Сільська вчителька врятувала близько 200 старовинних ікон, серед яких є і чудотворні - dscf4292У тернопільській бібліотеці для дорослих № 4 відкрилась унікальна експозиція старовинних друкованих видань та ікон. Це стало можливим завдяки старанням Ганни Зьомко – звичайної вчительки з села Мирного Підгаєцького району Тернопільської області. Ще в 1989 році вона захопилася колекціонуванням старовинних ікон.

Поштовхом до цього стало таке спостереження: навіть у селах старовині ікони або доживають віку на горищах, або опиняються на смітниках чи у вогні. Таке недбале ставлення до історично-культурної спадщини надихнуло пані Ганну на порятунок шедеврів іконописного мистецтва.

Деякі ікони пані Ганна викупляла у їх власників, деякі витвори їй віддавали задарма. Так чи інакше, завдяки незвичайному хобі сільська вчителька врятувала близько 200 старовинних ликів, серед яких є і чудотворні. А Тернопільська область отримала унікальну колекцію ікон.

Слід зазначити, що частина витворів іконопису походить із Вінницької та Хмельницької областей. За часів Голодомору 1930 – 1933 рр. ікони часто обмінювали на продукти харчування, і так деякі з них «осіли» в селі Мирному.

Світлана Козелко, завідувач бібліотеки, де проходить виставка, звертає увагу відвідувачів на техніку виконання ікон: більшість із них є хромолітографіями, а три – написані на рядні.

Крім того, на експозиції представлені дуже старовинні ікони. Одна з них, якій понад 200 років, зображує багатоликий образ Богородиці, Спасителя, Архангела Михаїла, Святого Миколая та янголів. Унікальність витвору в тому, що, попри свій поважний вік, витвір не був реставрований.

На виставці представлені не лише іконописні шедеври: до експозиції увійшла пара старовинних Євангеліє. Перший доробок є раритетною копією писання ХVІІІ століття, а другий – оригінал. Він написаний старослов’янською мовою на онучах зі збереженням старовинної графіки. Друк писання виконаний так, що літери і розділи на глави не стираються з часом, можна навіть за необхідності відмити сторінку водою. Також надбання охоплює два молитовники, перший із яких виданий наприкінці ХІХ ст., а другий у 1923 році. Усі стародруки належать до приватної колекції тернопільських антикварів.

За матеріалами day.kiev.ua

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *