Виявляється, для того, щоб розбагатіти, необов’язково працювати як кінь або розробити вдалий план пограбування банку. Можна збагатитися із… вмісту власного гаманця або скарбнички. Не дивуйтеся – там зберігаються СПРАВЖНІ КОШТОВНОСТІ!

Витрусіть дріб’язок на стіл – на перший погляд, там прості українські монетки. Але не всі вони такі вже й прості. Серед них трапляються екземпляри, які продаються в сотні й тисячі разів дорожче номіналу.

 

Після карбування монет в Італії штемпелі разом із монетами були передані в Україну, де продовжилося їхнє використання. Так вийшли монети, одна сторона яких карбована штемпелем, виготовленим в Італії, а інша – штемпелем, виготовленим в Англії або Україні. Такі монети зустрічаються рідко й користуються попитом у колекціонерів.

 

НАРОДЖЕННЯ ГРИВНІ

Після прийняття акту про державну незалежність України виникло питання  створення національної  валюти. Введені купоно-карбованці повинні були прослужити  недовго.  Вони, власне, і замислювалися  як перехідна грошова одиниця.  Після купоно-карбованців   мала з’явитися нова, стабільна валюта. Причому, не лише банкноти, але й забуті за роки інфляції монетки.

Перші партії нової національної валюти, як відомо, були замовлені за кордоном.  Але незалежність держави визначається в тому числі й можливістю самостійно виготовляти свою валюту. Тому було ухвалене рішення провести конкурс на виготовлення власної валюти серед національних підприємств.

Конкурс на право розміщення Першого Національного  монетного двору України виграв Луганський  верстатобудівний завод. Монетна справа була новою і для співробітників  заводу, і для нашої держави загалом. Адже в СРСР монети карбувалися в Москві й Ленінграді, у часи входження територій України до Російської й Австро-Угорської імперій монетна справа велася в основному в столицях і в місцях видобутку монетних металів, тобто не на території сучасної України. Останні монети на території України виготовлялися у Львові наприкінці  XVI ст.

Поки фахівці луганського  заводу приступили  до створення необхідного  устаткування для виробництва монет молодої держави, художники  щосили працювали над ескізами українських монет.  Постановою  Президії Верховної  Ради України  від 2 березня 1992 року були затверджені назви «Гривня» і «Копійка», а також затверджений  перелік  номіналів  монет: 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 50 копійок і 1 гривня. Цією ж постановою Національному банку України  дозволялося  самостійно  затверджувати  дизайн монет  для обігу. Уже  2 квітня Луганський  верстатобудівний завод отримав  ескізи всього номінального  ряду,  ухваленого Постановою Президії Верховної Ради.

УКРАЇНСЬКІ «АНГЛІЙЦІ» Й «ІТАЛІЙЦІ»

На Луганському заводі приступили до виготовлення штемпелів. Однак  паралельно  із  цим, замовлення  на виготовлення штемпелів було відправлено й до Англії. Ще одне – на виготовлення монет номіналом 1, 5, 10 і 25 копійок – було надіслано до Італії.

При виготовленні  штемпелів в Англії стався казус – перші штемпелі були зроблені таким чином, що на аверсі монети щит, на якому розміщується герб України, був випуклим,  а сам герб – втисненим  у цей щит.  Такі  монети серед колекціонерів  називаються «Англійська карбівка».  Монети – «англійці» бувають номіналом 10, 25 і 50 копійок. Непорозуміння швидко розв’язали, й інші штемпелі були зроблені для виготовлення монет з випуклим гербом на обкресленому полі щита.

В Італії дещо змінили дизайн монет – так, середній зуб тризубця в монет, карбованих італійськими  штемпелями, має стовщення в середині й загострюється на кінці. А в орнаменті навколо номіналу було дещо змінене розташування ягід – наприклад, ягоди грона праворуч від цифр номіналу формують практично прямокутний трикутник, у той час як в інших штемпелях це гроно має форму тупокутного прямокутника.

У Луганську також створювалися свої штемпелі, які відрізнялися від виготовлених в Англії й Італії.

Після карбування монет в Італії штемпелі разом із монетами були передані в Україну, де продовжилося їхнє використання. Так вийшли монети, одна сторона яких карбована штемпелем, виготовленим  в Італії, а  інша – штемпелем, виготовленим  в Англії або Україні. Такі монети зустрічаються рідко й користуються попитом у колекціонерів.

У ході підготовки нових грошових знаків відмовилися від частини номіналів. Так, наприклад, не побачили світ монети в 3 і 20 копійок, монети в 15 копійок відомі лише як пробні; один екземпляр можна побачити в Національному історичному  музеї на Андріївському узвозі в Києві.

Гурт – ребро монети – теж враховується при визначенні її ціни.

ПРО РЕБРО

Крім різних видів  штемпелів, для монет номіналом 10, 25 і 50 копійок має бути різним й гуртове оформлення монет однакових номіналів (ребро монети називається «гурт»).  Серед гривневих  монет мають особливу цінність  монети з переплутаними гуртовими  оформленнями – так, на монеті з датою  1995 на гурті може бути зазначений 1996 рік, і навпаки.  На монетах номіналом 5 копійок і більше повинно бути гуртове оформлення. Якщо його немає – це виробничий  брак, що теж цікавить колекціонерів.

ЩО ШУКАТИ

Світ української  розмінної  монети різноманітний.  Є багато видів, типів, і підтипів монет одного номіналу. Ми ж з вами зупинимося тільки на очевидних найцінніших різновидах і браках.

РІДКІСНІ РОКИ

Є монети,  які були викарбувані  дуже обмеженим накладом, тому і стали раритетними. До таких монет відносяться: 1 копійка 1994 і 1996 років; 2 копійки 1992 і 1996 років; 5 копійок 1994, 1996 і 2001 років; 25 копійок 1995 і 2001 років; 50 копійок 1996 і 2001 років; 1 гривня 1992 і 1995 років. Ціни на такі монети починаються від 30-50 гривень і більше.  Так, наприклад,  25 копійок 1995 року зараз стабільно продається дорожче за 300 грн. Не частими, але й не рідкісними вважаються 50 копійок 1995 року й 1 гривня 1996 року – їхня ціна може скласти 2-10 номіналів.

РІДКІСНІ РІЗНОВИДИ

Найпростішими для визначення є монети 10, 25 і 50 копійок так званого «англійського» карбування – коли на монеті в гербі щит випуклий, а в щиті втиснений тризубець. Такі монети продають від 500-600 гривень.

БРАКИ

Серед безлічі варіантів браку звернемо увагу на три з них: брак гуртового оформлення, повороти й зсуви заготівлі.  Браком гуртового оформлення на монетах в 5, 10, 25 і 50 копійок вважаються відсутність насічок, тобто гладкий гурт. Браком на одногривневих  монетах є або відсутність гуртового напису, або напис із датою, не відповідний  даті  на аверсі монети  (наприклад,  гуртовий  напис «ОДНА  ГРИВНЯ 1995» на монеті 1996 року). Повороти  аверсу щодо реверсу починають  цікавити колекціонерів у тому випадку,  якщо градус  повороту  не менше  45. Найцікавіші повороти рівно на 90 і 180 градусів. Такі монети продають від 20-30 гривень. Якщо ж поворот у монети рідкісного  року або типу, то це в кілька разів збільшує вартість монети. Аналогічним  браком є зсув монетної заготовки  – у цьому випадку  центр зображення не збігається із центром монетного кола. Інтерес представляють браки, у яких на монетному колі немає з боку зрушення як мінімум  буртика, що обмежує малюнок на полі монети. Будь-які українські  ювілейні монети з обігу номіналом 2 і більше гривень у колекціонерів  коштують нехай і не набагато, але дорожче номіналу.

ЩО ВПЛИВАЄ  НА ВАРТІСТЬ

При продажу монет необхідно пам’ятати, що вартість залежить від стану монети. З того  моменту, як ви знайшли рідкісну монету, вона перестає бути засобом платежу й стає предметом колекціонування  й торгівлі, до неї пред’являються вимоги як до товару. І ціна для неї формується так само, як і для товару – залежно від попиту й залежно від стану монети. Кожна додаткова подряпина, відкол, вм’ятина знижують вартість монети. Монети ж з діркою, деформовані, купують тільки якщо це рідкісні екземпляри. Звичайно колекціонери  намагаються покласти в колекцію щонайкращу монету, щоб не було необхідності  її заміни в майбутньому.

ДЕ ПРОДАТИ

Сьогодні оптимальне місце продажу – Інтернет.  Це можуть бути тематичні інтернет-аукціони й форуми або аукціони  «широкого  профілю». У кожному  разі, особливо якщо знайдено рідкісну за роком монету, рекомендую спочатку на форумі для колекціонерів  розмістити тему з монетою. У такому випадку  можна буде уточнити актуальну ціну, і в результаті – можливість продати монету дорожче. Можна спробувати продати монети в антикварний  магазин або безпосередньо в місцях зборів колекціонерів,  але в цьому випадку будьте готові до того, що буде важко виручити добру ціну.

ВИСНОВОК

Нині вже надруковано кілька книг і каталогів, присвячених темі грошового обігу сучасної України. Їх можна купити або (що простіше) скачати в інтернеті. Так що будь-хто може долучитися до цікавого й пізнавального світу нумізматики. Удачі в пошуках!

Олександр МЕЛАЩЕНКО

«ШАГ» ЗАЛІЗНИЙ ТА БРОНЗОВИЙ

Найпопулярніший в світі матеріал для виготовлення монет – мідь. Наприклад, американський «дайм» – монета номіналом у 10 центів – має 91,67% міді та 8,33% нікелю, а монета вартістю в 1 цент має вміст міді в 95%. А з чого зроблені українські  монети?

«Срібні» монети номіналом у 1 та 5 копійок зроблені з нержавіючої сталі, а от гроші номіналом у 2 копійки у 1992-1996 роках виробляли з алюмінієвого сплаву. Але зараз їх також виготовляють зі сталі. Переконатися в цьому ви можете за допомогою звичайного магніту – старі монетки вартістю в 2 копійки до нього не притягуються.

Склад «золотих» монет номіналом у 10, 25, 50 копійок та в 1 гривню цікавіший. Спершу, в 1992-1996 роках їх робили з латуні – багатокомпонентного сплаву на основі міді. Але нині їх карбують з так званої «алюмінієвої бронзи» – сплаву міді з алюмінієм. Цей сплав також дуже популярний в світі та часто використовується для виготовлення  грошей.

А чи знаєте ви, що наші такі звичні копійки могли інакше називатись? Адже в 1992 році в Україні були випущені перші пробні українські монети номіналом в «1 шаг» та «50 шагів».

Розглядалися й інші варіанти назви вітчизняної монети. Серед них пропонувалась навіть така екзотична  назва, як «списівка».  Але врешті решт Верховна Рада затвердила старе добре ім’я – «копійка».

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Коментарі закриті.