Ця історія про маленьку трагедію та веселе студентське життя. Ще торік мій друг прекрасно жив лише на стипендію. Просто жив він у дівчини. Справно їв у неї все їстівне (допомагав їй бути у формі) та «стріляв» тонкі ментолові (щоб кохана курила менше). Тобто так про неї піклувався, що, зрештою, вони розійшлися. Добре те, що розбите серце не змушує мого друга не їсти та не спати. У нього на це інші причини – попереду життя лише на стипендію.

Ми, студенти, любимо свою державу, і вона відповідає нам взаємністю. Це велика любов, не позбавлена дружніх жартів: ми жартома обираємо їй керівників, а вона дає нам смішні гроші.
23 гривні на добу – саме стільки має український студент, який самовіддано присвячує себе навчанню. На ці гроші можна один раз пообідати в студентській їдальні: суп, м’ясо з гарніром, салат, компот та булочка. Але якщо так обідати щоденно, грошей на гуртожиток, канцелярські товари та іншу їжу не залишиться.

Не для Гриця паляниця

У словнику асоціативних означень української мови слово «голодний» – перше для характеристики слова «студент». Студент може снідати чаєм із галетним печивом, обідати овочевим супом і картоплею з олією, а вечеряти кашею та тертою морквою з цукром. За це вам доведеться викласти 15 гривень на добу. Якщо ви вегетеріанець, постуєте чи худнете – я вам заздрю. Звичайно, у такому харчуванні є свій плюс: дівчата будуть стрункими, а у хлопців з’явиться потяг до навчання, бо всі інші потяги зникнуть. Дівчатам пощастило більше: у них є хлопці, що приносять цукерки. Із цього випливає, що головне для ласунок – дбати, аби у вашого хлопця не з’явився потяг до навчання…
Для студентів, які не уявляють життя без м’яса, є ковбаса. За найекономнішого споживання найдешевшої ковбаси – це ще мінус 4 гривні на день. Для того щоб залишалися гроші на проїзд, їсти ковбасу можна через день. Або дуже тонко нарізати. Замість овочевого супу можна варити курячий бульйон із ніжки та кількох крилець. У чистий бульйон кидаєш половинку вареного яйця та трохи зелені – не дуже поживно, але смачно й порівняно дешево: 6 гривень на день плюс 2 гривні на хліб. Студент може дозволити собі спагеті та будь-які каші. Інколи навіть із маслом. Тих, у кого міцний шлунок, рятує локшина швидкого приготування. До речі, за даними одного із соцопитувань, китайці визнали її найкориснішим винаходом усіх часів. Якщо нею снідати, обідати й вечеряти – вийде 7 гривень на день та виразка шлунка.

Думка: «Чому ти вважаєш, що в студента має бути м’ясо? Його ніколи не було! У СРСР стипендії теж ледь вистачало на їжу. У студентській їдальні можна було харчуватися 5 днів на тиждень. М’ясом там і не пахло. У вихідні їли картоплю з олією та намагалися спати якомога довше. Щоб відпочити? Щоб їсти не так хотілося!» Віталій, 60 років.

13 ідей для «щасливців», які не чекають допомоги з дому

1. Вийти на майдан Незалежності з плакатом «Голодую за ситу Україну». Цілком можливо, що вам вдасться досягти певних політичних цілей, отримати фінансування від якоїсь політичної партії, їжу від добрих людей чи принаймні зекономити стипендію за місяць.
2. Позичити солідний костюм, намалювати аристократичне родинне дерево, написати кілька віршів та пообіцяти одружитися із забезпеченою студенткою. Важливо сподобатися її батькам: батькові прочитати реферат із політології, мамі зіграти на гітарі. А тоді щодень приходити на сімейні обіди та нахвалювати її маму. Особливо це актуально на гуманітарних факультетах. Можна втілювати план одразу з кількома дівчатами. Головне – дбати, щоб вони були з різних вишів, закінчили різні школи та мали різні захоплення.
3. Знайти пару на медичному факультеті. У них завжди багато препарованих жаб – делікатес, між іншим.
4. Ходити на весілля! Запізнюєшся на годину, спершу куриш біля ресторану, знайомишся. Далі зітхаєш, мовляв, ледве встиг. Тоді тебе починають годувати та форсовано доводити до потрібної кондиції. Весілля ж!
5. Купити на базарі стару вудку за 20 гривень, буханку хліба і ловити рибу. 10 кг риби на місяць прогодують вас. І для мозку корисно!
6. За допомогою тієї ж вудки ловити качок. Купити кукурудзу, насадити на гачок та кинути в річку. Почекати, коли качка заковтне кукурудзу, а тоді витягти – і в рюкзак. Як варити і їсти суп із дикої качки, Остап Вишня навчив кожного ще в школі.
7. Ловити голубів. Досвідчені студенти стверджують, що вони дуже смачні.
8. Їздити до лісу по гриби, ягоди, жолуді, кору.
9. Збирати пляшки в гуртожитку. Їх там предостатньо!
10. Переводити пенсіонерів через турнікет, так економити на проїзді. Для тих, хто не має такого досвіду, пояснюю: хапаєш бабусю з пенсійним квитком і проводиш її повз контролера біля турнікетів. Головне – дуже швидко, має спрацювати ефект неочікуваного.
11. Влаштуватися на роботу театральним костюмером: можна й одяг носити, і дівчат безкоштовно на вистави водити.
12. Скинутися на речі та косметику з іншими студентами. Студентам потрібен один костюм на поверх, студенткам – одна косметичка на кімнату.
13. Куштувати! У вихідні можна вдягтися посолідніше та зранку до обіду ходити по ринках і куштувати сало, копчення, сир, сметану, квашену капусту, огірки, яблука тощо. Щоб вас не впізнавали, можна наклеювати бороду та носити капелюхи. Окрім того, варто відстежувати акції-дегустації в супермаркетах.

Думка: «Я не вступив до вишу, тому пішов працювати в супермаркет, тепер проводжу дегустації товарів. Як тільки планують дегустацію – телефоную колишнім однокласникам, підгодовую голодних студентів. Здається, друзі стали поважати мене навіть більше, ніж у школі». Георгій, 19 років.

Як не стане – то батько достане, як не буде – то мати добуде
Якщо за природою ви людина скромна, то єдиний спосіб вижити на стипендію – це продукти з дому. Важко порахувати, скільки саме продуктів треба студентові, бо його оточують інші студенти. У гуртожитку крадіжку їжі вважають не злочином, а слабкодухістю. При голоді й у Бога вкрадеш. У студента, що отримав з дому пакунок, миттєво з’являються не тільки нові друзі, а й прихильники, шанувальники і навіть фанати. Стандартний студентський набір від мами містить: 5 кг картоплі, 3 кг моркви, кіло цибулі, 2 кг м’яса та 2 кг яблук на десерт. А ще крупи та спагеті. І так двічі на місяць. З їжі залишається купити чай, молочні продукти та овочі, яких бракує – і ще 150 гривень переходить до чужих кишень. 60-90 гривень за гуртожиток, 50 – за інтернет, 90 – за проїзд. Залишається 300 гривень на інші витрати. Для дівчат – це косметика та аксесуари, для хлопців – гроші на залицяння: квіти, цукерки та кіно.

Думка: «Мені ніколи не шкода грошей на цукерки для дівчини. Коли дівчині приємно – це і для тебе найприємніше. Це обов’язкова стаття витрат. Хіба відчуваєш щось, коли платиш за проїзд чи за гуртожиток?» Юрій, 18 років.

Не одяг прикрашає людину, а добре діло
Якщо в школі той факт, що ви не ростете, вас засмучував, то в студентські роки він дає вам величезну перевагу: одяг можна купувати рідше! Студенти часто звертають увагу на інтернет-магазини та секонд-хенди. Щоб заспокоїти тих, хто вже вдягається в секонді, але ще не може із цим змиритися, скажу, що сьогодні це модно. У секонд-хенді можна побачити не лише стильні, дешеві та унікальні речі, а навіть зірок шоу-бізнесу. Фактично, це найлегший і найдешевший спосіб сформувати особистий стиль. На відміну від магазинів, що слідкують за трендами, секонд не вбиратиме всіх у певний фасон чи колір. Сприймайте це як поле для творчості. Неоране поле.
Є й такі, хто спершу волів би дізнатися групу крові людини, чию річ одягає. Тоді пошукайте інтернет-магазини дешевого одягу. Що робити тим, чиї фінанси співають ну дуже жалібливі пісні? Єдине, що залишається порадити, – це навчитися шити! А на зиму попросити в дядька-мисливця шкури лисиць. Перевірено часом і не позбавлене стилю.

Думка: «Стипендії на одяг не вистачає. Останню кофтинку мені купували ще в школі. Але цьогоріч мені пощастило: три сестри завагітніли і віддали мені старі речі. Але радити щось іншим дівчатам не берусь: не всі сестри погоджуються вагітніти, аби ви не мерзли”. Марина, 18 років.

Смак студентського життя
Виявилося, що деякі батьки вимагають від «новостоличних» дітей подарунки. У такому випадку пропоную закорковувати у пляшках чудодійне столичне повітря. Саме те, яким студенти харчуються до стипендії. Ось він – справжній смак студентського життя.
Жити на студентську стипендію важко. Це потребує неабиякого почуття гумору та творчої натури, і тоді місія здійсненна. Мій друг, який надихнув мене на статтю, нервово курить. Він ще не усвідомив, що це коштуватиме йому 262 гривні 50 копійок. Це означає, що більше ніж 10 днів він харчуватиметься повітрям. Якщо, звичайно, не кине курити, не знайде собі нову дівчину чи не навчиться нарешті жити лише на стипендію!

Марія Молодик

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу