У Дніпропетровському національному університеті ім. Олеся Гончара відбулася відкрита дебатна гра. Напередодні Дня Конституції студенти намагалися дати відповідь на актуальне запитання: «Чи варто вносити зміни в Конституцію України лише шляхом референдуму?».

Організатор заходу – дебатний клуб ДНУ ім. Олеся Гончара. До складу команди «Уряду» увійшли Ксенія Седельникова (студентка 2 курсу ДНУ ім. Олеся Гончара, факультет систем та засобів масової комунікації) та Євген Кузьменко (студент 3 курсу ДДФА, факультет фінансів). До команди «Опозиції» – Тетяна Бухарцева (студентка 1 курсу історичного факультету ДНУ) та Андрій Литвиненко (студент 4 курсу НГУ, факультет інформаційних технологій). Суддями гри були Клім Ліхітінов (президент дебатного клубу), Красиков Максим (віце-президент) та Олександр Купрієнко (президент ВМГО «Федерація Дебатів України»). Також гру відвідали добре обізнані в цьому питанні експерти: кандидат історичних наук, доцент кафедри політології ДНУ Ігор Іщенко; кандидат політичних наук, доцент кафедри політології ДНУ Андрій Шуліка та представники ГО «Юридична клініка» при ДНУ.

Протягом гри тривала запальна дискусія, і кожна з команд навела багато аргументів. Представники «Уряду» доводили, що Конституцію України треба змінювати лише шляхом референдуму, який є виявом прямої демократії. Подібні голосування проводять у Швейцарії, Італії, Данії, Іспанії, Португалії. «Уряд» надав декілька аргументів. По-перше, якісність системи проведення референдумів. Команда стверджувала, що сьогодні зміни до основного закону України мають право вносити ВРУ і Президент, а Конституційний Суд – скасовувати ці зміни. При введенні референдуму Конституцію редагуватиме тільки народ. Отже, система завжди працюватиме. Також студенти стверджували, що референдум допоможе пришвидшити процес демократизації. І тому третій аргумент «Уряду» – збільшення відповідальності голосуючих. Дебатери доводили, що після введення референдуму люди стануть більш відповідальними та соціально активними. Адже тепер багато хто не ходить на вибори. Громадяни зрозуміють, що їхнє завдання – не тільки обрати депутатів та Президента, а й вирішувати, що потрібно доповнити в Конституції, а що прибрати.

Незважаючи на всі надзвичайно переконливі аргументи «Уряду», команда «Опозиції» також мала міцні переконання. Вона запропонувала залишити статус-кво, згідно з яким зміни до Конституції вноситимуть ВРУ та Президент України (при затвердженні цього на черговій сесії у ВРУ). По-перше, «Опозиція» заявила, що при владі – професіонали, а ось  звичайні люди не завжди здатні оцінити, як будуть згодом діяти зміни, внесені ними до Конституції. Під час референдуму зробити позначку «так» чи «ні» – легко, а зрозуміти результати змін – складно. Тому «Опозиція» – за те, що лише влада має вносити зміни до основного закону держави.

Після аналітичних промов гравців обох команд (це своєрідне підбиття підсумків) глядачі отримали змогу висловити свою думку щодо обговорюваної проблеми та поставити запитання гравцям. Дебати всім сподобалися, але аудиторія не змогла визначити переможця. Схожа думка була і в експертів. «Обидві команди виступили сильно. Але якщо і проводити референдум в Україні, то до нього потрібно ще ретельно готуватися», – сказав І. В. Іщенко. А суддя гри Олександр Купрієнко для себе визначив переможця – це команда «Уряду».

 

За матеріалами прес-служби МОНмолодьспорту

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу