Токсичні забруднення на Тисі виявлятимуть за допомогою спільної українсько-румунської системи моніторингу, яку створять за сприяння НАТО.

Про це йшлося на міжнародній конференції, що відбулася в Ужгороді, передає кореспондент Укрінформу.

«Метою українсько-румунського наукового проекту є розробка спільної програми моніторингу екологічної ситуації у верхів’ях Тиси», – сказав керівник проекту з румунської сторони Сімеон Белдеан-Галеа.

За словами представника Університету імені Бабеш-Бояї (м. Клуж-Напока, Румунія), впродовж наступних трьох років румунські науковці разом із колегами з Національної академії наук України моделюватимуть можливі забруднення прикордонної річки. Результати таких досліджень стануть у пригоді місцевій владі та рятувальникам по обидва боки кордону.

Науковець зазначив, що завдяки проекту в майбутньому вдасться вчасно попереджати хімічні забруднення та реагувати на ситуації на кшталт масштабного отруєння вод Тиси ціанідом у 2000 році.

На думку консультанта проекту від НАТО Ярослава Слободніка, альянс зацікавлений у практичних результатах проекту як в Україні, так і в Румунії.

«Відповідальні відомства мають вчасно отримати інформацію про забруднення та знати, що робити далі», – сказав представник НАТО. Задля цього буде проведено інвентаризацію всіх можливих точок забруднення по обидва боки кордону, наголосив він.

За його оцінкою, після стабілізації ситуації в Україні слід очікувати й наступних проектів у  рамках програми НАТО «Наука заради миру і безпеки».

«У зв’язку з тим, що відбувається у вас, у Європі виник значний інтерес допомагати Україні. Це тільки питання часу», – додав Слободнік.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу