось у натовпі, ідучи вулицею? Будь ласка, ваші цифрові лінзи виділять кольором будь-яку особу чи кілька людей, навіть і на стадіоні. Звичайно, для всього цього ми маємо бути геть усі «оцифровані». Така собі «Матриця» в реалі. Чи «Термінатор». Страшно? Тільки на перший погляд. Адже будь-яке явище має і позитивну, і негативну сторони. Оцифрованість також. Це, наприклад, стане універсальним інструментом для медицини. Зай­ве казати, що медичне обстеження можна буде зробити, не виходячи з дому. І кожен матиме на особистому чіпі власний код ДНК. Що це дасть?
Про вірогідність захворювання на рак вас попередять за 10 – 15 років. Достатній термін, щоб не допустити найстрашнішого. Або: терміново знадобилися серце чи печінка, кістковий мозок? Ніяких донорів, жодних пігулок на все подальше життя, щоб ваш організм не відторгнув якийсь орган. Достатньо закласти ваші дані – і спеціальний медичний принтер роздрукує будь-який суто ваш, рідний орган, нирку чи навіть шкіру (Я уявила, що робитиметься в пластичній хірургії. – Авт.). Тож житимемо довго. Та й нанотехнології не стоятимуть на місці. Якщо ви все-таки проґавили серйозну проблему в вашому організмі, мікроскопічні роботи розміром з молекулу розпізнають її і ліквідують загрозу. Ніяких скальпелів, ніякої крові. Проковтнули пігулку як такий собі контейнер для «мікролікарів» – і все. Далі вже справа техніки. І це не фантазії. Вже сьогодні можуть виростити вухо, сечовий міхур, а минулого тижня одній дівчинці вживили штучно вирощену гортань.
Марксизм породила парова машина
Але до всього цього треба якось владнати відносини економіки і науки. Бо за власною теорією Мічіо Каку, всі світові кризи трапилися саме через науковий прогрес і неузгодженість між ним і економічними процесами. Як саме? Є версія, що якби не було Уатта, не було б і Маркса з його комуністичним теоретизуванням. Отож: з’явилася парова машина. Наука розвивається хвилями. Хвилями розвивається і багатство. Почався розвиток першої машинної техніки у світовому масштабі, залізниць. Ось перша економічна «бульбашка» – багатство пішло на Лондонську фондову біржу – акції, що стосувалися локомотивів. Це спричинило у 1850 році першу економічну кризу. А коли був написаний «Капітал»? Не було б цієї кризи – не було б Маркса.
Далі: Америка. Початок ХХ століття. Едісон, електрика. Але ж Едісон – винахідник, а електричні явища відкрили саме фізики задовго до того, як геніальний американець побудував на електричному струмі потужний напрям технологій. Знов – величезна «бульбашка». Цього разу – акції на Нью-Йоркській біржі. Результат – Велика депресія двадцятих – тридцятих років.
А потім – 2008 рік. Чергова бульбашка, величезна. Спричинена високими технологіями, лазерами, комп’ютерами. Почалася чергова хвиля науки, з’явилися нові надходження капіталу, а разом з ними – невиправдані очікування, масові вкладення у нерухомість. Знов перекіс в економіці, обвал ринку, знов криза. Звідки багатство? Від робітників, менеджерів, інвесторів. Але врешті-решт багатство – від науки. Ми про це забуваємо. Коли ми навчимося розуміти процеси між наукою й економікою – зуміємо жити без криз.
В Європі було створено ще одну бульбашку. Вона відобразилася у створенні середземноморського способу життя. Нерухомість виявилася несталим фактором. Середземноморський спосіб життя – теж несталий. До речі, саме цього року та бульбашка наближається. Перша – парова машина, друга – електрика, третя – комп’ютери. Якою буде четверта хвиля, що визначатиме багатство і процвітання в наступні кілька десятків чи сотень років? Ми думаємо, що це буде поєднання біотехнологій, нанотехнологій і штучного інтелекту.
Комп’ютер за вартістю макулатури?
За законом Мура, потужність ком­п’ю­те­рів подвоюється кожні півтора року. Для порівняння: потужність комп’ютера, що забезпечував політ на Місяць 1969 року, була меншою за потужність процесора сучасного мобільного телефону.
Майбутнє комп’ютерів у тому, щоб зникнути. Тому сьогодні і йдеться про розумні шпалери. Або Гугл-лінзи. Туристи з такими окулярами розмовлятимуть будь-якою мовою в будь-якій країні. Ви зможете отримувати інформацію будь-де, у будь-який час. Якщо ви робітник, вам потрібні інструкції. Якщо ви космонавт, вам теж потрібні інструкції в реальному часі. І контактні лінзи вам допоможуть. Або ж літак ВПС – у вас буде рентгенівське сприйняття. Ви зможете бачити крізь стіни. Ви одружені, ваш чоловік пішов до магазину. І ви, сидячи вдома, побачите те саме на полицях магазину, що й він. Ви йому допоможете у виборі. Це називається «підсилена реальність».
А «шпалери» – це експертна система, коли знання спеціаліста надаються майже безкоштовно. Просто вдома. Від юриста до лікаря й особистих друзів та колег за інтересами з усього світу. За висловом Мічіо, ви будете «всередині гри». І в прямому значенні теж – серед персонажів улюбленого мульт­фільму або разом з футбольною командою, за яку вболіваєте – на полі. Або ж транспорт. Уже сьогодні Мічіо Каку зізнався, що йому довелося проїхатися автомобілем, який сам себе веде – такий вже є!
У січні президент США Барак Обама оголосив про багато­мільярдні програми із дослідження людського мозку. Що далі? Далі – робота. Комп’ютери будуть разовими, як аркуші паперу, але всі ваші нотатки, розробки автоматично зберігатимуться у хмарі, в мережі. А оточення 3D екранів, усі ваші задуми одразу як в реалі?
Але тут є велика проблема: за все треба платити. Розмови і суперечки точаться про це давно: приватність та ідентичність. Як це так – про мене, мої уподобання, дії і плани знатимуть усі?! Держава знатиме про мене все? А як же «розумні» машини? Чи не загрожує людству їхній бунт, яким уже не одне десятиліття лякають публіку фантасти?
Саме цього стосувалася більшість запитань лекторові від аудиторії. Але Мічіо Каку всіх заспокоїв. Справа створення штучного інтелекту – це справа далекого майбутнього, і аж ніяк не найближчих ста років. А на той час буде створено і програму безпеки. Вона так само автоматично не дасть можливості технологічному прогресу завдати людству шкоди.
Насамкінець гість сказав: «Через 50 років ви будете жити у розумному місті. Гарна новина: ви будете жити довго. Погана: у вас не буде ні від кого секретів. Ви – чудова аудиторія. Я сподіваюся, що я вам підказав майбутнє. А воно залежить саме від вас».

Ольга Коваленко, «Освіта України»

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *